Co o nás prozrazuje řeč těla

Víte, jak moc dokážete být pro druhé čitelní?

Anebo jak moc mohou být lidé čitelní pro vás?

Pojďme se ponořit do řeči těla, abychom lépe odhadli, co si o nás druhý myslí, jak se cítí, nebo jaký postoj vůči našemu projevu zastává?

Neplatí to samozřejmě obecně, ale vodítko to je. Podle jednoduchých signálů můžeme mít člověka lépe odhadnutého během pár minut, což se při pohovorech, na poradách, schůzích, ale i v osobním životě může hodit.

Nuže, pojďme do detailů:

Pohrávání si s vlasy

Ženy si rády hrají se svými vlasy. Ve společnosti muže tím podle psychologů naznačují zájem a snahu zapůsobit, nebo také nervozitu. V každém případě jim setkání nebývá lhostejné.

Při obchodních jednáních, pohovorech či poradách to může znamenat, že dotyčný nedává pozor, nesoustředí se a zajímá se více o sebe, než aby věnoval pozornost tomu, kdo mluví.

Oční kontakt

Vyhýbáte se očnímu kontaktu? Pozor na to! Druhým se může podvědomě uložit, že se snažíte něco zatajit, nebo že nemluvíte pravdu.

Některé výzkumy upozorňují, že obzvláště dobře cvičení lháři se snaží o intenzivnější oční kontakt, aby vzbudili důvěru.

Pohled do země téměř vždy (není-li oslněn prudkým sluncem nebo po operaci očí femtosekundovým laserem) značí nízké sebevědomí a rozpaky. V každém případě pohled zpříma do očí znamená to sebevědomí a schopnost vést druhé.

Jak ale ukážeme i na konkrétních příkladech v magazínu BUSINESS LEADERS, nikdy to s pohledem do očí nepřehánějte, druhá strana by si o Vás mohla myslet, že se snažíte o nadřazenost.

Zvednuté obočí

V tomto se vědci shodují: Jestli není důvodem zvednutého obočí údiv, pak jde o projev neúcty nebo ironického posměchu. Pozor na to: Člověk, který často povytahuje obočí, beze slov signalizuje, že k Vám nechová žádný respekt.

Podání ruky

Podáváte si s druhou osobou ruku? Jaký má stisk?

Pokud je pevný a ruku ihned po dotyku nestáhne zpátky, pak je to člověk sebevědomý a jistý si sám sebou.

Je-li ledabylý a chybí mu pořádný stisk, pak je podle vědců nejspíš nervózní a nevěří si.

Okusování nehtů

Ti, kdo si nevěří a jsou nervózní, si také často okusují nehty. To není žádná velká novina. Co už tak známé není, je fakt, že lidé, kteří si koušou nehty, bývají velcí perfekcionisté. Až moc velcí…

Divoká gestikulace

Kdo přehnaně gestikuluje, tedy příliš rozhazuje rukama, vyjadřuje nejen bujaré emoce a vnitřní neklid, ale mnohdy i to, že před Vámi něco skrývá. Naopak drobná gestikulace, ba dokonce zrcadlení s druhým (založí ruku přesně jako Vy) naznačuje sebedůvěru a konsensus.

Sledování hodinek

Časté sledování hodinek nebo mobilního telefonu je obecně extrémně nezdvořilé. Člověk tím jasně naznačuje, že se nudí a nezajímá ho, co říkáte. Chybí mu trpělivost. Co mu ovšem mnohdy přebývá, je sebevědomí.

Zkřížené ruce

Toto je zvláštní poznatek. Zapínání saka, stavění předmětů na stole před sebe nebo zkřížené ruce na prsou mají naznačovat, že se protějšek před Vámi uzavírá. Ať říká cokoli, ve skutečnosti tyto podvědomé posunky vyjadřují, že ho k žádnému obchodu dnes nepřesvědčíte, i když Vám třeba dává slovem naději.

Smích

Samozřejmě – může být upřímný, ale i falešný. Jak poznat, že se člověk přetvařuje? Při upřímném úsměvu se lidem údajně zúží oči a ve vnějších koutcích se vytvoří čárky. Pokud k tomuto nedochází, může smích znamenat i to, že se smíšek snaží skrývat své nepohodlí.

Jaké maličkosti rozhodují o tom, jak zapůsobíme na obchodního partnera, zákazníka nebo zaměstnance?

Jak se obléknout na konkrétní příležitost, abychom nevypadali nezdvořile? 

Mnohé z byznysové etikety přineseme v prvním vydání magazínu BUSINESS LEADERS. Rozesíláme už 28. února těm, kdo se přihlašují zde.

© Michaela Dočkalová