Josef Kadlec: Chcete zvýšit své kariérní šance? Pak zapomeňte na klasické CV

Otázka výběru toho správného pracovního místa zaměstnává dnes každého bez výjimky. Nesejde na tom, zda jste čerstvý absolvent, vyučený tesař, nebo zkušenostmi ostřílený profesionál. Každý se chce mít dobře, každý míří výše a každý se snaží, aby našel práci, která zvýrazní jeho přednosti a dá vyniknout jeho potenciálu.

Říká se, že snaha se cení pouze ve školce. Podle mě to není tak úplně pravda. To dokazuje i příběh Josefa Kadlece, který se vlastní SNAHOU a pílí vypracoval od běžného pracovníka až na post všeobecně uznávaného podnikatele.

Jeho příběh představuje naději pro všechny, kteří hledají, snaží se a nedaří se jim.

Josef Kadlec začínal jako docela obyčejný IT pracovník. Ve společnosti, kde pracoval, se poprvé dostal do styku s recruitmentem. To zcela změnilo jeho dosavadní vnímání personalistiky. Začal se v nově objeveném oboru realizovat a události poté nabraly poměrně rychlý spád.

Během několika let se z řadového „ajťáka“ změnil v zakladatele společností GoodCall a Recruitment Academy, stal se prvním certifikovaným recruiterem LinkedIn ve střední Evropě a během toho všeho ještě stihl napsat svou první knihu.

Říká se, že když se chce, všechno jde. Josef je toho živým důkazem. Z obyčejného zájmu vytvořil zaujetí, jemuž zasvětil část svého profesního života. Počáteční zaujetí se změnilo v zápal a zápal se přetvořil ve vytrvalost.

Jaké je to dnes?

Vytrvalost zůstává. Postupně je však doplňována ještě něčím dalším. Stabilitou a vírou.

Přesto, že konkurence je v dnešní době široká, je třeba si uvědomit, že každý máme stejné šance. Dobře. Možná si říkáte, že to tak úplně jednoznačné není – že někdo pochází z výhodnějších poměrů, jiný disponuje lepším vzděláním a další má zkušenosti, které Vám schází.

Stop. Přestaňte takhle uvažovat.

Na začátku jsme všichni stejní. A všichni máme stejné předpoklady pro to, čemu se chceme věnovat. Podle toho, co jsme dostali do vínku, si totiž volíme obor, v němž se budeme realizovat. A to, že se nám v něm daří, je znamením, že nasloucháme svému vnitřnímu hlasu a děláme to, co je pro nás přirozené. Jedině tak poznáme, že jsme na správné cestě.

Jenže jak se tam dostat?

Vyzkoušejte Josefův recept na úspěch, držte se jeho rad a zvyšte své kariérní šance.

1. Zapomeňte na klasické CV a zkuste štěstí na sociálních sítích

Vedle kvalitně vyplněného např. LinkedIn profilu (může se jednat i o jiné systémy jako např. About.me) vypadá udržování nějakého wordového dokumentu nesmyslně.

Doba postupuje ještě dál a umožnuje vytvoření CV ve formátu chatbota na platformě Facebook Messenger. Recruiter se pak dotazuje přímo kandidátova chatbota – jaké jsou jeho přednosti a kde by je chtěl využít, respektive čemu konkrétně by se chtěl ve své profesi věnovat. Chatbot, řízen umělou inteligencí, recruiterovi odpovídá automaticky za kandidáta.

Ve světle toho všeho je CV ve formátu, v němž ho známe, dnes již skutečně přežitkem,“ podotýká s úsměvem Josef.

2. Zkoumejte své silné stránky

Práci dnes může mít každý. V tom problém není. Důležité je najít takovou práci, kde využijete své silné stránky. Otázkou zůstává, zda své silné stránky znáte? Zjistit to není úplně triviální úkol, zvláště pro absolventa, který nemá žádné zkušenosti a nemohl tedy poznat, jestli mu něco jde nebo ne,“ říká Josef.

Pokud si nevíte rady a neodvažujete se do poznávání sebe sama pustit bez asistence profesionála, vyzkoušejte třeba kurz Odemykání lidského potenciálu s Janem Mühlfeitem, na nějž se můžete přihlásit v Josefově společnosti Recruitment Academy. Zde skrze speciální Gallup test dokáží Vaše silné stránky určit.

Ale především si položte dvě základní otázky.

Chodíte do práce rádi?

Nebo ji vnímáte jako jakési zlo nutné pro obdržení platu?

Podle odpovědi velice snadno poznáte, zda pozice, v níž se aktuálně nacházíte, podporuje Vaše silné stránky či nikoliv.

Být sám k sobě upřímný není vždy snadné. Ale vyplácí se to.

3. Sbírejte zkušenosti

Co by Josef doporučil čerstvému absolventovi, který hledá uplatnění ve vysněném oboru?

Já osobně bych věnoval dostatek času studiu informací z daného oboru, což dnes není problém – dnes můžete sledovat prvotřídní přednášky např. ze Standfordu i přes Internet. Potom bych se určitě v tom oboru nechal nejdříve zaměstnat, abych rychle poznal, jak to tam chodí.“

Nemáte zkušenosti? Tak si je vytvořte. Ony nepřijdou sami.

4. Nebojte se změny

V souvislosti s podnikáním a budováním kariéry obecně se neustále hovoří o nutnosti existence detailně rozpracovaného plánu. Josef Kadlec se s tímto názorem ztotožňuje jen částečně.

Proč pouze částečně?

Protože stejně důležitá jako sestavení plánu je podle něj i míra připravenosti a ochoty ten plán v případě potřeby změnit:

Určitě je dobré nějaký plán mít, ale také je potřeba být připraven tento plán měnit. Dnes vznikají na pracovním trhu pozice (např. Cloud Engineer), které tu před pár lety nebyly, takže jste se na ně na škole nemohli ani připravit.“

5. Učte se jazyky

Ne nadarmo se říká, že kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. To platí zejména v oblasti byznysu. Nedostatkovým zbožím na českém trhu je pak dnes podle Josefa především němčina.

Jakými dalšími způsoby zvýšit své kariérní šance?

Jak účelně využít v tomto směru LinkedIn?

Podle jakých principů funguje Josefova Recruitment Academy?

O čem pojednává jeho kniha?

Odpovědi na tyto a mnohé další otázky naleznete v rozhovoru s Josefem Kadlecem, který objevíte v aktuálním čísle našeho tištěného magazínu Business Leaders.

Diskuzní stránka BusinessLeaders je zde.

© Kateřina Lukášová