Jak si říct o vyšší plat

3. Neargumentujte hmotnou nouzí

Když jednáte o penězích, stůjte pevně na nohou a zpříma. Žádné hrbení, žádné žebrání. Povím Vám proč.

Jakmile oslabíte svou pozici argumentem, že nemáte z čeho platit nájem, hypotéku nebo Vašim dětem svačinu do školy, gard se otočí. Navlečete si nitky na ruce a stane se z Vás loutka. Lidé, kteří jsou finančně absolutně závislí na zaměstnavateli, mají nejhorší pozici, obvykle špatné mzdové podmínky, protože jednoduše nemohou akceptovat jiné – nemají na výběr.

Pokud máte skutečně hmotnou nouzi, hledejte jiného zaměstnavatele. A pokud nechcete nebo nemůžete změnit místo, usilujte o svou pevnější pozici, ale pšt, hlavně tiše. I kdyby zaměstnavatel nebyl potvora, jeho nezajímá to, jak si neumíte uhlídat vlastní rozpočet, on podniká kvůli zisku a prosperitě. A dozví-li se, že máte náběh na psychické problémy a nevyrovnanost, začne hledat na Vaše místo náhradníka, nebo Vás „vydírat“, protože jste okamžitě na daném místě slabina a riziko.

Abyste dosáhli vyšší mzdy, MUSÍTE BÝT SILNÍ, ne slabí. Musíte být ti, kterým bude chtít přidat proto, že se mu vyplatíte, nečekejte charitu.

4. Připravte si tři návrhy

Pamatujte si rozdíl mezi cenou a hodnotou. Cena je to, co za Vás zaměstnavatel platí. A hodnota je to, co mu za jeho peníze přinášíte. Jakmile prokážete, že máte vyšší hodnotu než příjem, nasadíte mu brouka do hlavy a upevníte svou pozici. Musí si být vědom, že když odejdete, tratí. Ba dokonce že byste mohli posílit jeho konkurenci, takže by tratil dvojnásobně.

Licitace je založena na tom, že si předem připravíte tři částky a hlavně si dobře promyslíte odůvodnění, proč byste měli mít právě tuto hodnotu. Ty částky zvýšeného platu by měly být minimální, maximální a kompromisní.

Minimální je Vaše nejnižší přijatelná částka. Tu ale vůbec nezmiňujte. Ideálně nezmiňujte vůbec žádnou a nechte zaměstnavatele, ať dá návrh.

Pokud bude chytrý a nechá prvního navrhnout Vás, řekněte maximální částku. Nebojte se. Buďte připraveni, že ať na úvod řeknete jakoukoli, nebude se mu líbit. Jistě se bude kroutit jako had a tvářit se, že byste ho zruinovali. Je to jen hra. Byznys je hra o peníze.

Pokud přistoupí na maximální částku, super. Pokud nepřistoupí, budiž, vyjděte mu vstříc na kompromisní částku. Níž ne. Ukážete dobrou vůli a on může mít pocit, že něco usmlouval.

I kdyby se podruhé rozkroutil, velmi otráveni a ideálně s časem na rozmyšlenou, můžete klesnout na minimální částku, kterou si jste ochotni vybojovat. Upozorňujeme však, že jednak tím snižujete své sebeocenění, jednak mu dáváte vzor, jak s Vámi vychytrale jednat příště, a jednak po dvojnásobném ústupu pro něj nejspíš nebudete člověkem, kterého by nejraději poslal na klíčové vyjednávací obchodní jednání s jinou firmou.

Není žádnou náhodou, že dobří obchodníci mají vyjednané výborné mzdové podmínky. Jinak by dobrými obchodníky ani nebyli.

Jak zvýšit svou produktivitu i hodnotu a dát ji najevo zaměstnavateli? Jakými zbytečnými chybami se lidé připravují o více peněz? Více už v příštím vydání magazínu BUSINESS LEADERS. Mezi odběratele se můžete zařadit ZDE. Pozor, magazín nelze sehnat v žádné trafice, zasíláme přímo do Vaší schránky.

© Michaela Dočkalová