8 varovných znamení, že je na čase zvážit výpověď

Cítíte vnitřní vyhoření?

Nehodláte si nosit z práce apatii a podrážděnost?

Toužíte znovu pracovat se zápalem jako kdysi?

Nenastal pravý čas dát své současné práci sbohem?

V reakcích na 8 způsobů, jak se stát lepším zaměstnancem se mnohdy ptáte, zda má vůbec cenu snažit se být ve svém povolání lepší, když vás to nebaví nebo to zaměstnavatel ani neocení. Svěřujete se, že jediné, co vás v práci drží, jsou peníze – a ani ty nejsou nic moc.

Kde tedy brát energii? Nebo to máte odepsat zbytek produktivního života? Jaké signály varují, že se kopec, ze kterého padáte, můžete ještě dále svažovat?

1. Jste znudění a bez nápadu, jak se v práci realizovat

Vzpomínáte si na svůj první den v práci? Měli jste velká očekávání, byli plní dojmů, navazovali jste nové kontakty a do každé práce jste se vrhali s chutí? Nejspíš to chcete zažít znovu, že? Proč jste ale o nadšení přišli? Kvůli nízkému platu, kolegům v práci nebo vašemu nadřízenému? Pokud se každý den přemáháte, abyste do práce jen došli, a celý den na pracovišti čekáte, až budete moct jít domů, je to první náznak toho, že by nebylo na škodu začít rozesílat životopisy.

2. Neustále sebe i své kolegy a přátele přesvědčujete, že skončíte

Sice reagujete na každou druhou pracovní nabídku, ale když už vás (někde) pozvou na pohovor, vycouváte? Proč? Z pohodlnosti, protože na současnou práci jste přeci zvyklí a nechcete se učit jiným věcem? Nebo z obavy, že to stejně nemá cenu, protože si vás nevyberou, anebo že to bude jednoho dne stejné jako teď? Za zkoušku to ale přece stojí, nebo ne?

3. Připadá vám, že nezapadáte

Máte plat podle vašich představ, kolegové jsou milí, pomluvy jsou u vás ve firmě sprostým slovem, nepracujete pod stresem, a dokonce vycházíte i se svým šéfem, ale přesto si tu připadáte cizí? Pokud to jen trochu jde, promluvte si se svým nadřízeným, zda by vás nemohl zaměstnat v jiném týmu, nebo na úplně jiném projektu. Pokud si ani tam nenajdete nic, co by vás uspokojilo, poohlédněte se po jiné práci.

4. Nedokážete si sebe představit na postu svého šéfa

Připadá vám práce vašeho nadřízeného z nějakého důvodu nezajímavá, těžká a jen stěží si sami sebe dokážete představit na jeho místě? Pokud se chcete dál rozvíjet, dostávat více peněz a lepší místo, ve firmě, kde v současnosti pracujete, to zřejmě nepůjde, když vás myšlenka na post vašeho šéfa tolik děsí…

5. Nevěříte v to, co vaše firma dělá

Vyrábí společnost, v níž pracujete, produkty nebo poskytujete služby, do kterých byste vy osobně neinvestovali ani jedinou korunu? Skutečně chcete dál pracovat pro firmu a podporovat ji i přesto, že nevěříte v to, co dělá? Každý má šanci dělat to, co ho alespoň trochu baví, a pokud vynaložíte dostatek času a energie, jistě se vám jednoho dne podaří sehnat místo, které vám bude ušité na míru.

6. Nevážíte si nadřízeného

Máte problémy s vaším šéfem? Nekomunikuje s vámi, je sobecký, šetří na nesprávných místech a při každé zmínce o dovolené se na vás dívá, jako byste ho právě urazili? Nepředpokládejte, že se změní, a raději vezměte osud do vlastních rukou. Není nic horšího než pracovat pod někým, koho si nevážíte a nemáte k němu žádný respekt.

7. Zaostáváte s prací

Máte pocit, že jste pořád pozadu? Nestíháte práci, kterou máte, a stejně vás úkolují dalšími a dalšími povinnostmi, ale nikdo vám nic nevysvětlí? Pokud vás práce baví, ale problém je v tom, že ji zkrátka nestíháte, svěřte se svému nadřízenému. Jestli je to člověk na správném místě, určitě vám rád pomůže. Ale v případě, že nezvládáte práci, která vás zároveň ani nebaví, začněte si hledat jiné místo.

8. Chodíte z práce vystresovaní a s pláčem

Práce vás psychicky vyčerpává? Chodíte každý den domů unavení, vystresovaní a nešťastní, že zítra musíte do práce znovu? Ne pro každého je práce rovněž koníčkem, ale podstatné je, aby nezasahovala do vašeho soukromého života v takové míře, abyste kvůli tomu zanedbávali rodinu a přátele, nebo na ně byli kvůli práci zlí. Pro vašeho partnera je jistě důležité, abyste byli psychicky v pohodě a v dobré náladě. V opačném případě můžete partnerskému vztahu pořádně uškodit.

Jak přimět nadřízeného, aby vás nově stimuloval?

Jak najít další motivaci, byť mimo současné zaměstnání?

Jak rozzářit světýlka na konci tunelu?

Řešení, která se ve vaší situaci osvědčila jiným, najdete v tištěném nebo elektronickém magazínu BUSINESS LEADERS, vychází už 26. února.

© Michaela Dočkalová