12 zlozvyků, které brzdí cestu k úspěchu

Co si představujete pod slovem úspěch? Peníze? Moc? Slávu? Všechno najednou? To ale nejsou příliš skromná přání. Začněte tím nejzákladnějším. Přejte si disciplínu a správný životní styl, pak vám půjde i v pracovním životě všechno mnohem jednodušeji.

Dnes si ukážeme základní zlozvyky, kvůli kterým chybí lidem pevná vůle a silná pracovní morálka. Detailně se tématu budování osobnosti a cestám k dosažení úspěchu budeme věnovat na únorovém vydání magazínu Business Leaders.

Změňte od základu váš životní styl

Mít pořádek v osobním životě a zažité každodenní zvyky, které přispívají ke zdravému životnímu stylu, vám pomohou dosáhnout vašich plánů a snů. Stačí, když se budete řídit dvanácti hlavními pravidly a den co den si je budete připomínat a aplikovat je na vše, co děláte. Za pár týdnů a měsíců už je budete mít natolik zažité, že se pravidla změní ve váš nový způsob života.

Zlozvyk č. 1: Snídáte příliš cukru

Jste zvyklí snídat ovoce, nebo dokonce sladké pečivo či koláče? Vaše tělo potřebuje zejména po ránu hodně energie a cukr vám ji spíš bere. Zaměřte se především na bílkoviny v podobě jogurtu a tvarohu, nebo si dopřávejte ovesné vločky.

Zlozvyk č. 2: Ráno a dopoledne sledujete televizi

Ráno vstanete, uděláte si kávu, snídani a pustíte si televizi? Mnohé výzkumy ukázaly, že člověk, který v dopoledních hodinách sleduje televizi, je po celý týden unavenější, bez nápadů a kreativity, zatímco lidé, kteří si při snídani čtou a poslouchají vážnou hudbu, jsou nápaditější a mají mnohem větší chuť stále něco vymýšlet a vytvářet.

Zlozvyk č. 3: Všude chodíte pozdě

Místo toho, abyste byli na schůzce o pět či deset minut dříve, zpravidla chodíte o pár minut později? Pak jste ve stresu a máte provinilý pocit kvůli tomu, že se musíte dotyčnému omlouvat. Začněte chodit na schůzky a porady včas a budete mít mnohem lepší pocit, protože si stihnete zopakovat důležité body nebo si dopředu připravit témata schůzky.

Zlozvyk č. 4: Několikrát si posunete budík

Každý večer si říkáte, že zítra ráno vstanete přesně v tolik, na kolikátou si nařídíte budík, ale stejně ho pak ještě třikrát posunete? Pak nemáte pevnou vůli a odráží se to jistě i na jiných vašich denních činnostech. To vám ale na psychické pohodě nepřidá. Potřebujete pevný řád. Nic neodkládejte a vše dělejte tak, jak jste si to původně naplánovali.

Zlozvyk č. 5: Neobědváte

Protože nestíháte nebo nemáte hlad. Ale to je špatně. Odpoledne budete hladoví a podráždění, a proto se vám bude i hůře pracovat. S plným žaludkem jde vždycky práce snáz.

Zlozvyk č. 6: Příliš často říkáte „ANO“

Stále po vás někdo něco chce a vy každému vyjdete vstříc, i když víte, že pak nebudete stíhat nebo mít čas na vlastní povinnosti? Naučte se říkat „NE“, život pak budete mít mnohem jednodušší. Rozumně dotyčnému vysvětlete, že máte plno svých povinností.

Zlozvyk č. 7: Snažíte se dělat několik věcí najednou

Přelétat z jednoho úkolu na druhý a zase zpátky k ničemu nevede. Ani jeden z úkolů nejspíš nesplníte na sto procent. Věnujte proto čas vždy jen jedné povinnosti, a jakmile bude hotová, přejděte na druhou. Uvidíte, že budete mnohem produktivnější, a především spokojenější s výsledky vaší práce.

Zlozvyk č. 8: Neustále kontrolujete telefon

Celý den máte v ruce telefon a kontrolujete e-maily i během oběda nebo večer u televize? Nedělejte to. Lidé vás mohou uhánět během celého dne, ale vy nejste robot. Naučte se odpočívat a aspoň večer telefon vypněte a zapněte ho zase až ráno poté, co se v klidu nasnídáte.

Zlozvyk č. 9: Ve všední den chodíte „na skleničku“

Dvakrát či třikrát do týdne chodíte s přáteli jen tak poklábosit nad skleničkou vína nebo půllitrem piva? Asi budete zklamaní, ale taková posezení k ničemu nevedou. Zkuste se věnovat smysluplnějším věcem, například čtení, poslouchání kvalitní hudby nebo sportu. S přáteli se můžete scházet o víkendu. Měl by to být způsob příležitostného odreagování, ovšem v týdnu vás to spíše může odradit od vašich denních a týdenních cílů.

Zlozvyk č. 10: Z vlastních chyb obviňujete druhé

Stala se chyba na vaší straně a vy si přesto najdete „oběť“, na niž vinu svalíte? To se vám může jednou vymstít. Raději se vždy k chybě přihlaste, snažte se se ji analyzovat a dojít k řešení, proč se stala a jak se jí příště vyvarovat.

Zlozvyk č. 11: Stanovujete si velké cíle

Někdy vás jeden krok zpátky posune více než tři kroky dopředu. Není zapotřebí, abyste na sebe kladli vysoké nároky. Tím víc budete frustrovaní, když se vám některý z cílů nepodaří splnit. To však není žádná prohra. Každá vaše chyba a selhání vás posouvá dopředu.

Zlozvyk č. 12: Utrácíte peníze za zbytečnosti

Pokaždé, když se vám něco podaří, jdete se do obchodu odměnit? Koupíte si další zbytečnost, z níž budete mít radost maximálně pár dní, než si vyhlédnete novou. Skutečné bohatství nespočívá v hromadění věcí, ale naopak spíše v úsporách a výhodných investicích.

Jak si vybudujete pevnou pracovní morálku?

Co musíte udělat pro to, abyste přestali odkládat své povinnosti na neurčito?

Kdo nebo co vám brání ve vašem úspěchu?

Ukážeme vám příběhy dnes již úspěšných podnikatelů, kteří před lety začínali stejně jako vy. Mnozí z nich se museli potýkat s problémy, které ale dokázali překonat. Jak se jim to povedlo? Už 26. února vychází magazín Business Leaders, který si můžete objednat pouze zde.

© Michaela Dočkalová