Jak být v pondělí produktivnější i šťastnější? Zbav se 7 zlozvyků

Opravdu ošklivý den?

„Ošklivý den,“ říkáme o pondělí. Přitom pondělí vůbec není ošklivé. To jen my si ho zošklivujeme. A zbytečně.

Vrátit se po víkendu do tempa, a zároveň si udržet vnitřní vyrovnanost a pohodu, je otázkou zdravých návyků. Jako když vlak vjede na koleje, které bezpečně pozná a na nichž se cítí dobře, protože ho vedou do míst, jež mu vyhovují.

V magazínu FC pravidelně řešíme, kde sbírat sílu, kterou na celý týden potřebujeme. Alespoň rychlotip? Zbavme se těchto 7 zlozvyků:

1. zlozvyk: Začít den panikou

Budík piští pětkrát, než ho definitivně zamáčkneš. V hlavě se Ti rojí stovky úkolů, které potřebuješ udělat. Cítíš se zničeně, a to se ještě Tvá noha nevysunula z postele. To se stává, vstupujeme-li do dne takzvaně reakčně, ne proaktivně. V čem je rozdíl?

Reakční člověk vstane, a už se děsí, odkud dostane první facku. Netvoří svůj den, čeká, co špatného se stane. Na špatné se soustředí, tudíž jedině špatné během dne uvidí.

Proaktivní člověk si po ránu neplní hlavu žádnými katastrofickými ani rajskými vizemi. Má totiž jiný program – od procitnutí danou ranní rutinu, aby dal každému dni (ať se jmenuje pondělí, nebo čtvrtek) jednu shodnou strukturu. Například: běh, hygiena, plánování, oblékání, snídaně… Tento režim ctí opravdu každý den, protože si ověřil, že mu dodává energii a motivovanost. (Každý má takový režim; všichni víme, co nás nabíjí.)

Snažme se pochopit ten rozdíl: Jsme po ránu naladěni spíše na špatné, nebo na dobré? Uvědomme si, že za to nemůže den, ale pouze my!

Proč si vpouštíš do těla hned po probuzení pochybnosti, když si do něj můžeš vpustit energii?

2. zlozvyk: Šidit snídani

I když pospícháme, je to neomluvitelné. Přemýšlejme jako auto. S prázdnou nádrží daleko nedojedeme.

Do naší ranní rutiny by měla patřit vyvážená, lehká, ale i výživná snídaně jako kombinace bílkovin, zdravých tuků, čerstvého ovoce, cereálií. Energeticky vhodné jsou například tyto varianty:

– několik lžic mladého ovsa, lžička Chia a lžička lněných semínek, nějaké vlašské ořechy, mandle, rozinky, trocha mandlového mléka nebo vody, zamíchat, nechat v lednici přes noc a ráno doplnit čerstvým ovocem;

– řecký jogurt, granola (křupavé zapečené müsli bez přidaného cukru a konzervantů), ořechy (vlašáky, mandle či kešu) a čerstvé ovoce (jablka, hrušky, banány, pomeranče, grapefruit, papája, mango – zkrátka, co máme);

– ovesné vločky s Chia semínky, lněnými semínka, vlašskými ořechy, mandlemi, datlemi, strouhaný kokos, rozinky nebo brusinky, to všechno smíchat se lžičkou arašídového másla a dozdobit čerstvým ovocem.

Jen se protáhni. Nic Tě to nestojí a dodá Ti to energii, uvidíš!

3. zlozvyk: Zlenivět vsedě

Nepříjemná otázka, ale musí být: Zamysli se, prosím, kolik hodin denně trávíš vsedě nebo bez pohybu těla. Připočti k tomu čas Tvého dojíždění do práce a večerního trůnění u počítače nebo televize. A teď se vžij do svého metabolismu. Odkud má brát rychlejší myšlení? Z čeho si má vyrábět vlastní energii?

Člověk je jako dynamo, nepotřebuje jíst tuny čokolády nebo tučného jídla, jestliže se hýbe – energii a radost má už ze svého pohybu. Pohyb ho dělá zdravějším, imunitně odolnějším. Nejsme zrozeni k sezení.

Řešení? Začleňme do svého dne pohyb. Přesněji řečeno – nějakou fyzickou aktivitu, kterou můžeme vykonávat každý den. Nepotřebujeme nezbytně každodenní dvouhodinku ve fitku. I kratší cvičení nám dokáže rozhýbat metabolismus, pokud je dostatečně vydatné. Jako třeba:

– ranní jóga

– rozcvičková sestava s kliky a protaženími

– Pět Tibeťanů; Pozdrav slunci

– rychlá chůze kolem domu

– optimálně 20–30minutové ranní proběhnutí

Zkrátka NĚJAKÝ pohyb, člověče!

Nejčastější zlozvyky v populaci? Proč se jich zbavit?

Otočte, prosím, na 2. stránku.