Nejhorší rada, kterou můžete dostat

Dělej JEDINĚ to, co tě baví, POUZE TAK můžeš být v tom, co děláš, nejlepší – říká se. Ale platí to opravdu v každém případě? Nestane se někdy, že obor, který Vás baví, prostě v podnikání nemusí fungovat?

Zkusme se tedy na obligátní doporučení podívat i z trochu jiného pohledu, abychom se učili více přemýšlet o oboru, který si zvolíme. Ne vždy totiž platí, že se z koníčku musí stát výnosné živobytí. Proč?

Ne na všem můžete vydělat

Rádi navštěvujete kavárny a dobré restaurace? Milujete vyšívání? Nebo nemůžete žít bez jógy? Výborně. Můžete si založit blog na psaní recenzí, můžete vyšívat pro své nejbližší anebo absolvovat desítky jógových kurzů a odjet na rok do Indie vzdělávat se u skutečných jogínů. Jenže na ničem z toho nezbohatnete.

Položte si nejdůležitější otázku: Jsou v tom, co chci dělat, peníze?

Pokud odpovíte, že nejsou, pak se tím ani nemůžete živit. Ano, můžete vše dělat jako svůj koníček, nebo mít svůj koníček jako přivýdělek, ale skutečnou práci vám to nenahradí, tedy v případě, že si nechcete otevřít vlastní kavárnu, jógové studio nebo výtvarnou dílnu. Ale jste schopni na to sehnat peníze? Potřebné lidi? Vybavení? Není to procházka růžovou zahradou a snadno se může stát, že Vám nic z toho nepřinese tolik peněz, kolik jste si na začátku představovali.

1. proti: Sny někdy neodpovídají skutečnosti

Také jste jako malí snili o tom, že budete kosmonauty, právníky, učiteli nebo třeba piloty formule 1? Jenže ne na všechno máte talent, znalosti nebo potřebné zkušenosti. A i když jste si splnili sen a děláte to, co Vás baví, skutečně vás to i po letech pořád baví, nebo míváte čím dál častěji chvíle, kdy se sami sebe ptáte, proč jste si takovou práci vlastně vybrali? Někdy je skutečně lepší dělat to, co Vás baví, jako koníček, na který se budete vždycky těšit.

2. proti: Víra někdy skutečně hory přenést nedokáže

Honba za dokonalým zaměstnáním Vám navíc může přinést pořádné deprese a stres. Thomas Merton, jeden z nejvlivnějších katolických autorů minulého století, kdysi poznamenal: „Svět je plný neúspěšných podnikatelů, kteří stále tajně věří, že se stanou výtvarnými umělci, spisovateli nebo herci.“ Proto radil, aby se lidé raději snažili najít smysl v tom, co dělají právě teď, i když to není dokonalé nebo takové, jaké by si oni přáli. Pořád mají větší šanci na úspěch, než když budou věřit něčemu, co se nikdy nestane.

3. proti: Ani ti nejlepší z nejlepších nedělají vždycky to, co je nejvíce baví

Práce, kterou děláte, Vás nebaví, ale jste v ní dobří? A z jakého důvodu tedy chcete odejít? Myslíte si, že ti nejlepší z nejlepších dělají přesně to, co vždycky chtěli dělat? Ani Steve Jobs nechtěl být jedním z největších vizionářů 21. století a zakladatelem nejhodnotnější společnosti na světě. Pokud by dal na svou vášeň, stal by se učitelem japonského buddhismu, zvaného ZEN. Osud ho ale zavál jinam, a tak chytil svou příležitost za pačesy a už se jí do konce svého života nepustil. Myslíte si, že udělal špatně? Jeho vášeň mu zůstala, ale kromě toho získal ještě mnohem víc.

Rozhodnutí je pouze na Vás

Pokud si chcete jít za svým životním cílem a jste přesvědčeni o tom, že můžete uspět, a to jak v boji s konkurencí, tak i z finančního hlediska, pak to rozhodně zkuste. Ale pokud jste dobří v tom, co děláte, i když to není vaše životní vášeň, setrvejte a pracujte podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Vaše koníčky Vám zůstanou, a přesto budete moci být ve svém oboru nejlepší.

Jak toho ale dosáhnout? Jak se ujistit, že obor, který nás baví, může současně vynášet? Více v našem magazínu BUSINESS LEADERS. První vydání je už téměř vyprodané, poslední výtisky je možné získat ZDE. Poštovné hradíme za Vás.

© Michaela Dočkalová