10 způsobů, jak získáte peníze na své podnikání

Máte skvělý nápad a chuť pustit se do podnikání, ale chybí vám peníze, které by usnadnily rozjezd vaší budoucí firmy? Pokud si chcete vydělávat jako živnostník nebo si založit menší firmu, máme pro vás hned několik tipů, jak můžete přijít k penězům.

Snad každý budoucí podnikatel se bojí založit si živnost nebo společnost z toho důvodu, že nemá dostatek finančních prostředků. Dnes už ale existuje mnoho způsobů, jak získat peníze. Které to jsou a jak je můžete využít? Nabízíme vám přehled nejčastějších metod financování vašich podnikatelských snů a plánů.

1. Půjčte si od rodiny nebo přátel

Nejsnazším způsobem, jak můžete získat peníze, je půjčka od vašich blízkých a přátel. Rodinní příslušníci vám jistě rádi půjčí menší obnos bezúročně, a navíc na vás budou pyšní, že si rozjíždíte vlastní firmu nebo živnost. Ale nezapomínejte, že „dobré účty dělají dobré přátele“ a sepište smlouvu o půjčce i v případě rodinných příslušníků a nejlepších přátel. Na ústní dohodu nespoléhejte. Zabráníte tak možným budoucím rozepřím.

2. Nejmodernější způsob financování: crowdfunding

Už jste někdy slyšeli o crowdfundingu? Pokud ne, pak pozorně čtěte. V současnosti jde o jeden z nejoblíbenějších způsobů financování nových podnikatelských plánů. Stačí, když si vypracujete business plán, v němž ukážete hlavní cíle, způsoby, jak k nim dojdete, případná rizika a také kolik vás to přibližně bude stát. Pokud bude váš podnikatelský plán zajímavý, můžete jím oslovit spoustu lidí, kteří vám budou chtít menšími či většími příspěvky finančně vypomoci. Vy je pak za poskytnuté peníze můžete odměnit například produktem vašeho podnikání, jehož hodnota by měla alespoň přibližně odpovídat darované částce.

3. Investor nepřináší jen peníze, ale i cenné informace

V případě, že si budete chtít najít investora, budete potřebovat podrobnější business plán. Investora si hledejte podle oboru, v němž se chystáte podnikat. Nikdy se ale nesmíte spoléhat na to, že vám investor půjčí peníze zcela nezištně. Pravděpodobně po vás bude chtít větší či menší podíl ve firmě. Na druhou stranu kromě peněz získáte i cenné informace, které se vám do začátku podnikání jistě budou hodit, a v neposlední řadě i kontakty.

4. Půjčte si od bankovní instituce

Podnikání můžete ze začátku zafinancovat i prostřednictvím půjčky od bankovních institucí. Stačí se jen správně rozhodnout, která je pro vás tou pravou. Rozhodujte se nejen podle úrokové sazby, ale také podle skrytých poplatků. K výběru půjčky můžete využít různé on-line srovnávače půjček.

5. Vyhněte se bankám a důvěřujte obyčejným lidem

Půjčovat si ale nemusíte jen od banky. V posledních letech zaznamenaly rychlý nárůst oblíbenosti peer to peer půjčky, které probíhají prostřednictvím internetového systému. Jejich největší výhoda spočívá v tom, že si můžete půjčit peníze od obyčejných lidí za předem dohodnutý úrok. Stačí, když do on-line formuláře vyplníte, kolik si chcete půjčit a jaký maximální úrok jste ochotni zaplatit. Následně proběhne jakási aukce a vy si vyberete člověka, který vám půjčí podle nejvýhodnějších podmínek, tedy toho, kdo vám poskytne nejmenší úrok. Pak už si jen vytvoříte s věřitelem smlouvu o půjčce a finance pro podnikání máte zajištěny.

6. Zvolte si vhodný leasing

Potřebujete automobil, počítače, stroje nebo materiál? Vše si můžete půjčit na leasing. Existují dva druhy – operativní a finanční leasing. Výhodou druhého jmenovaného je, že po skončení leasingu se stává předmět nebo nemovitost vaším majetkem. Po splacení operativního leasingu zůstává předmět ve vlastnictví leasingové společnosti, a proto jej musíte vrátit zpět.

7. Nesplacené pohledávky svěřte faktorovi

Začínáte podnikat, ale už se vám hromadí nesplacené pohledávky? Prodejte je takzvanému faktorovi. Peníze sice získáte ihned, ale má to své obrovské nevýhody. Za toto rychlé uhrazení pohledávky si totiž musíte zaplatit, a tak dostanete méně peněz, než kolik činila skutečná pohledávka. V krizových situacích vám to však může zachránit podnikání.

8. Přihlaste se do start-up soutěže

Ať už jste student, žena na mateřské dovolené nebo zkrátka člověk, který by si rád vydělával sám na sebe, start-up soutěž vám pomůže získat potřebné peníze. Soutěž vám ale může přinést i nápady, rady i potřebné kontakty. V rámci soutěže si tak můžete jednoduše ověřit, zdali má váš business plán šanci na trhu obstát, a zároveň si vyzkoušíte jeho prezentaci před obornou porotou.

9. Zažádejte si o dotaci

Nezapomínejte, že Evropská unie poskytuje dotace. Každých pět let vypisuje program „Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost“, v němž není snadné uspět. Ale není to ani nemožné. Konkurence je obrovská, a tak je zapotřebí sehnat si odborníka, který vám může úspěch v soutěži o dotaci výrazně usnadnit.

10. Přizvěte do podniku investora

Mezi alternativní zdroje financování nového podnikání patří i venture kapitál. Ten funguje na principu vstupu investora do podniku prostřednictvím navýšení základního kapitálu společnosti. Tento finanční fond dodá firmě potřebný kapitál a zároveň získá menšinový podíl ve firmě. Kromě peněz ale investor do vašeho podnikání přinese i potřebné know-how, tedy odborné poradenství v oblasti strategického plánování, obchodu a financí.

Jak peníze na rozjezd získali lidé, kteří Vás mohou inspirovat osobními zkušenostmi i chybami? Nenechte si ujít praktické tipy v příštím vydání magazínu Business Leaders, jehož první vydání zasíláme koncem února.

Objednat si ho můžete pouze zde.

© Michaela Dočkalová