Myslíš, že potřebuješ masáž? Jak zvýšit účinek a kdy naopak nejít

Desatero milovníka masáží

1. Před jakoukoli masáží je ideální navštívit saunu, která rozehřeje tělo a skvěle připraví svaly na následnou masáž. Před příchodem na masáž je vhodné se osprchovat, tedy přijít alespoň 5 minut předem. Nejenže je možné přesněji zrekapitulovat objednávku a popsat své případné problémy, ale celkově „přepnout“ a navodit v sobě větší pocit klidu a pohody.

2. Hloubková masáž není vhodná s kocovinou ani při náběhu na nemoc. Zatímco saunováním lze přicházející nemoc zadržet, u masáže se naopak rychleji rozjede.

3. Opravdu važte masáž, trápí-li Vás velký osobní problém, typicky po hádce s partnerem, kolegou nebo klientem. Účinnější bude provětrat se, rozchodit to venku, kde je více pozitivních stimulů jako lesní vůně a šumění listí. Lékaři tomu říkají „zvuková masáž“. Masáží se v těle otevírají „dálnice“. Všechny nashromážděné negativní pocity pak rychleji protečou celým tělem.

4. Největší ze všech chyb je masáž před náročným programem. Po ní totiž zvadnete. Naopak, nejlepší je jít na masáž až odpoledne nebo večer, kdy po ní může následovat jen odpočinek a doznívání dojmů.

5. Opatrně s masáží bezprostředně po velkém fyzickém vypětí. Totéž platí u sauny. Nechte tělo trochu zklidnit. Sauna i masáž jsou, ačkoli se to nezdá, pro tělo další námahou.

6. Pokud nemáte časově na výběr a musíte jít na masáž přes den, pak ať je tento den spíše relaxační. Chcete-li po tělu, aby si masáží odpočinulo, nechte ho tedy odpočívat!

Tělo potřebuje nejen zápřah, ale i odpovídající klid a hýčkání. Zaslouží si to.

7. Dvě až tři hodiny před masáží je vhodné nejíst, případně jen malou svačinku. Náročné trávení totiž aktivizuje vnitřní orgány, místo aby odpočívaly. Zároveň nechoďte na masáž hladoví, ani se bezprostředně po masáži nehrňte k jídlu. Masáž zkrátka vyžaduje ve všech směrech trochu času.

8. V čem se naopak neomezujte, je pití (nealko, ideálně voda). Před masáží pijte proto, že tekutina je důležitá pro chod lymfy. Stejně tak pijte i po masáži, třeba i zklidňující bylinný čaj přímo v salonu.

9. Jako po očkování! Nechte v sobě doznít dojmy a minimálně dvacet minut po masáži odpočívejte. „Ostatně, na tomto detailu poznáte rozdíl mezi ryze komerčními a kvalitními wellness salony,“ upozorňuje Martin Pařízek. Z těch prvních Vás totiž div nevyhazují, v těch druhých jsou zařízeni na to, abyste se nemuseli hned oblékat a odcházet, dokonce mají prostory na následný odpočinek. Tomu místu se často říká silencárium. Poskytuje uložení na lehátko do měkké deky, čerstvě uvařený, kvalitní sypaný čaj a sušené ovoce, tak aby zákazník musel chvíli pít či jíst, tudíž i déle relaxovat.

10. Pokud to prostory umožňují, vyplatí se po masáži opět navštívit saunu a prodloužit tak účinky masáže.

Zajímají Vás další tipy, jak stejně vydatně nejen pracovat, ale i odpočívat?

Přemýšlíte, že byste dokonce podnikali v tomto oboru? Inspirujte se! Magazín Business Leaders, který v každém vydání krok za krokem ukazuje, jak si budovat svůj vlastní projekt, lze dostávat po vyplnění údajů zde.

© Petr Casanova