8 způsobů, jak se stát lepším zaměstnancem

Také jste si dali předsevzetí, že letos uděláte něco pro kariérní postup v zaměstnání?

Také už přemýšlíte, jak se vymluvit, že „to nejde“, že „jsou všichni proti mně“, že „to stejně všichni dělají přes postel/známosti“ atd.?

Pojďme přestat prokrastinovat, odkládat na pozdější dobu.

V novém magazínu Business Leaders si v rámci zaměstnání dáme trochu do těla, ale uvidíte, že se to vyplatí. To má však ještě čas. Dnes alespoň základní rámec.

Víte dlouho dopředu, že se máte připravit na důležitou poradu s nadřízeným, ale máte času dost, až to nakonec honíte těsně před poradou?

Je to jako o zkouškovém období, které bylo už je v plném proudu a vy jste se beztak zapisovali na nejpozdější termíny, abyste si mohli užívat více volna?

Návyky z pohodlnosti jsou jako železná košile. Při budování kariéry i osobních úspěchů ale také obrovskou překážkou.

V rámci magazínu Business Leaders se naučíme neodkládat na pozdější dobu, být v práci efektivnější a nalézat způsoby k úspěšnému budování kariéry zaměstnance, a to třeba i mimopracovně, abychom zdravé návyky dostali do krve.

Jak na to?

Nejdříve několik dat: Ačkoliv většina zaměstnanců tráví v práci denně osm nebo osm a půl hodiny, neznamená to, že by také osm hodin pracovali. Samozřejmě musíme počítat s přestávkou na oběd, ale i tak mnohé české i zahraniční průzkumy ukazují, že rozhodně nejsme efektivní po celou pracovní dobu, ale v průměru pouze dvě až čtyři hodiny. Zbytek času trávíme povídáním si s kolegy, na kávě, na internetu nebo sociálních sítích. A to je špatně. Pak si totiž snadno vypěstujeme jeden obrovský nešvar: Odkládáme všechno na neurčito s odůvodněním, že „ono se to nějak udělá a vyřeší“. Tímto způsobem ale zřejmě nikdy nedocílíte v práci takového výkonu, abyste si mohli vybudovat slušné postavení a vydělat si víc peněz.

Chcete váš dosavadní přístup k práci změnit? Zkuste se držet následujících rad, které vám mohou pomoci k lepší pracovní pozici.

1. Zeptejte se šéfa, co si myslí o výsledcích vaší práce

Už vás někdy něco takového napadlo? Málokdo sebere odvahu a jde za svým nadřízeným, aby se zeptal, co si o něm myslí. Ale není se čeho bát. Při rozhovoru mezi čtyřma očima vás bude brát jako sobě rovného a jistě vám popravdě řekne, za co si vás považuje, a co byste naopak měli zlepšit. Když za ním jednou za čtvrt roku zajdete, určitě bude rád, že si vážíte jeho názoru a že se chcete ve své práci zdokonalovat. A vy zase budete potěšeni, že vás šéf za něco pochválil, a navíc budete vědět, na čem byste měli zapracovat.

2. Udělejte se týdenní seznam

Máte ve zvyku plánovat si na každý týden nesmyslné množství úkolů a pochůzek, ale zvládnete jich vyřídit jen malý zlomek? Raději byste si vždy o víkendu měli na půl hodiny sednout někde, kde vás nikdo nebude rušit, a zamyslet se nad důležitostí jednotlivých úkolů. Na každý den v týdnu si naplánujte maximálně dva až tři úkoly, které jsou pro daný den nejdůležitější. Není nutné dělat si celý seznam úkolů a v dalších dnech nedělat nic. Pečlivě si své povinnosti rozvrhněte tak, aby vás hned v pondělí psychicky nebo fyzicky nevyčerpaly, ale zároveň jste měli dobrý pocit, že jste plán splnili.

3. Před nebo po práci se věnujte koníčkům a sebevzdělávání

Je vaším snem ovládat cizí jazyk nebo chodit na jógu? Začněte s tím co nejdříve. Ať už ráno před prací, nebo večer po práci, najděte si dvakrát v týdnu čas a věnujte se vašim koníčkům nebo se zabývejte něčím, co vám může pomoci při budování vašeho osobního a kariérního růstu. Důležitá je ovšem pravidelnost. Jakmile ji jednou narušíte, s největší pravděpodobností to uděláte podruhé a potřetí. Zeptejte se i v práci, zdali se vám jakožto zaměstnanci naskytuje příležitost zapsat se do nějakého vzdělávacího kurzu nebo na školení, které by vám mohlo zvýšit kvalifikaci.

