Jak správně napsat motivační dopis

Ucházíte se o nové zaměstnání? Rozesíláte životopisy na všechny strany, ale žádné odpovědi nepřicházejí, nebo jen s oznámením, že nepostupujete do dalšího kola výběrového řízení? Možná není problém v tom, že by váš životopis nedokázal zaujmout. Spíš, jak s oblibou říká jeden můj pravidelný čtenář, mu chybí přidaná hodnota. Která?

Životopis nestačí

Musíte svého potenciálního zaměstnavatele zaujmout něčím víc než jen pečlivě zpracovaným životopisem. Ten si dnes umí sestavit kdekdo úplně sám, protože šablon a rad, jak může takové curriculum vitae vypadat, najdete na internetu bezpočet. S čím má ale mnoho lidí problém, je průvodní nebo také motivační dopis, přidaná hodnota k vašemu CV.

Na něm se pozná, zda stylisticky i gramaticky ovládáte svůj rodný jazyk, jak velkou máte slovní zásobu i to, zda umíte psát natolik, že nepůjde jen o povrchní popis vašich vlastností, dovedností a koníčků. Díky průvodnímu dopisu můžete mnohonásobě zvýšit své šance na to, že vás přijmou.

Neopakujte se

Můžete si jím ale také pořádně uškodit. Pokud bude dlouhý, rozvleklý a hned z první věty se povolaná osoba nedozví něco o vás a o tom, co umíte nebo co vás baví, přestane číst a přejde k dalšímu dopisu. Mnohé průzkumy totiž potvrdily, že lidé, kteří mají za úkol vybírat potenciální kandidáty na obsazovanou pozici, se věnují čtení každého životopisu a průvodního dopisu okolo patnácti vteřin. Nezapomeňte, že průvodní dopis vždy posíláte společně se životopisem, a tak v něm nikdy neopakujte informace z CV. Váš budoucí zaměstnavatel se toho chce o vás dozvědět co nejvíc.

Jak by měl motivační dopis vypadat?

Ještě nikdy jste žádný motivační dopis nepsali? Nebo snad ano, ale máte pocit, že za moc nestojí, a ani nedodržujete obecná pravidla pro psaní takového dopisu? O která pravidla jde a co vše byste měli do průvodního dopisu psát?

Hlavička

Nikdy nezapomeňte napsat svou adresu. Ta se píše vždy do horní části dopisu. Kromě vaší současné adresy byste měli uvést také svůj titul a telefonický kontakt. Pod vaši adresu vepište adresu společnosti, které je motivační dopis adresovaný, nebo dopis směřujte jen k jedné osobě, například té, která má na starosti nábor nových zaměstnanců, a v tom případě napište celé její jméno, titul a pak až adresu firmy. Když budete dopis adresovat konkrétní osobě, zvyšujete si tím šance na postup do druhého kola.

První odstavec: O jaké místo se ucházíte?

Než začnete psát samotné tělo dopisu, uveďte tučně název pozice, o kterou se ucházíte. V prvním odstavci se představte a jednou, maximálně dvěma větami zopakujte, o jaké místo se ucházíte a kde jste se o pracovní nabídce dozvěděli.

Druhý odstavec: Pochvalte se

V dalším odstavci shrňte vaše vědomosti a dovednosti, popřípadě se rozepište o nějaké, která souvisí s nabízenou pozicí a zároveň se o ní podrobněji nezmiňujete ve vašem CV. Pokud jste v současné práci dosáhli nějakých větší cílů, například jste se podíleli na úspěšném projektu, absolvovali jste zahraniční stáž nebo se vám podařilo cokoliv, co stojí i za menší zmínku, napište to přímo sem. Dbejte ale na to, abyste nepsali o ničem, co s nabízenou prací nesouvisí.

Třetí odstavec: Proč by si měli vybrat právě vás?

Nyní je na čase zmínit se o vašich hlavních povahových rysech. Proč byste právě vy měli porazit konkurenci a získat dané pracovní místo? Rozepište se alespoň v jedné či dvou větách o tom, jací skutečně jste a jaké jsou vaše hlavní přednosti.

V poslední větě nezapomeňte napsat, že vás velmi potěší, když si právě vás vyberou na pracovní pohovor. Pak už zbývá jen aktuální datum a vlastnoruční podpis.

Nezapomeňte

  • motivační dopis má ukázat vaše povahové vlastnosti a důvod, proč se na nabízenou pozici hodíte
  • maximální délka dopisu by měla být jedna strana formátu A4
  • v motivačním dopise a CV používejte stejný typ písma
  • pokud to jen trochu jde, adresujte dopis konkrétnímu člověku
  • zmiňte se v dopise, nejlépe ve třetím odstavci, čím byste mohli být zaměstnavateli právě vy ku prospěchu
  • jestliže zaměstnavateli posíláte nejen CV a motivační dopis, ale například také výuční listy, vysvědčení a podobné dokumenty, očíslujte je a seřaďte v pořadí motivační dopis, životopis, kopie vysvědčení, certifikáty a reference

Jak se připravit na důležitý pohovor nebo poradu?

Jak se zbavíte nervozity a stresu z mluvení před cizími lidmi?

Aby vám neuteklo nic z našich rad a tipů, jak být úspěšní, předplaťte si elektronickou nebo tištěnou verzi magazínu Business Leaders ještě dnes.

© Michaela Dočkalová