Podnikání s dětmi? Ukážeme vám, že to jde

Založili jste si rodinu, a přitom přemýšlíte o podnikání?

Co vám brání? – to bývala vždycky kacířská otázka.

Rodiče by se přece měli bát, že to nezvládnou. Už v únorovém vydání magazínu BUSINESS LEADERS vám ovšem dokážeme, že všechno jde, stačí jen chtít.

Rozhodně v tom nebudete sami. Existuje řada jiných manželských párů, které si pořídily děti a podnikají. Jak se postarat o děti a zároveň o firmu? Požádali jsme o tipy několik maminek, které podnikání zvládají při dětech.

Všechno je o kompromisu

„Ve většině případů je udělání si času na rodinu o nastavení priorit a vlastním rozhodnutí,“ říká Monika Smětalová, která si společně s manželem založila e-shop Šátkománie, zabývající se prodejem šátků na nošení miminek. Ostatně, děti je k nápadu přivedly.

„Vyhradit si čas na rodinu je těžké, možná mnohem těžší, i když jste zaměstnaní. V podnikání jste přece jen více pány svého času a záleží především na vás, jak s ním naložíte,“ dovává Monika s tím, že pokud jeden den věnujete práci více hodin, můžete to další den vyvážit tím, že upřednostníte děti. A nemusíte se ptát zaměstnavatele.

Jak to ale udělat, když máte zejména v začátcích spoustu povinností a starostí? O tom si více povíme v BUSINESS LEADERS.

Naučte se přenechávat práci ostatním

Není nutné, abyste všechno dělali sami. Připusťte si, že i ostatní vám mohou pomoci a jejich výsledky nemusejí být o nic horší než ty vaše. „Musíte umět dokázat oddělit práci od soukromého života, naučit se delegovat úkoly na zaměstnance a připustit, že i oni tu práci zvládnou dobře,“ říká Jana Bínová, která založila Svět bedýnek a doručuje zejména městským zákazníkům farmářské produkty z venkova.

A když zaměstnance nemáte? Můžete si najít firmu, které část své práce přenecháte. Ano, bude vás to stát peníze, ale ušetříte čas a nervy. Ostatně, pokud nerozumíte například právním záležitostem, také si najmete firmu, která vás může kompletně zastupovat, například při vytváření a schvalování různých smluv nebo v právních sporech.

Pracujte, když děti spí

Jistě, snadno se to řekne, hůře dělá. V magazínu BUSINESS LEADERS si však ukážeme ženu, která zvládla podnikat při třech dětech – a vybudovat značku v hodnotě půl miliardy korun. Také jiné maminky už přišly na to, jak si nastavit režim tak, aby nezanedbávaly rodinu, a přesto zvládaly i své pracovní povinnosti. Například: Začínají pracovat brzy ráno, ještě když děti spí. Vstávají-li děti v sedm, podnikající maminky si nastaví budíka na půl pátou, usednou k počítači a alespoň vyřidí důležité e-maily, plán nebo jiné záležitosti, které vyžadují klid (po ránu ideální). Jsou to cenné dvě a půl hodiny, které ušetří spoustu starostí přes den a které můžete věnovat dětem. Může vám chvíli trvat, než si zvyknete chodit dříve spát (usínat třeba i s dětmi) a brzy ráno vstávat, ale vyplatí se to.

Vše je o zdravém životním stylu

Alexandra Kasperová, majitelka zámeckého hotelu Chateau Herálec, má čtyři děti. S nimi zvládla rekonstrukci celé budovy, rozjezd i úspěšný chod. Mimochodem, děti se do něj samy zapojují a mámě pomáhají… „Pomohl mi změnit životosprávu. Dokonce i manžela jsem k tomu přiměla. Oba jsme se inspirovali knihou americké autorky Lyn Genet-Recitas. Základem programu je otestování všeho, co jíte. Specifickým způsobem zjistíte, co vám prospívá a co škodí.“ Dnes na svém zámku pořádá spoustu akcí tohoto typu pro klienty, kteří stojí o detoxikaci organismu.

Ostatně, existují i jiné způsoby. Hroutíte se pokaždé, když vám něco nejde nebo narazíte na nespokojeného zákazníka? Jste každý den ve stresu a každou chvíli vás skolí nachlazení? Pravidelně cvičte jógu nebo reiki. Nebo vyzkoušejte ájurvédu a vařte si jen pokrmy z čerstvých surovin. Nic organismus nedokáže rozhodit víc než nezdravá strava a nepravidelný denní režim.

Nebojte se říkat „NE“

Nesnažte se zavděčit všem. Ztratit totiž můžete jen vy sami. Když budete všem vycházet vstříc, co z toho budete mít? Dobrý pocit? Ten vám ztracené minuty a hodiny nevynahradí. Volá vám někdo v půl osmé večer, zrovna když si hrajete s dětmi? Nezvedejte telefon. Nebo ho zvedněte a na otázku: „Neruším?“ odpovězte popravdě: „Zrovna se věnuju dětem. Můžeme si zavolat ráno?“ Nic tím nezkazíte, můžete tím jen získat – čas. Neříkejte NE pořád, ale když cítíte, že jde o méně důležitou povinnost, zvažte, zda vám stojí za to obětovat vámi těžce vydřený čas.

Mnoho času se protrápíme úplně zbytečně i svou nedokonalostí. No jasně, chybujeme. Každá chybuje. No a? Alespoň se můžeme ponaučit. Zkrotit své nervy znamená jít dobrým příkladem i dětem. Ostatně, co my víme – třeba naše podnikání jednou po nás převezmou!

Jak si uspořádat práci tak, aby děti netrpěly? Více v magazínu BUSINESS LEADERS, který vychází 28. února. Zasíláme přímo na Vaši adresu, pokud ji uvedete zde. Poštovné hradíme my. 

© Michaela Dočkalová