Cesta za snem: Elon Musk chce navázat na úspěch misí Apollo

Založil kosmickou společnost SpaceX, vede automobilku Tesla a také je spoluzakladatelem internetového platebního systému PayPal. Řeč je o Elonu Muskovi, muži, který chce příští rok vyslat na Měsíc vesmírnou loď se dvěma platícími turisty.

První let se má uskutečnit už letos v létě

Společnost Elona Muska SpaceX chce svou vesmírnou loď Dragon ale poprvé vyzkoušet už letos v létě. Údajně by totiž měla být schopna vynést na oběžnou dráhu Země až 60 tun nákladu a na dráhu Měsíce až 16tunový náklad.

Ačkoliv jde o loď bezpilotní, posádka letos začne s tvrdým výcvikem, aby v případě nutnosti mohla do řízení lodi zasáhnout.

Podle nejnovějších informací by první vesmírní turisté měli obletět Měsíc a dostat se mnohem dál než legendární mise Apollo kosmické agentury NASA z let 1969 až 1972.

Povolí výlet do vesmíru NASA?

Nápad Elona Muska je více než smělý. A jeho realizace více nejistá než jistá. I když poslední měsíce investuje spoustu peněz do zdokonalování komunikace ve vesmíru, nemá vůbec jisté, že se jeho plánovaná mise zdaří. Záleží na NASA, která má rozhodující slovo. Není totiž vyloučeno, že se rozhodne k Měsíci poslat nejdříve pilotovanou misi. V tom případě by měl Musk smůlu a jeho zákazníci, kteří už složili peněžní zálohu, rovněž.

Muskovy megalomanské nápady odnáší Tesla

Byla by to věčná škoda, jelikož právě společnost SpaceX Elona Muska by mohla zahájit éru soukromých letů do vesmíru. Právě na zákaznících, kteří si za cestu do vesmíru zaplatí nemalé peníze, chce Musk postavit budoucnost své společnosti.

„Vesmírné mise by jednoho dne mohly tvořit 10 až 20 % z celkových tržeb společnosti SpaceX,“ plánuje sám Musk.

Jenže vypravit do vesmíru své zákazníky není tak „jednoduché“ jako vytvořit platební systém. Navíc se ukazuje i na jeho společnosti Tesla, že si v posledních letech ukrajuje příliš velká sousta. V případě Tesly si stanovil obrovské cíle a na jejich základě naplánoval náročné projekty, ale bohužel špatně vyhodnotil možnosti své společnosti a ta je tak není schopna plnit. Proto se akcie firmy v současnosti stále propadají.

Do vesmíru chce i Jeff Bezos

Na druhou stranu není Musk jediný, kdo má s vesmírem své plány. I Jeff Bezos, zakladatel Amazonu, chce do roku 2020 vypustit do vesmíru téměř 100 metrů dlouhou raketu. Nakolik jsou jejich plány uskutečnitelné, ukážou až příští měsíce.

Vesmírná mise, která se nepovedla

Vesmírnou loď na oblohu vypustil před třemi lety i Richard Branson. Bohužel ale ztroskotala, a dokonce při havárii zemřel jeden z pilotů a druhý se vážně zranil.

Je si Musk vědom i takového rizika? Pokud uspěje, stane se hrdinou. Jestliže ale selže, jeho nynější sláva se stane jen stínem jeho životního neúspěchu.

Na závěr proto nelze nepoložit otázku: Opravdu stojí za to jít si za svými sny i přesto, že se náš plán na úspěch může zvrtnout v obrovskou tragédii?

I podnikatelé zvučných jmen s celosvětovým úspěchem dělají chyby. Jak se s nimi vypořádávají? Příběhy známých zahraničních podnikatelů Vám přinášíme i v aktuálním vydání magazínu BUSINESS LEADERS. Pokud vyplníte TENTO formulář, získáte i svůj výtisk. Poštovné hradíme my.

© Michaela Dočkalová, foto: SpaceX