5 nejzajímavějších kariérních rad minulého roku

Záleží Vám na Vaší kariéře? Chcete být úspěšní a něco dokázat? Pak si nechte poradit od úspěšných podnikatelů. Vybrali jsme podle nás pět nejlepších kariérních rad, které úspěšní byznysmeni či byznysmenky pronesli v minulém roce.

Richard Branson: Neplýtvej energii na to, co ti nejde

Toto moudro se majitel značky Virgin naučil od své matky, která mu neustále připomínala, že člověka více než cokoliv jiného vyčerpává lítost nad nezdary.

„Udivuje mě, kolik lidí plýtvá časem na něco, co se jim nedaří, spíš než aby se začali věnovat něčemu jinému,“ říká Branson.

Emily Hughes: Mluvte s lidmi

V roce 2006 se účastnila jako americká krasobruslařka olympijských her v Turíně. Dnes je obchodní konzultantkou pro Google Fiber. Jenže jak se sportovkyně stane obchodním poradcem?

„Neměla jsem potřebné vzdělání ani zkušenosti. A už vůbec jsem nevěděla, co tato pozice vůbec obnáší.“

„Proto jsem začala mluvit s lidmi z podobného oboru, na obdobných postech. Zpovídala jsem lidi z různých zemí a různých kultur,“ doplňuje Huges.

Byl to totiž pro ni jediný způsob, jak zjistit, jestli má k takovému povolání předpoklady a co všechno se ještě musí naučit, aby si splnila sen a začala pracovat jako obchodní poradce.

Sheryl Sandberg: Nedovolte, aby vás ovládl strach

Sandberg má za sebou dlouhou a úspěšnou kariéru. Napsala knihu na podporu feministek a založila organizaci Leanin.org, stala se šéfkou štábu amerického ministra financí a dnes pracuje jako provozní ředitelka Facebooku. A její kariérní rada zní:

„Věřte si. Můžete dělat cokoliv. Zejména my, ženy. Nikomu nedovolte, aby Vám v tom bránil. Když někoho uslyšíte, že Vám říká, že něco nemůžete, tak věřte, že můžete. Začněte tím, že se sami sebe zeptáte: ,Co bych dělala, kdybych se nebála?`“

Amy Wrzesniewski: Věnujte se aktivní práci

Profesorka univerzity Yale tvrdí, že lidé mohou najít smysl toho, co dělají, jen tehdy, dělají-li manuální práci, tedy pracují rukama, nebo pracují „hluboce“.

Co znamená pracovat „hluboce“? To se dozvíte z našeho článku Jak být nejlepší v tom, co děláte.

„Nemáte co dělat? Všechny pracovní povinnosti máte na daný den splněné? Pak zkuste zapřemýšlet nad tím, co můžete právě teď udělat pro to, abyste své dosavadní práci dali hlubší smysl,“ radí Wrzensiewski.

Jim Whitehurst: Snažte se o rovnováhu

CEO společnosti Red Hat pracoval jako finanční poradce u společnosti Boston Consulting Group, následně jako provozní ředitel společnosti Delta Airlines, až se dostal k místu ředitele Red Hut.

Whitehurst vidí úspěch především v tom, že člověk dokáže vyvážit pracovní život tím soukromým. „Najděte si svůj životní rytmus, v němž nebudete jen pracovat, ale uděláte si čas i na rodinu a přátele. Jedině tak budete emocionálně spokojení. Navíc budování kariéry není sprint, ale maraton.“

Nemusíme však pro rady chodit jen do zahraničí, i u nás máme mnoho úspěšných podnikatelů, od kterých se máme co učit. Inspirujte se jejich životními příběhy a chybami i Vy. Už máte svůj výtisk magazínu BUSINESS LEADERS?

Vyplňte své údaje ZDE a my Vám ho zašleme. Poštovné hradíme my.

Raději čtete na svém tabletu a mobilním telefonu? Objednejte si elektronické předplatné ZDE.

© Michaela Dočkalová