4 mentální zvedače sebedůvěry

Sebedůvěra je jedním ze základních stavebních kamenů nejen pracovních úspěchů, ale našeho života obecně. Nepleťme si však přehnané sebevědomí se zdravou sebedůvěrou. Bez sebedůvěry není možné překonávat překážky, které lemují naši cestu za úspěchem. Uvědomujete si, že je sebedůvěra Vaší slabinou? Je čas na ní zapracovat…

Sebevědomí se formuje od našich dětských let. Někteří rodiče či učitelé si neuvědomují, jaký vliv mají na celý náš život zdánlivě nepodstatnými činy a chováním. Není lehké raněné sebevědomí uzdravit do dostatečné výše, abychom byli schopni jít neohroženě za svými cíli, ale není to nemožné. Tak se přestaňme vymlouvat.

V tištěném magazínu Business Leaders se pravidelně objevují příběhy úspěšných, kteří mnohdy také měli malé či větší problémy se sebedůvěrou, ale zapracovali na sobě a uspěli.

Pojďme si říct, jak na to…

Zde jsou čtyři věci, které Vám mohou dát jistotu (pokud budete chtít), abyste dosáhli všechno, co chcete. Zde jsou:

1. Berme chyby s pokorou a ponaučením, ale netrapme se jimi příliš dlouho. Uvědomme si, že v životě nemusíme stále jen opravovat vše, co jsme udělali špatně.

Na své cestě k důvěryhodnějšímu, sebejistějšímu a úspěšnějšímu já, udělejme sami sobě jeden slib: Překonejme minulé chyby a selhání. Obrovská hodnota v tom tkví v laskavosti k sobě samému ve snaze vybudovat svou sebedůvěru.

Vyšlo i několik studií o tom, že lidé s vyšší sebedůvěrou jsou úspěšnější. Vidí sami sebe a svět přesněji, ale neposuzují se tak krutě, když chybují.

Jak se sžíváte se svými chybami Vy?

Učení se ze své minulosti a smysl našich zkušeností, a to jak dobrých, tak špatných, nám nabízí poklad znalostí, moudrosti a vhledů, které nám pomáhají po celý život.

2. Dosud jsme to nedotáhli tam, kam jsme si plánovali? To je v pořádku. Přijměme to a změňme to

Začněme s těmito třemi zásadami, které nám pomohou předělat představu o sobě samých:

  • Buďme s něčím spokojení. Se svou prací, nebo svým vzhledem, zkrátka s něčím, co má co dočinění s naší sebedůvěrou.
  • Zaměřme se na pozitivní zpětnou vazbu, kterou získáváme.
  • Neurážejme se po kritice, ale zkusme si z každé něco odnést.

Není to o tom, jak nás vidí někdo – je to o tom, jak se vidíme sami.

3. Denně se obklopujme inspirativními příběhy

Zajděte za úspěšnými lidmi a vyslechněte je. Divíte se, že si na Vás neudělají čas? Ale ano, už ve čtvrtek deset úspěšných podnikatelů při naší konferenci.

Všichni potřebujeme preventivně pozvedávat svou mysl, která nás pak lépe povede k úspěchu. Díky poslechu druhých začneme i sami dělat malé změny, abychom i my mohli být inspirativní pro ostatní a měli dobrý pocit sami ze sebe.

Pouhých 99 Kč jednou za dva měsíce stojí magazín Business Leaders. Přijde Vám až domů. Poznáte, proč někteří z nejúspěšnějších lidí na světě začínají své dny čtením či připomínáním si inspirativních příběhů. Pobízí to jejich představivost a povzbuzuje je, aby pokračovali v ambiciózních plánech svého úspěchu.

4. Oslavujme své výhry

Nezapomínejme se chválit za úspěšné kroky. Definujme si pracovní milníky, při jejichž dosažení si užijme oslavu a pocit vítězství.

Oslava poskytuje pocit uzavření úkoly a motivace k dalším levelům úspěchu, a je to i další krok k tomu být sebejistější osobou.

Jeden z řečníků naší konference říká: „Když oslavujete svůj úspěch, uvnitř našeho těla se uvolňují endorfiny. Když něčeho dosáhnete a nebudete mít čas na oslavu, zbavíte se důležitého pocitu, který posiluje Váš úspěch. Oslavovat své vítězství je nejen skvělé po fyzické stránce, ale posiluje chování, které chcete objevit, když čelíte nové výzvě nebo příležitosti.“

Však to poznáte už ve čtvrtek. Tak přijďte posunout svůj život za jediný den!

© Eva Roudnická