Co nejspíš nevíte o založení s. r. o.?

Chcete si založit společnost s ručením omezeným, ale nevíte jak? Díky všem změnám, které se odehrály v minulých letech, to není vůbec nic složitého. Na co všechno ale při zakládání společnosti musíte myslet?

Pokud si chcete založit společnost s r. o., nesmíte zapomenout na to, že ještě před samotnou žádostí o založení musíte, jestli jste tak ještě neučinili, zažádat o živnostenské oprávnění. Kde si ho můžete zařídit a za jakých podmínek?

Této problematice se podrobněji věnujeme v tištěném magazínu BUSINESS LEADERS. Příští číslo vychází už 28. února.

Vklad 1 Kč není vhodný

K založení s. r. o. vám dnes stačí už jen 1 Kč. Do roku 2014 byl povinný základní kapitál k založení s. r. o. ve výši 200 000 Kč a minimální vklad společníka 20 000 Kč. Dnes už vám k založení s. r. o. stačí jen 1 Kč. Obecně se ale doporučuje s. r. o. za 1 Kč nezakládat. Zvolit byste si měli takovou částku, kterou lze dělit na jednotlivé podíly. Vyšší částka také zvedne vaší firmě prestiž na trhu. Společnost s r. o. pak můžete založit jako právnická nebo fyzická osoba, jako jeden, nebo i více subjektů.

Oblíbená jsou virtuální sídla

Nevíte si rady, jaké sídlo společnosti uvést, když pracujete z domova a nemáte žádnou kancelář? Nevadí. Sídlo firmy můžete napsat téměř kamkoliv, třeba na adresu vašeho soukromého bytu. Dejte si pozor v případě, není-li byt váš, ale máte ho pronajatý. Budete potřebovat souhlas vlastníka nemovitosti s notářsky ověřeným podpisem. Ten pak přiložíte k návrhu na zápis do obchodního rejstříku. Oblíbená jsou i takzvaná virtuální sídla, což znamená, že sídlo budete mít v lokalitě, kde se vaše společnost ani nemusí nacházet.

Název musí být unikátní

Dobře si rozmyslete i název. Měl by být unikátní, tedy ještě nepoužívaný jinými společnostmi, a neměl by být klamavý, protože pak si zaděláváte na obrovský problém. Nezapomeňte k názvu přidat s. r. o., spol. s r. o. nebo společnost s ručením omezeným.

Co všechno musí obsahovat společenská smlouva?

Jaké úřady budete muset obejít, abyste vyřídili všechny potřebné dokumenty?

Na kolik korun vás založení společnosti a živnosti vyjde?

Předplaťte si magazín BUSINESS LEADERS už dnes a získejte podrobný návod, jak založit živnost a společnost.

© Michaela Dočkalová