Práce z domova: 5 hlavních pravidel

Bojíte se práce z domova?

Pochybujete, zda byste nezlenivěli, a přesto tušíte výhody, které by domácí kancelář mohla znamenat pro Vaše peníze i Váš čas?

Nejste v tom sami. Většina zaměstnanců, kteří byli zvyklí pracovat z kanceláře, má strach, že jim bude v domácím podnikání chybět disciplína.

Jak ji získat a udržet?

V článku Jak správně vést virtuální kancelář jsme si ukázali, jak lze z pohledu zaměstnavatele docílit, aby zaměstnanci doma nepolevili a zároveň měli pocit volnosti. Nyní si takzvaný „home office“ nastíníme z opačné strany. Očima zaměstnance, případně začínajícího podnikatele, který si nechce zbytečně platit kancelář.

Téma obsáhle rozebereme v novém čísle BUSINESS LEADERS, a to pohledem individuálních doporučení zkušených podnikatelů, kteří by práci z domova už neměnili.

1. Nastavte si pravidla

Problém většiny lidí pracujících z domova není v tom, že by pracovali málo, ale naopak že pracují hodně. Neumějí totiž oddělovat soukromý a pracovní život, a tak vyřizují e-maily klidně i o půlnoci. Je nutné docílit toho, aby práce nezasahovala do soukromého života, dodržovat jasná pravidla a správně si nastavit pracovní dobu. (Pokud toto neovládáte, pomůže Vám magazín BUSINESS LEADERS, který Vám zašleme, uvedete-li své údaje zde. Poštovné hradíme my.)

2. Nezůstávejte v pyžamu

Láká vás vyhlídka na to, že se budete celý den válet v posteli a že budete moci i při práci zůstat v pyžamu? Na to rovnou zapomeňte.

Osprchujte se, vyčistěte si zuby, oblékněte se a nasnídejte. Pak zasedněte ke stolu. Vaše mysl se pak naladí na práci snadněji, než kdybyste si vzali počítač do postele.

3. Vytvořte si domácí kancelář

Kde pracujete? Na pohovce v obývacím pokoji? Nebo máte vlastní pracovnu?

Pokud nemáte vlastní pracovní stůl, pořiďte si ho a každý den za něj zasedněte. Váš mozek si potřebuje navyknout na zřetelný pracovní režim.

Když budete každý den pracovat v jiné místnosti, a ke všemu ještě na gauči, který vám ničí záda, budete zbytečně rozptýlení a nesoustředění na práci.

Budete-li pracovat v posteli, nedivte se, že se vám začnou klížit oči. Tělo se přizpůsobuje prostředí, v němž se nachází, a to i podvědomě.

Berte váš účelně zařízený domácí pracovní stůl jako svou vlastní kancelář, kam denně docházíte za prací.

4. Nenechte se rozptýlit

Někoho dokáže rozptylovat puštěná televize, jiného hudba, nečekaný telefonát nebo neplánovaná schůzka. Jenže každé rozptýlení vás vytrhává z práce a to, co nezvládnete vyřídit dopoledne, zbytečně necháváte až na večer. To vám boří celý časový plán a hlavně vám to prodlužuje pracovní den – do fází, v nichž byste už měli odpočívat (a jste-li zadaní, i partner či děti to již očekávají).

Je důležité se nenechat rozptýlit. Existuje řada osvědčených způsobů, jak udržet svou mysl v pracovním režimu a neodbíhat od rozdělané práce. Dostatečný prostor na ně bude v BUSINESS LEADERS.

5. Udělejte si přestávku

Zní to paradoxně, ale nezbytnou součástí vaší domácí pracovní doby musí být přestávky. Kvalita práce, respektiva produktivita, je přímo závislá na pravidelnosti a kvalitě odpočinku.

Vyhraďte si tedy pauzu na oběd, i když to ke sporáku máte pár kroků a stačilo by vám jen něco šoupnout do mikrovlnky a polykat to stále nad notebookem. Myslete na to, že si potřebujete ODPOČINOUT!

Udělejte si prostor i na vyřízení důležité soukromé pochůzky, na hodinu jógy či jiného cvičení. Práce vám neuteče.

Na čem však ve svém pracovním plánu trvejte, je nejdříve splnit to, co ten den nejvíce hoří. Po odpočinku, kterým se odměníte za své nasazení, se opět k práci vraťte a dodělejte, co potřebujete. Nikdy ale nepracujte celý den v kuse, večer se pak budete cítit psychicky vyčerpaní.

Jak si doma zařídit malou kancelář, která vám ale nebude zasahovat do soukromí?

Jak řešit rodinu a přátele, když vás to svádí nechodit ani nikam ven?

Jak nezačít být na domácím prostoru závislými, obecně lenivět a nakonec celé týdny nevycházet z domu?

Těšte se na hromadu zajímavých a osvědčených tipů. BUSINESS LEADERS zasíláme na Vaši adresu už koncem února.

© Michaela Dočkalová