Kde vzít energii a zbavit se stresu? Začněte s ájurvédou

Chceme-li dosáhnout úspěchu, vydáváme energii.

Ale kde ji brát; kde ji doplňovat?

Co Vám pomáhá? Co se Vám osvědčilo?

„Když jsem vyčerpaná, vždycky mě podrží nad vodou ájurvéda,“ prozrazuje tajemství svého nabíjení sil naše čtenářka Karolína Floryková, která před dvěma lety začala podnikat v ortodoncii. Dnes má již dvě prosperující ordinace, jednu v Praze, druhou na Moravě, a skupinu zaměstnanců, jež koordinuje. Ájurvéda ji zaujala už svým názvem. Ájur totiž znamená život a véda je věda. Ano, je to nauka, jak správně žít.  „Naučí vás dobře jíst. Jakékoliv nekvalitní jídlo, například z fastfoodů, vám nic nedá. Jsou to prázdné kalorie, na něž tělo vynakládá spoustu energie, aby je vůbec dokázalo zpracovat,“ dodává Karolína s tím, že ájurvéda jí zkvalitňuje život. Díky ní se jí teď mnohem více daří nejen v pracovním, ale i osobním životě. Co to vlastně ájurvéda je a jak ji můžeme využít v náš prospěch?

Recept na dlouhověkost

Ájurvéda je 5000 let starý indický komplexní medicínský systém, z nějž vychází nejen čínská, ale i klasická evropská medicína. Jejím cílem není potlačit problémy a bolesti, které vás trápí, ale najít jejich příčinu a odstranit ji. Nezabývá se však jen léčbou, ale je zároveň i prevencí a receptem na dlouhověkost.

Lékaři věnující se ajurvédě vám na základě fyzické konstituce, vnějších podmínek a podnebí stanoví způsob stravování i celkovou životosprávu, doporučí bylinné přípravky, procedury i cvičení.

Bez detoxikace se léčit nelze

„Základem léčby je detoxikace celého organismu. Ta je sice časově náročná, co se týče přípravy jídla na celý den, zato zabírá téměř stoprocentně. Zbaví vás únavy i návalů úzkosti,“ sděluje své zkušenosti Karolína Floryková. Bez detoxikace se zkrátka nemůžete začít léčit. Jakmile ji ale úspěšně zvládnete, můžete se zbavit například kožních problémů, bolestí hlavy, obezity, gynekologických problémů, zažívacích potíží či nespavosti.

„Při detoxikaci vždy piju litr ovocné šťávy dopoledne. Ta tělo čistí. Odpoledne pak popíjím litr zeleninové šťávy, která vám dodá potřebné živiny. Nejhorší na tom je asi to, že musíte vstávat hodně brzy ráno, abyste veškerou zeleninu a ovoce na celý den odšťavnili, pak veškeré nádobí zase umyli, a ještě se stihli připravit do práce,“ popisuje Karolína.

„Vše je založeno na indických bylinkách“

Odborníci i alternativní léčitelé doporučují pročišťovat se maximálně dvakrát za rok. To by mělo být pro tělo optimální. Očista by měla trvat týden až čtrnáct dní. Ájurvéda však nespočívá jen v lehké stravě a příjmu dostatečného množství tekutin, ale také ve správné relaxaci. Je třeba dopřávat si jemné masáže, které dokážou odstranit migrénu nebo chronickou únavu, cvičit jógu a chodit do sauny.

„Vše je založeno na indických bylinkách,“ zdůrazňuje Karolína. Ty provázejí ajurvédu na každém kroku. Mimo jiné se používají i k pročištění dutin, uší a nosu. Očista zvaná nasja vás dokáže zbavit ztuhlosti krku, bolestí zubů, problémů s hlasivkami nebo s řečí. Provádí se se zakloněnou hlavou, kdy vám lékař nejdříve jemně promasíruje obličej a následně vám do každé nosní dírky aplikuje malé množství ájurvédského oleje.

Zásady správného stravování

Detoxikace je ovšem jen jedním z principů ajurvédy, stejně jako cvičení a masáže. Ale to není vše. Je také synonymem pro zdravý životní styl, a tedy i správné stravování. A jaké jsou jeho zásady?

  1. Jezte jen čerstvé, doma připravené pokrmy.
  2. Při jídle si sedněte a jezte v klidu. Nezapínejte při tom televizi ani si nečtěte.
  3. Mezi jednotlivými jídly si udělejte tří- až šestihodinovou pauzu na trávení.
  4. Nepřehánějte to s vodou. Pijte, když máte žízeň nebo ve chvílích, kdy máte pocit, že už jste se dlouho nenapili. Voda by měla mít pokojovou teplotu.
  5. Pokud se pokrm skládá z více chutí, například z ovoce a ořechů nebo masa a zeleniny, nepijte k nim mléko.
  6. Snažte se, aby ve vašem pokrmu byly zastoupeny všechny chutě – sladká, slaná, kyselá, hořká, pálivá i trpká.
  7. Oběd je hlavním jídlem dne. Snídaně a večeře musejí být mnohem lehčí.
  8. Vyhněte se ledovým nápojům a zmraženým pochutinám.
  9. Po jídle necvičte.
  10. Nejezte před spaním.

Jak konkrétně ájurvédské procedury prospívají zdraví a duševnímu klidu?

Jaká další cvičení a procedury vás během podnikání nebo náročného zaměstnání dokážou zbavit stresu a úzkosti?

Inspirujte se v tištěném magazínu BUSINESS LEADERS, který zasíláme už 26. února všem, kdo se registrují k odběru zde. Poštovné hradíme my.

© Michaela Dočkalová