Dovolená trochu jinak – kde je také krásně, a už jsme to zapomněli

Dovolená v Evropě? Nebo dokonce v Česku a na Slovensku?

Pro někoho to možná zní omšele a nudně. Přitom starý kontinent, navzdory skromné velikosti oproti ostatním světadílům, má spoustu nádherných míst, která stojí za objevení. Tím spíše, pokud letní dovolenou půlíte náročný pracovní rok.

Já vím, že když se řekne „dovolená v Evropě“, kdekomu automaticky naskočí Paříž, Londýn, Barcelona, Benátky, moře v Řecku, Bulharsku, Španělsku nebo Chorvatsku, já Vám ale ukážu, že krásně je i jinde – na místech, o kterých buď nevíme, nebo na jejichž nádheru už zapomínáme.

Ostatně o tom – nalézat cestu i tam, kam neproudí davy – je i celý magazín Business Leaders

Norsko, Tromsø

Co je tam k vidění? Polární záře. Město ležící na Severním polárním kruhu, tedy pomyslné kružnici protínající všechna nejjižnější místa na severní polokouli, z nichž lze po celých 24 hodin zvláštně pozorovat Slunce. Za letního slunovratu nezapadne za obzor, za zimního slunovratu nevyjde nad obzor.

Není tu žádný vzpřímený stromový porost. Průměrná denní teplota nejteplejšího měsíce nepřesahuje 10 ° Celsia. A ty maxiburgery… Neznám ústa, která by tohle celé ukousla!

Island, Grundarfjörður

Island je poslední dobou populární mezi všemi, kdo unikají středoevropskému dusnu. Ačkoli většina cestovatelů automaticky směřuje na jihozápad, doporučuji vyjet výš. Celá oblast kolem Grundarfjörður, rybářského městečka s pouhými devíti sty obyvateli, je nádherná…

Kromě syté zeleně, svědčící o dostatku vláhy, a báječného vzduchu nadchnou v národním parku papuchalkové (anglicky puffins), vodní ptáci s výrazně zbarveným zobákem. Žijí v severním Pacifiku nebo Atlantiku a krátká křidélka mají uzpůsobena plavání. Mimochodem, místní v létě stavějí repliky vikingských osad – také neobvyklý zážitek.

Francie, Tarn

Jsem vodák, ale při sjíždění českých řek si připadám už jako na Václaváku. Proč se mačkat?

Raději sednu do auta a pronajmu si kajak nebo kánoi v jednom z nejkrásnějších kaňonů Evropy.

Tarn se jmenuje řeka, která vyhloubila roklinu do vápencových planin. Místy se vrcholky pnou až do výšky půl kilometru, voda to žene v délce 53 kilometrů podél hradů a osad, v soutěskách lze zahlédnout endemické druhy živočichů, různé měkkýše či netopýry. Mimochodem, znovu se sem vrátil bobr evropský. Odpočinek a výlet doporučuji ve vesničce Castelbouc.

Portugalsko, Azory

Té oblasti se říká Makaronézie a ačkoli jde o autonomní území Portugalska, je pozoruhodné si uvědomit, že je odtud 1500 kilometrů od Lisabonu a jen 2,5krát tolik na východní pobřeží Severní Ameriky…

Na souostroví jsou hned dvě lokality zapsané na seznam UNESCO – město Angra do Heroísmo a vinařská oblast na ostrově Pico. Mimochodem, je to nejvzdálenější region Evropské unie.

 

Česká republika, Lednice

No ale řekněte: Není i tohle krása?

Lednicko-valtický areál, patřící také na seznam UNESCO, je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě a možná i na světě.

Ano, to máme doma!

Anebo trochu dál…

Slovenský ráj

Přes 300 kilometrů značených stezek a turistických tras v osvěžující přírodě, chladné jeskyně, teplé bryndzové pirohy… všechno, jako by se opravdu snášelo z nebe.

Ne, Evropa není vůbec omšelá a nudná. Má mnoho barev i krás, a to i v létě. Stačí si vybrat tu svou…

Jak vyvažovat práci a odpočinek, o tom více v magazínu Business Leaders – určeného těm, kteří chtějí vést plnohodnotný život, úspěšný nejen za pracovním stolem, ale i v rodině.

© Petr Casanova