Jak si říct o vyšší plat

Myslíte, že svou prací přinášíte zaměstnavateli vyšší hodnotu, než na jakou Vás oceňuje?

Jste ochotni se s ním pustit do vyjednávání?

A jste schopni obhájit svou cenu na trhu bez toho, abyste museli odejít a dát mu pocítit, o jakou kvalitu přišel, respektive jaký balík peněz bude muset doplatit novému podobnému uchazeči na Vaše místo?

Tak si pojďte říct o vyšší plat. I když…

Jsme 9. nejspokojenější

Společnost Universum globálně zkoumala, jak moc jsou lidé spokojení ve svém zaměstnání. Dotázáno bylo celkem 250 000 zaměstnanců z 55 zemí světa, Česko zastupovalo 2740 zaměstnanců. Při sestavování konečného žebříčku rozhodovaly tři hlavní faktory:

  • spokojenost zaměstnanců v současném zaměstnání,
  • pravděpodobnost, že zaměstnanec doporučí svého zaměstnavatele přátelům,
  • loajálnost k zaměstnavateli, respektive pravděpodobnost změny práce v blízké budoucnosti.

Čeští zaměstnanci byli devátí nejspokojenější (z pětapadesáti zemí, připomínáme). Pokud se spokojeni necítíte a jako argument uvádíte finanční podhodnocení, podívejme se na to, jak si vydobýt lepší pozici, respektive jak si nevydobýt horší pozici.

1. Připomeňte své úspěchy

Jste ve firmě delší dobu (postačí již dva roky), ale vyšší ocenění stále nepřichází? Chce snad zaměstnavatel naznačit, že jste nijak nepokročili, nemáte více zkušeností a pro něj vyšší hodnotu? Pomíjí i to, že zjevně doplňujete znalosti, účastníků se školení či workshopů?

A co když jste pro něj neviditelní? Stálo by za to, aby odkryl karty a zúčastnil se diskuse s Vámi na téma Všiml jste si mě? Jen ať se vyjádří, zda jste, či nejste firmě ku prospěchu, respektive zda pro něj máte, či nemáte vyšší hodnotu.

„Vážně jste pro firmu tak cenný? Já jsem Vás v poslední době ani nezaregistroval… A to si troufáte říct o vyšší plat?“ (A podobné mazané strategie, jak Vás odradit od vyjednávání. Nedivte se, jde o peníze, a pravidelné každý měsíc!)

Pokud se tváří, jako že Vás vidí poprvé, nebo si nevybavuje Vaše pokroky, věnujte mu pár minut a popište mu, s čím a jak jste od doby svého nástupu ve firmě pokročili. Nemá-li čas (jakmile jde o zvýšení platu, nadřízení často čas nemají), připomeňte mu své úspěchy třeba e-mailem.

Ať tou, či onou cenou, nebojte se sami sebe pochválit. Nic neztratíte. Nebudete-li tlačit na pilu nebo ho arogantně zesměšňovat, těžko Vás vyhodí jen za to, že chcete dostat přidáno – zvláště, když pro něj hodnotu opravdu máte.

2. Nedělejte dusno

Tohle je skutečně klíčový bod! I když Vám v diskusi z očí do očí může zvedat mandle tím, jak si Vás neváží, buďte v klidu. Pamatujte, že bojujete „jenom“ o lepší pozici. Nemůžete nic ztratit.

Hlavně po návratu z jeho kanceláře neplivejte na šéfa před svými kolegy nebo nevytvářejte obecně dusno, že Vy jste Superman a ostatní nicky. Nedělejte nic pro to, aby Vás kolegové měli důvod pomlouvat, či dokonce si na Vás stěžovat.

Jakmile o Vás začnou mluvit negativně, k šéfovi se to slepičí telegrafem nepochybně záhy donese a on bude mít pádný argument, že do týmu nezapadáte, respektive rozkládáte tým a snižujete jeho hodnotu. To by nebyla dobrá vyjednávací pozice pro druhé kolo.

Vhodný je opak. Prokázat, že jste klíčová součást teamworku, kolečko, o které soukolí nesmí přijít. To dělá Vaši hodnotu a jistější pozici.

Čím rozhodně nikdy neargumentovat a jak postupně licitovat?

Otočte, prosím, na 2. stránku.