Chybí Vám peníze na Váš projekt? Řekněte si o ně veřejnou sbírkou

Už jste slyšeli o crowdfundingu? Jde o jednu z možností, jak financovat Váš podnikatelský nápad. Pokud máte silný příběh, o kterém si myslíte, že bude lidi zajímat, určitě zkuste své štěstí na crowdfundingových platformách.

Co je to crowdfunding?

Jde o způsob financování, při němž se získávají peníze na určitý projekt formou sbírky od lidí. Lidé mohu přispívat libovolnou částkou, a tak čím více lidí Váš projekt nadchne, tím větší šanci máte získat finanční částku, kterou potřebujete.

Nepodvádějte

Ne všechny projekty ale mohou uspět. Zadarmo Vám nikdo nic nedá a platí to i v tomto případě. Dobře si rozmyslete, kterou crowdfundingovou platformu využijete, a rozhodně nezkoušejte svůj projekt nabízet na více platformách. Lidé jsou všímaví, a když zjistí, že podvádíte, nepošlou Vám ani korunu.

Magická hranice 30 %

Nestačí se totiž jen na daném portálu zaregistrovat, a pak už vše nechat jenom plynout. Projekt musíte nadále rozvíjet a lidi aktivně hledat. Existují dvě psychologické roviny crowdfundingu.

První rovina se týká takzvaných 30 %. Skoro nikdo nechce podporovat projekt, který zatím nikdo jiný nepodpořil. Proto, než se rozhodnete zveřejnit projekt na nějaké crowdfundingové platformě, se zeptejte svých známých a přátel, zda jsou ochotni Vás podpořit. Ti Vám jistě nějaké peníze věnují i tehdy, nebude-li zatím výsledná částka, kterou chcete na projekt vybrat, dosahovat ani oné magické hranice 30 %.

Nejdříve si vybudujte komunitu kolem Vašeho projektu

Při hledání dalších lidí, kteří by mohli přispět, využívejte vybudovaných komunit na sociálních sítích, oslovte Vaše obchodní partnery nebo zákazníky. Jestliže si ale myslíte, že si komunitu kolem projektu vybudujete až díky crowdfundingové platformě, tak se mýlíte. Takhle to bohužel nefunguje.

Překonáte-li hranici 70 %, lidé se nechají strhnout

Druhá psychologická rovina spočívá v překonání hranice 70 %. Při překročení částky, která tvoří více než 70 % cílové částky, budou ochotni přispívat i lidé, kteří o Vás ani Vašem projektu v životě neslyšeli. Nechají se totiž strhnout davem a začnou věřit tomu, že Váš projekt má smysl. Abyste oné hranice 70 % dosáhli, zainvestujte i své vlastní našetřené peníze. Uvidíte, že se Vám to vyplatí.

Které české crowdfundingové platformy můžete využít?

www.hithit.com

www.startovac.cz

www.penezdroj.cz

www.odstartovano.cz

www.nakopni.me

Jak jinak můžete získat peníze? Inspirujte se podnikateli, kteří také měli zpočátku podnikání problémy s financováním svého nápadu. Jak je překonali, to se dočtete v tištěném magazínu BUSINESS LEADERS. Máte už svůj výtisk? Vyplňte své údaje ZDE a my Vám ho zašleme. Poštovné uhradíme my.

© Michaela Dočkalová