V hlavě patologických lhářů: Co si doopravdy myslí a proč

1. cesta: Pokud je to možné, vyhněte se jim.

Jestliže Vám již prokázané okolnosti nebo instinkt napovídají, že jde o patologického lháře, místo snahy o přímou komunikaci, či dokonce střet ho raději ignorujte. Pokud nebudete reagovat na jeho přehnaně úžasná nebo trpká vyprávění, může ve své vnitřní překombinované fabulaci dovodit, že jste ho prokoukli, a svou pozornost a škodění zaměří na někoho jiného.

A co když se vyhnout není možné?

2. cesta: Všechno si ověřujte.

Doneslo se Vám o druhém, jak firmu okrádá, pomlouvá, podvádí, jak vynáší služební tajemství, dokumentaci, podkopává autoritu? Každé takové informaci přidávejte velký otazník. Ověřujte si, co Vám kdo tvrdí. Vnímejte, ale během celého vyprávění zůstaňte nezaujatí.

Možná Vám to nepomůže, a i mlčením v něm vyvoláte dojem, že s jeho dedukcemi souhlasíte, ba možná začne roztrušovat, že jste mu to sdělili Vy sami. Co ale můžete ovlivnit, to ovlivněte – než někoho třetího ve své mysli odsoudíte, prověřte si fakta.

3. cesta: Nehádejte se s nimi.

Oponovat, protiargumentovat, hádat se nemá obvykle žádný smysl. Se lhářem se pravdy nikdy nedoberete, naopak se můžete v jeho hlavě na černou listinu zapsat také. A tak si od nich raději držte odstup a berte vše s notnou rezervou.

4. cesta: Nabídněte jim pomoc.

Pokud se patologický lhář svým vyprávěním rozruší nebo sám ocitne v úzkých, snažte se ho uklidnit. Vysvětlete mu, že rozumíte tomu, proč lže, a že jste ochotni mu pomoci.

Nebudete mít daleko k policejním psychologům, kteří přemlouvají na mostě sebevrahy. Lidé v okolí se Vám mohou divit i smát, proč chcete zachránit někoho, kdo sám sobě úmyslně škodí. Jenže pokusit se zachránit patologického lháře je současně pokusem zachránit řadu jeho pozdějších obětí.

Ostatně, i policejní psychologové často říkají, že nezachraňují sebevrahy, ale jejich nejbližší, kteří by trpěli.

5. cesta: Pomozte jim změnit se.

Toto je nejtěžší cesta. Paradoxně. Přemluvit někoho, aby si neubližoval.

Kdo lže, ubližuje sobě už tím, že se připravuje o veškeré důvěřivé okolí. Jeho život nespěje k lepšímu, ale setrvale k horšímu.

Zkuste ho tedy motivovat a povzbuzovat k tomu, aby říkal pravdu. Alespoň občas. Mluvit pravdu úmyslně a vědomě mu může pomoct změnit své chování. Vytvořit pozitivní návyk.

Patologičtí lháři, tak jako všichni negativní lidé a energetičtí upíři, mohou překonat svou nutkavou touhu a nezvladatelnou potřebu neustále lhát, ale nějaký čas to potrvá. Navíc musíte být přítelem, aby Vám patologický lhář věřil (jaký paradox v posledních dvou slovech, že?) a opravdu přijal, že se mu snažíte pomoci.

Patologičtí lháři se bohužel sami neuvědomí svůj problém do všech důsledků. Kdyby si ho uvědomili, lhát by přestali. Zjistili by, že nemají co získat, jedině ztratit. Ale to je běh na dlouhou trať.

Proč si přestat nalhávat, čeho jsme/nejsme schopní? Jak skoncovat jednou provždy s výmluvami? O tom je celé vydání magazínu BUSINESS LEADERS. Na stáncích nelze koupit, pouze zde.

Ještě Vám stále chybí jeden zajímavý dárek pro své ctižádostivé blízké? A co vánoční voucher na roční předplatné tohoto magazínu?

© Petr Casanova