Mysli na změnu! aneb 7 pravidel hospodaření s penězi

O penězích se říká, že kazí charakter. Ne, ony odhalují charakter. Jsou báječným prostředkem – a tak by měly být chápány. Jako nástroj, ne jako cíl.

Bohatnout znamená v první řadě porozumět funkci peněz. Matematice. Pracovat méně s emocemi a více s logikou. Lidé, kterým se daří bohatnout, vzešli mnohdy z chudých poměrů, ostatně proto si peněz váží a každou minci dvakrát obracejí – a potom jich mají tolik.

V magazínu BUSINESS LEADERS Vás zaujalo téma Jak získat peníze na podnikání. Ptáte se na termín efektivní hospodaření. Vysvětleme si tedy jeho 10 principů. Osvojit si je se Vám rozhodně vyplatí – naučíte se účelně spravovat majetek. Jak se tedy s penězi správně hospodaří?

1. Neutrácej – žij za méně, než vyděláš

Řada lidí, kteří nevycházejí s penězi, tvrdí, že nevydělává tolik, aby mohla ušetřit. V magazínu BUSINESS LEADERS jsme ale ukazovali, jak může spořit kdokoli. Stačí více přemýšlet o rozdílu mezi investicí a spotřebou (toto téma je velmi obsáhlé a důležité, rozebíráme ho proto detailů v magazínu). Ostatně, některé zásady spoření vnímáme i v dalších principech.

2. Nefixuj se na cenu, chápej význam hodnoty

Lidé, kteří umějí pracovat s penězi, nekupují to, co chtějí, ale to, co potřebují. Nesledují primárně cenu výrobku, ale jeho hodnotu – tedy to, jak je kvalitní a jak dlouho vydrží.

Vědí, že cena je pouze součástí příběhu. A mnoho levných věcí, které musíme kvůli rychlejšímu porouchání kupovat opakovaně, nakonec vyjde v součtu dráže než kvalitní zboží.

Rozumět rozdílu mezi cenou (tím, co platíme) a hodnotou (tím, co za peníze dostáváme) je alfou a omegou efektivního hospodaření.

3. Omez zbytečné poplatky

Rozhlédněme se někdy na paláce, které si staví banky. Z čeho tak prosperují? Byli bychom v šoku, kdybychom se podívali na procentuální podíl, který v jejich zisku tvoří poplatky (za výběr z bankomatu, platbu na přepážce, zasílání výpisů, různé úsměvné operace…). To všechno jim vychází proto, že lidé mávají rukou – no co, je to pár korun. Ale halíře dělají talíře. U bank je to dokonale vidět.

Kdo nedokáže šetřit koruny, nedokáže šetřit ani miliony. A naopak. Jen se schválně podívejte, kolik měsíčně stojí „správa“ Vašeho účtu. A kolik to dělá ročně. A kolik za celou dobu Vašeho angažmá u dané banky…

4. Nezapomínej korigovat své finance v období velkých životních změn

Svobodní se žení, vdaní rozvádějí. Lidé umírají. Nebo zanikají jejich firmy, pracovní poměry.  Život je změna. Mění se i hodnoty akcií, nemovitostí, komodit.

Je šokující, kolik lidí nemyslí na alternativy. Co bude se zajištěním dětí, když se dnes rodiče vybourají v autě? Kde a z čeho bude žít manželka s novorozenětem, pokud manžel s hlavou zamotanou z vysoké hypotéky omylem vstoupí na přechod na červenou? Kdo dnes myslí na poslední vůli dříve, než na jednotce intenzivní péče?

Lidé, kteří rozumějí hodnotě a významu peněz, neponechávají nic náhodě. Jako lusknutím prstu se může změnit každá životní situace. I v případě, že by potomek chtěl dědictví ihned proměnit v drogy.

Zkusme si někdy uvědomit svou odpovědnost, která jde za hranici našeho života.

5. Nespokoj se se stagnací příjmů – raději hledej způsoby, jak je zvýšit

Mnoho lidí nemá odvahu říct si o zvýšení platu ani při hospodářském růstu. Jiní zase přistupují na navýšení mezd, které se sotva kryje s inflací, takže jejich životní úroveň často stojí, mnohdy se dokonce zhoršuje.

Byznys je o vyjednávání. Podnikatelé sami o sobě přidávat plat nebudou – od toho jsou podnikatelé, vydělávají kvůli vlastnímu zisku. Role zaměstnanců není otrocká, leda by na tuto roli sami přistoupili.

Lidé, kteří finančně rostou, ačkoli jsou zaměstnanci, absolvují kurzy a školení, zlepšují své dovednosti a stávají se atraktivnějšími pro (nové) zaměstnavatele nebo zákazníky. Znají svou hodnotu, a tudíž vědí, že si zaslouží adekvátní cenu. A co je důležité – sebevzděláváním zvyšují hodnotu svého času. Nemusejí tedy mít více prací na to, aby měli vyšší příjem.

6. Nepředstírej, že rozumíš všemu, ale ani nepřenášej odpovědnost na odborníky

Každý rozumíme něčemu a nikdo všemu. Z toho vyplývá, že s penězmi nám může mnoho erudovanějších lidí poradit, ale radou to také končí. Definitivní rozhodnutí je na nás.

Finanční poradci jsou od toho, aby radili, ne zaručovali. Burzovní makléři doporučují, ne garantují. Totéž platí o daňových účetních. My sami jsme odpovědní za to, co si nastudujeme, co se naučíme, čemu uvěříme. Lidé, kteří rozšiřují svůj kapitál, obvykle dvakrát váží, než někam peníze vloží.

7. Peníze nesmí být tím nejdůležitějším

Opakuji: Peníze jsou nástroj. K něčemu nám pomáhají. Ale nesmějí být cíl.

Finanční úspěch znamená pouze jeden z aspektů spokojeného života. Všeho moc škodí, i honby za penězi nebo majetkem obecně.

I magazín BUSINESS LEADERS klade důraz na to, abychom kontrolovali všechny své osobní cíle a ujišťovali se, že jsou v rovnováze. Více o magazínu zde.

© Petr Casanova, Kateřina Lukášová