Podnikatelé při studiu: Rozjeli projekt, který má lidem pomoci s angličtinou

Jsou mladí a celý život mají ještě před sebou. Oba studují ve čtvrtém ročníku gymnázia. Přesto se od ostatních svých vrstevníků liší ve svém věku něčím výjimečným – podnikají. Z toho, co jim ve škole nevyhovovalo, se snaží udělat byznys.

Na angličtinu se vždycky dívali „jinýma očima“

Jakub Jan Fiala a Ondřej Kočan rádi studují cizí jazyky. Jenže při hodinách anglického jazyka jim vždycky něco nevyhovovalo. Neučili se ji tak rychle, jak by chtěli.

„Poté, co jsme přišli na střední školu, zjistili jsme, že naše angličtina stagnuje. Dostali jsme se do stadia, kdy jsme se nezlepšovali, a tak jsme si řekli, že když toho progresu nedosáhneme ve škole, musíme pro to udělat něco my sami,“ říká Jakub.

Oba svorně tvrdí, že se na angličtinu dívali vždycky jinýma očima, a tak je napadlo, že mohou pomoci nejenom sobě, ale i svým spolužákům tím, že napíšou učebnici, která by mohla ve studii angličtiny znamenat skutečný přelom.

Netušili, do čeho jdou

Jakmile jsme se rozhodli, že uděláme ve druhém ročníku na gymnáziu vlastní učebnici, vyvstal jeden zásadní problém. Nevěděli jsme, jak se taková učebnice vlastně vůbec píše. Středoškoláci tohle běžně nedělají. Naše začátky byly velmi úsměvné – práce v Microsoft Word, absolutní neznalost didaktických metod a postupů, chaotická koncepce učebnice a spousta dalších problémů,“ popisuje a dodává, že v této fázi práce jim nejvíc pomohli pedagogové z jejich gymnázia.

Navíc se museli naučit pracovat v grafických programech, načíst spoustu odborných knih, navázat kontakty s pedagogy a jinými lidmi a především – nastudovat snad všechny současné učebnice angličtiny. A to skutečně není snadná práce.

Práce na vývoji učebnice jim trvala dva roky

„Práce na učebnici nám zabrala skoro dva roky intenzivního vývoje, konzultací, předělávání, korekcí a spousty dalších věcí,“ vyjmenovává Jakub všechno, co museli při vývoji učebnice absolvovat. Samozřejmě na učebnici nepracovali sami.

„Spolupracovali jsme s více než stovkou lidí – studentů, učitelů angličtiny, vysokoškolských pedagogů, rodilých mluvčích i lidí ze soukromého sektoru,“ doplňuje Jakub.

Nepotřebovali ani žádné peníze

Obrovskou výhodou ale bylo, že nepotřebovali na svůj projekt příliš peněz.

„Do samotného vývoje jsme neinvestovali ani korunu. Všichni s námi ochotně spolupracovali zadarmo. Zato největší výdaje jsme měli při tisku prvního nákladu. Ten šel z prostředků našeho gymnázia, protože jsme se v té době účastnili soutěže Středoškolská odborná činnost, čili to byla aktivita v rámci školy.“

A hned učebnice sklízela první úspěchy. „My v učebnici Improve Yourself přicházíme s novým neotřelým přístupem, s učebnicí, která se od ostatních na trhu odlišuje a přináší inovaci moderní technologie, studentům blízká témata, reálnou angličtinu, důraz na prohlubování konverzačních dovedností, přípravu na mezinárodně uznávané jazykové zkoušky FCE. Zkrátka to nejdůležitější, s čím se setkáte NEJEN na střední škole,“ pochvaluje si Ondřej.

Podnikání při studiu? Jde to

Nabízí se ale jedna důležitá otázka: Jak je možné, že dokázali skloubit studium a podnikání? A je vůbec i potom možné žít tak, jak běžní studenti jejich věků žijí? Mohou si Ondřej s Jakubem užívat jako „obyčejní“ středoškoláci?

„Nějakou dobu nám trvalo, než jsme všechno sladili, ale jde to. Je to hodně o odříkání a o tom zatnout zuby a pracovat. Ujasnili jsme si priority a cíle, časově jsme si rozvrhli náš den a v tomhle režimu už děláme víc než půl roku. Dokonce se nám všechno podařilo skloubit i s nezřízeným studentským životem,“ pochvaluje si pro změnu Jakub.

Kam dál?

Teď je učebnice na světě a zájemců o ni neustále přibývá, ale co dál? Dá se tento druh byznysu posunout ještě dál?

„Před měsícem jsme rozjeli náš vlastní vzdělávací web na bázi blogu. Blogujeme o nejnovějších trendech v oblasti výuky angličtiny, učíme gramatiku, představujeme nejrůznější zajímavosti a dělíme se o naše zkušenosti,“ prozradil Jakub.

Aktuálně objíždějí i celou Českou republiku a pořádají různé semináře a setkání se studenty, v jejichž rámci představují projekt Improve Yourself. Přesto Jakub s Ondřejem nepřestávají doufat v další společný sen.

„Velice rádi bychom také napsali další učebnici. To je ale pro nás ještě poměrně vzdálená budoucnost.“

To jsou naši business leaders. Lidé, kterými se možná chcete stát i Vy. Inspirujte se jejich příběhy a poučte se z jejich chyb. Právě o nich je náš magazín BUSINESS LEADERS. Už máte svůj výtisk? Pokud ne, vyplňte své údaje ZDE. Poštovné hradíme my.

Raději čtete ve svém mobilním telefonu či tabletu? Stáhněte si elektronickou verzi ZDE.

© Michaela Dočkalová