Jak začít podnikat bez peněz?

Také chcete začít podnikat, ale nemůžete, protože vám chybí peníze? A víte, že je to jedna z nejčastějších výmluv? Pokud chcete skutečně začít podnikat, pak se přestaňte vymlouvat a spíš začněte hledat řešení, jak by to mohlo jít.

Jednou to přijít musí

Mnoho z vás mi píše e-maily, v nichž se svěřujete, že už jste zkoušeli všechny možné způsoby financování vašeho podnikání, ale bohužel peníze stále nepřicházejí. Zároveň se ale také ptáte, jak by bylo možné začít podnikat bez peněz. Proto jsem se rozhodla napsat tento článek.

Jestliže skutečně věříte tomu, že by váš byznys mohl v budoucnu fungovat, pak do toho jděte i bez peněz nebo s minimálními náklady. Protože jestli budete své podnikání brát vážně a věnovat mu potřebný čas a úsilí, jednou ty peníze mít budete.

Průzkum trhu a propagace zdarma

Abyste nevyráběli výrobky, které nikdo nechce, nebo neposkytovali služby, které nikdo nevyužije, udělejte si průzkum trhu. Jak to udělat tak, aby vás nestál ani korunu? Využijte internetu a sociálních sítí. Mimo toho, že se můžete vy ptát ostatních na to, co potřebujete, také si svůj potenciální produkt a službu zpropagujete.

Jak udělat průzkum trhu prostřednictvím sociálních sítí tak, aby vás nestál ani korunu nebo jen pár sto korun? Této tematice se budeme podrobně věnovat v tištěném magazínu BUSINESS LEADERS.

Prodávejte sami sebe

Pokud chcete prodávat nějakou službu, jistě půjde o něco, co sami dobře znáte a ovládáte. V tom případě začněte s tím nejcennějším, co máte – se sebou. Než vyděláte tolik peněz, abyste mohli investovat do dalšího rozjezdu vaší firmy, prodávejte sami sebe. To vás bude stát nanejvýš váš čas.

Směňujte za výrobky a služby

Potřebujete reklamu, nějakou jinou službu či cokoliv jiného, co přispěje k rozvíjení firmy, ale nemáte na to peníze? Začněte barterovat. Co to je? To znamená, že za poskytnou službu nebo produkt „zaplatíte“ opět poskytnou službou nebo výrobkem. Tak nejsou peníze vůbec potřeba.

Nabízejte pomoc

Zmapujte si všechny firmy ve vašem oboru, nebo alespoň větší část, a nabídněte jim svou pomoc, zdarma samozřejmě. Že je to hloupost? Občas se vyplatí udělat nějaký dobrý skutek, nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit služba někoho jiného. Navíc, i když své služby nabídnete „zadarmo“, jistě se vám nějaké protislužby či odměny dostane.

Přemýšlejte „lowcostově“

Využívejte takzvaných lowcostových neboli nízkonákladových služeb. Na internetu po zadání slov „low cost“ ve spojení se službou, kterou potřebujete, najdete firmy, které vám za zlomek běžné ceny poskytnou téměř cokoliv. Stačí jen pečlivě hledat.

Kde je správné šetřit, a kde nikoli?

Co musíte udělat pro to, abyste získali bankovní úvěr?

Která půjčka vás vyjde nejlevněji?

Financím se podrobněji věnujeme v tištěném magazínu BUSINESS LEADERS. Příští číslo vychází už 28. února. Objednat si ho můžete pouze ZDE.

© Michaela Dočkalová