1 věc, kterou dobří lídři nedělají

Vedete skupinu spolupracovníků?

Snažíte se vychovat své nástupce, například v oblasti přímého obchodu?

Je toho hodně, co úspěšní lídři dělají. Ale jednu věc nedělají nikdy.

Nesnaží se být jedinými experty

Dobří lídři-učitelé neuvažují tak, že jsou nebo by mohli být lepší než ti, které učí. Necítí se jako experti ve vědomostech, nebo dovednostech, pouze jednají jako experti V PŘEDÁVÁNÍ ZNALOSTÍ, a to tak, aby se i jejich spolupracovníci nebo nástupci mohli stát jedněmi z nich – experty-učiteli.

Lídři se obklopují schopnými lidmi právě proto, že jejich lidé mají vlastnosti, které oni sami nemají. Snaží se tedy naopak využít jinakost druhých a nesnaží se jim říkat, co mají dělat. Vědí, že dobří spolupracovníci na to přijdou sami. Většinou jim tedy jen pokládají otázky, a to tak šikovně, aby to „žákovi“ nedali a snažil se dopátrat vlastního řešení konkrétního problému. Pokud takto začne fungovat celý tým, bude platit, že kolik hlav má, tolik i unikátních nápadů.

Výjimkou jsou lídři v přímém obchodě (MLM). Ti se snaží druhé vést k duplikaci/multiplikaci, tedy v přesném opakování jejich postupů. Ani tady však lídři nefungují tak, že oni jsou těmi jedinými experty. Vědí, že jsou pouze součástí systému, který nastolil někdo nad nimi.

Snažit se působit jako jediná správná hlava je velká škoda v každém byznysu, protože tím firma přichází o kapacity a schopnosti všech ostatních zaměstnanců. Lídr by tedy neměl být ten, který vede smečku, ale ten, který dovolí smečce, aby vedla jeho – ostatně po každém členu smečky chce, aby se stal také vůdcem.

3x co se od lídrů očekává

1. Nebudou hledět jen na přítomnost, ale i na budoucnost.

To je důvod, proč vytvářejí nové lídry. Díky tomu může firma rychleji expandovat. Lídr samozřejmě může být ten, kdo si udržuje nadhled a monitoruje konkurenci, trendy i nové postupy, tak aby „žáci“ byli konkurenceschopní i v řádu let. I v tomto však jde svým „žákům“ spíše příkladem. I oni se musejí naučit takto si hlídat trh.

2. Nebudou si nechávat nic pro sebe a problémy budou řešit kolektivně.

Lídr nesoukromničí, nehamouní, využívá přednosti týmu. Ostatně, byl by hloupý, kdyby se snažil vyřešit problém sám, když má šanci poradit se s tolika jinými hlavami a mít alespoň zpětnou vazbu, sebereflexi, nový pohled. Říká se tomu „kolektivní moudrost“ a pomáhá to překonávat i skutečně závažné problémy efektivně – protože ne pouze z jednoho pohledu.

3. Nebudou se povyšovat nad své žáky, ale naopak si u nich svými znalostmi vybudují důvěru.

Inu, lídra nedělají nějaké zvláštní znalosti nebo dovednosti, ale schopnost vést druhé. A nejlepší vedení je příkladem. Neznamená to, že lídr je vyňat z týmu, ale naopak je uvnitř týmu, zajímá se, co jeho „žáci“ dělají, čím se trápí, v čem klopýtají. Pracuje na tom, aby dovedl prezentovat, formulovat své vize i je dovést předat „žákům“ a nadchnout je pro věc. Ideálně ale vlastním přístupem.

To je lídr. Česko jich potřebuje víc v každé oblasti. I proto se této tematice obsáhle zabýváme v magazínu BUSINESS LEADERS.

Chcete se jedním takovým stát? Už máte svůj výtisk? Vyplňte své údaje ZDE a my Vám ho zašleme. Poštovné hradíme my.

© Michaela Dočkalová