5 tipů, kterými si můžete vylepšit pracovní prostor

Určitě řeknete, že to jsou detaily. Ano, jsou. Ale detaily tvoří celek.

Vaše kancelář, ať je jakkoliv velká a byť čítá třeba jen jediný stůl a jedinou židli, musí fungovat jako efektivní osobní prostor, ve kterém se konkrétně Vy cítíte dobře, pohodlně a v němž jste schopni se plně soustředit na práci.

Ale ne vždy tomu tak je. A není to vina jen kolegů, úkolů, nálady. Proto se nabízí důležitá otázka: Co můžete udělat pro to, aby Váš pracovní prostor fungoval tak, jak má, tedy abyste v něm dokázali efektivně pracovat?

Těchto pět miniaturních tipů Vám z kanceláře nebo jen kusu pracovního prostoru, který si vytvoříte doma nebo kdekoliv na cestách, pomůže vytvořit místo jako stvořené pro vymýšlení či uskutečňování velkých věcí:

1. Zapomeňte na ostré úhly a židle zarovnané do řady

Často v kanceláři přijímáte návštěvy? Uzpůsobte tomu i zařízení kanceláře. Sedačku, židle nebo křesla a konferenční či klasický pracovní stůl umístěte tak, abyste byli nuceni přesunout se od svého pracovního stolu ke stolu „pro návštěvy“. Host se bude cítit lépe, pokud nebudete sedět tam, kde obvykle. Navíc, rozmístíte-li křesla či židle například do půlkruhu, podnítíte tím i konverzaci v případech, kdy svoláte poradu tří a více lidí najednou. Příliš ostré úhly a přímé linky, do kterých jsou většinou židle nebo křesla zarovnány, působí nehostinně. Proto je i dobré pořídit si spíše kulatý než hranatý stůl.

2. Pořiďte si sluchátka

Musíte sdílet pracovní prostor s kolegy? Nenechte se rozptylovat jejich dialogy, telefonními hovory nebo prozpěvováním. Pořiďte si sluchátka a pusťte si do nich Vaši oblíbenou hudbu. Poslech hudby podněcuje nejen naši produktivitu, ale i kreativitu. Mimochodem, četli jste seznam 10 skladeb, kterými Steve Jobs motivoval svůj mozek?

3. Sedněte si zády k oknu

Také máte tendenci vybírat si pracovní místo tak, abyste měli výhled z okna ven? A nikdy vás nenapadlo, abyste se dívali opačně? Třeba do zdi? Pak byste to měli zkusit. Výhled z okna totiž odpoutává pozornost od práce.

4. Zvolte správnou barvu

Barvy hrají také důležitou úlohu. Jestliže nezvolíte správnou barvu zdí, může to negativně ovlivnit výsledky vaší práce. Například lidem, kteří se během dne často ocitají ve stresu, svědčí modrá nebo zelená barva, protože vyvolávají klid, a ke všemu zlepšují efektivitu práce i soustředění. Jste kreativci? Píšete, malujete nebo navrhujete? Pak zapřemýšlejte nad žlutou barvou, která podněcuje Vaši kreativitu.

5. Zdi vás musejí motivovat

Nenechávejte zdi holé. Někdo, kdo má rád umění, si zeď vyzdobí svými oblíbenými obrazy, jiný si tam dá své fotky z dovolených a někdo další si tam může umístit nejrůznější certifikáty a ocenění. Je jen na Vás, co na zeď umístíte, ale nedopusťte, aby zůstala holá. Nejlépe uděláte, když si na zeď nalepíte nebo přibijete cokoliv, co Vás dokáže inspirovat a motivovat k větším pracovním výkonům.

Chcete zlepšit svou produktivitu?

Přejete si zvládat všechny úkoly a povinnosti ještě lépe než dosud?

Nebo toužíte najít tu správnou inspiraci?

Se vším Vám poradí magazín BUSINESS LEADERS, odběr si zajistíte ZDE.

© Michaela Dočkalová