Bentayga, nejluxusnější SUV od Bentley

Bentley si věří, že má nejluxusnější SUV, tedy sportovně užitkový vůz, který kombinuje výhody terénních aut (schopnost pohybu i mimo silnice, robustnost a větší prostor jak v kabině, tak v zavadelníku) s dobrými vlastnostmi silničních aut (hlavně komfort a ovladatelnost).

Jméno Bentayga voní po tajze, severském jehličnatém lese. K tomu však Bentley dodává ještě jedno jméno: Mulliner. Tak se nazývá oddělení Bentley pro zakázkové úpravy. Proto víra Bentley ve vyšší standard luxusu. Hm, a povedlo se?

Výkonnost

S nastartováním zazní to podstatné. Šestilitrový dvanáctiválec, špička ve své třídě. Výkon 600 koní a točivý moment 900 newtonmetrů posouvají hodnoty nejrychlejšího SUV světa na přibližně 4 sekundy (akcelerace z nuly na sto) a 300 km/h (hraniční rychlost).

Předmětem chlubení v modelu Bentayga Mulliner je také BDR, alias Bentley Dynamic Ride, tedy první elektronicky aktivovaná stabilizační technologie na světě. K čemu slouží? Tento systém má při zatáčení průběžně vyrovnávat podélně působící síly, které naklánějí vozidlo, a zajišťovat tak co možná nejvyšší kontakt pneumatiky s povrchem silnice/terénu. Kabina tím drží stabilitu, pohodlí je vyšší, posádka sebou v zatáčkách nehází, ale stále je cítí.

Interiér

Už při letmém náhledu pobaví odlišné barvy předních a zadních sedadel, kůže má sedm barevných možností. Je ručně prošitá, samozřejmě zdobená pyšnou výšivkou Mulliner a konstrastními švy. To ale zcela zaniká ve výrazných novinkách.

Pouze tento model ozvláštňuje kořenicová ořechová dýha. I standardní panel ve středové konzole je nahrazen dýhovaným panelem.

Za tmy lze upravit osvětlení podle šesti typů pocitových atmosfér a bonbonkem je služba My Mood (Moje nálada) s osobním dovýběrem patnácti barev a doúpravou jasu osvětlení dveří, loketních opěrek a prostoru pro nohy. A když už jsme u nohou, podsvícené jsou prahové nášlapy.

Světlo podkresluje také chladicí box na šampaňské a zakázkové poháry typu flétna z broušeného skla. Čin-čin je možné vyťukávat v zadní části kabiny, celá výbava na šumivé víno je vsazena do zadní středové konzole. Inu, prvek z dílny Mulliner.

Atmosféru podporuje i audio systém Naim for Bentley, který Bentley označuje za nejvýkonnější audiosystém ve své třídě. Faktem je, že dvacet reproduktorů je znát, tím spíše v kombinaci s 21kanálovým zesilovačem o výkonu 1950 kW!

Zastavení

Příjemným komfortním detailem, když se nejede, je dálkově ovládaná funkce Parking Heater. Jak název naznačuje, umožňuje vyhřívat/chladit interiér při vypnutém motoru.

A když se vystoupí, pro jarní či letní chill-out může posloužit piknikový koš, vybavený chladničkou. Příbory jsou z jemného porcelánu (Linley), nádobí a skleničky z broušeného skla. Ocenit lze úložný prostor na suché potraviny. Box je možné pod širým nebem rozložit a jeho části využít i k sezení.

Čas hlídají švýcarské mechanické hodiny Mulliner Tourbillon by Breitling. O natažení strojku, složeného ze 196 jednotlivých dílů, se pravidelně a automaticky stará pečlivý mechanismus umístěný ve voze. Krásný umělecký kus pochází z ryzího zlata (klient si může vybrat mezi žlutým, bílým a růžovým zlatem), ciferník je buď z perleti, nebo z černého ebenového dřeva, zdobený osmi diamanty místo číslic.

Limitovaná možnost

Zakázkové oddělení Mulliner je vůbec otevřeno individuálním přáním, vůz lze různě doupravit. S tím se však nese špatná zpráva: Realizovat každý model (ručně) je pracné, proto Bentayga Mulliner bude omezený produkt. V Česku lze několik zakázkových kusů objednávat od jara, dodávky se očekávají za rok. Cena? Mnoho neprohádáte, začnete-li na úrovni 6 milionů Kč (v základu). Jen hodiny Breitling ovšem znamenají příplatek 150 000 eur.

© Petr Casanova