4. Vytvořte si plán na příštích pět let

Nemusí být nijak podrobný, stačí si udělat krátký seznam věcí, kterých chcete docílit, čemu se chcete přiučit, kde chcete za pět let být, kam byste se chtěli podívat nebo čím byste se chtěli živit. Udělejte si základní seznam podobných otázek a popravdě si na ně odpovězte. Plán můžete doplnit i o způsoby, jak toho chcete docílit. Díky tomu pak pro vás bude snazší průběžně si vytvářet menší, týdenní seznamy.

5. Přijměte výzvu

Nabízí se u vás ve firmě příležitost chopit se nějakého většího projektu? Hledá váš šéf svou pravou ruku? Nebo máte příležitost vydat se na vaši první služební cestu do zahraničí? Chopte se této příležitosti a nepouštějte ji za žádnou cenu. I když si nejste jisti tím, že na to budou vaše schopnosti stačit, nebojte se nových příležitostí, jedině tak nasbíráte nové zkušenosti, informace a potřebnou průbojnost, bez nichž se při budování kariéry neobejdete.

6. Pracujte na svých komunikačních dovednostech

Máte problémy s výslovností? Potíte se už jen při představě, že máte mluvit před cizími lidmi? Zapracujte na sobě. Vyzkoušejte si sami doma před zrcadlem, jak mluvíte, jakou u toho používáte mimiku a co děláte s rukama. Můžete vyzkoušet i rétorické kurzy, kde vás naučí, jak mluvit před více lidmi tak, aby vám každý rozuměl a lidem bylo příjemné vás poslouchat. Trápíte se i při psaní e-mailové korespondence? Nezvládáte gramatiku, nebo vám dělá problémy spíše samotná stavba vět? Není nic jednoduššího než psát, psát a psát. Pište každý den a pokaždé si váš písemný projev nechte zkontrolovat někým, kdo český jazyk bez problémů ovládá. Není ostuda, že špatně napíšete y/i nebo s/z, ostuda je, když s tím nechcete nic dělat.

7. Vyčistěte si pracovní prostor

Nevyřízené e-maily, štos papírů válející se po stole, poházené vizitky v tašce… Nic z toho nepřispívá k tomu, abyste měli v práci a pracovních povinnostech pořádek. Všechno by mělo mít své místo. Uklizený pracovní stůl je základ. Stejně tak byste měli dbát na to, abyste včas odpovídali na e-maily, protože nepůsobí vůbec dobře, když na poštu zareagujete až za dva nebo tři dny. Navíc i v e-mailové schránce je zapotřebí mít pořádek. Vyřízené a zároveň důležité maily si uložte zvlášť do složky, vyřízené a nedůležité e-maily rovnou mažte. Stejně tak by měly mít svou složku e-maily dosud nevyřízené a zvlášť si můžete vytvořit složku s korespondencí, která spěchá a kterou můžete ještě na nějaký čas odložit.

8. Dodržujte pravidelný denní rozvrh

Nedílnou součástí úspěchu je také vytvořit si efektivní denní rozvrh, který bude (na) každý den téměř stejný. V něm si poznačte, kdy a kolik času chcete věnovat jednotlivým činnostem. Jste zvyklí ráno běhat? Napište si, od kolika do kolika se této činnosti budete věnovat. Pokračujte prací, volným časem, který budete věnovat jen sami sobě a časem stráveným s rodinou. Jakmile začnete denní rozvrh porušovat, může se vám zanedlouho stát, že budete ve stresu a nebudete vědět, kam dřív skočit. Navíc můžete mít i špatnou náladu z toho, že se dostatečně nevěnujete svým dětem, partnerovi či partnerce nebo svým koníčkům.

Jak se donutit k osobnímu růstu, když se nám po práci už nechce?

Jak překonat introvertní povahu, stydlivost a uzavřenost, když se chceme prosadit?

Zkrátka jak se dostat výš?

O tom v prvním vydání magazínu Business Leaders, které zasíláme koncem února všem, kdo budou registrováni zde.

© Michaela Dočkalová