Nenechte sebou manipulovat

Připadá Vám, že všechno, co děláte, děláte pro někoho? Nebo že vlastně děláte něco, co nechcete? Pak se zřejmě necháte snadno zmanipulovat. Jenže to není dobré ani pro Váš osobní, ani pracovní život. Jak z toho ven?

Nechte si poradit od Olgy Medlíkové, lektorky a konzultantky, a především také autorky e-booků, publikací a článků.

1. Zkuste zjistit, proč to manipulátor dělá

Připomínáte mu bývalou ženu, jste ovečka, která si nechá všechno líbit, on/ona si ani neuvědomuje, že Vás manipuluje, dělá to všem, protože jinak jednat neumí, zasedl/a si jenom na vás… – ptejte se jeho/jí, kolegů, okolí, pátrejte po důvodech.

2. S manipulátorem mluvte výhradně o pracovních záležitostech

Jakákoliv osobní poznámka nebo informace bude použita proti Vám. Proto – pracovně, stručně, žádné podrobnosti.

3. Když vám neřekne jasně, o co mu jde, dělejte, že jste neslyšel/a

Hlavně nereagovat na nejasnou žádost! Když zareagujete a něco se nepovede, manipulátor to hravě svede na Vás. Dokud neřekne přesně, o co mu jde, nejděte do akce. Případně se „do zblbnutí“ vyptávejte.

4. Začněte si psát

Když si píšete poznámky, manipulátor ucítí ohrožení (bacha, může to použít proti mně!) a buď Vám dá pokoj, nebo konkretizuje svoje požadavky. Navíc – vypadá to profi!

5. Odmítněte zprostředkování

Metoda „řekni Janě, že by bylo dobře, kdyby…“ je oblíbená manipulační technika. Když se Jana naštve, budete objektem její nelibosti Vy, protože jste jí přece řekli, že… Klidně, neútočně a mile manipulátorovi povězte, že nechcete jeho/její sdělení nějak zkreslit, tak ať to Janě řekne raději sám/sama.

6. Lichotky nebrat

Lichocení je způsob, jak Vás manipulátor ovlivňuje. Platí, že po hezkých slovech je člověk méně ostražitý, a tak manipulace snáze projde. Po lichotce často následuje shazování vlastních dovedností – aby manipulátor něco nemusel – ve stylu: „ty jsi na IT tak šikovný/á, já jsem na techniku úplně levá, viď, že mi s tím pomůžeš? Vždyť jsme přece kamarádi!“ Ale pozor – zdaleka ne každá lichotka znamená manipulaci, tak ať se zbytečně neochudíte o hezká slůvka!

7. Opakovat, opakovat, opakovat

Metoda obehrané desky většinou vede k tomu, že se manipulátor zaměří na snadnější oběť. Opakujte stejnou větu nebo myšlenku a nic k tomu nedodávejte. Hlavně ji nerozvádějte, nepřidávejte detaily, šikovný manipulátor Vás na nich umluví. Stručnost je král!

8. Naučte se říkat NE

Někdy nejlepší a nejjednodušší způsob, jak zastavit manipulaci. Prostě oznamte, že to neuděláte.

9. Vymezte se vůči manipulaci

Řekněte, že rádi pomůžete, ale do určité míry. Že takové jednání překročilo hranice. Že se odmítáte nechat tlačit do nevýhodné situace. Nazvěte manipulaci pravým jménem, odmítněte ji a pohrozte, že to proberete s nadřízeným nebo jinou kompetentní osobou, pokud se manipulace bude opakovat.

Chcete být úspěšnější a produktivnější? Mít čas na rodinu a své koníčky? Inspirujte se radami a tipy, s nimiž Vás seznámíme už v nadcházejícím vydání magazínu BUSINESS LEADERS. Chcete i Vy svůj výtisk? Vyplňte své údaje ZDE.

Raději čtete ve svém mobilním telefonu nebo na tabletu? Předplaťte si elektronickou verzi ZDE.

© Michaela Dočkalová