Jeans Maker: Mladý podnikatel nabízí zajímavou službu všem, komu výběr džín dělá vrásky na čele

Mnoho podnikatelských nápadů vznikne proto, že na trhu něco chybí.

To byl i případ Patrika Diamanta, kterého už nebavilo trávit hodiny v obchodních centrech vybíráním těch správných džín.

Žádné mi neseděly tak, jak bych si představoval, jednalo se hlavně o střihy, kdy jedny džíny mi padly v pase, ale nohavice byly moc široké, a druhé zase měly příliš vysoký pas, ale jinak byly fajn,“ vysvětluje Patrik svůj problém s nalezením dobře padnoucích džín.

Proto si nechal ušít džíny na míru přesně podle svých představ.

Když tuto myšlenku rozšířil mezi své známé, setkal se se zajímavým ohlasem a uviděl příležitost.

Chvíli poté jsem džíny na míru jako službu nabídl lidem, které jsem do té doby neznal. Bylo to na jedné konferenci, na kterou jsem si předem udělal webové stránky a nechal vytisknout vizitky. A k mému překvapení lidé měli o tuto službu zájem a byli ochotni za ni zaplatit. Tak jsem myšlenku začal dále rozvíjet,“ popisuje začátek svého podnikání.

Co všechno se musel naučit, aby dokázal nabídnout lidem opravdu kvalitní džíny na míru? Co obnášelo rozjet vlastní podnik? A jak vypadá samotný proces tvoření?

Jaké máte vzdělání? Hodilo se Vám v novém byznyse?

Nejsem vyučený krejčí, ani nepocházím z krejčovské rodiny. Vystudoval jsem ekonomii. V podnikání se mi škola rozhodně hodila, nešlo ani tolik o znalosti, jako spíše o způsob myšlení. Na vysoké jsem potkal mnoho akčních lidí, také začínajících podnikatelů, kteří se nebojí jít si za svým snem a podstoupit větší riziko než v zaměstnání. Měl jsem během školy možnost věnovat se i jiným věcem než studiu, pracoval jsem v několika větších společnostech, což mě vlastně přivedlo k podnikání. Rozhodl jsem se pracovat sám na sebe, být zodpovědný za to, jestli budu mít příští měsíc na chleba nebo ne.

Zkušenosti s krejčovstvím jste předtím neměl – jak jste tedy postupoval?

Co jsem neuměl, musel jsem se naučit. A pravda je, že jsem z krejčoviny nevěděl absolutně nic. Naštěstí pomohla zkušená krejčová, u které jsem si nechával první džíny šít a pak samozřejmě nejvíce praxe. Měření, zabírání, špendlení. Tím se člověk naučí nejvíc, a když pochopí, jak se z rozměrů zákazníka vytváří střih a jak se kalhoty při úpravách chovají, má téměř vyhráno.

Co obnášelo rozjet tento podnik? Co všechno jste musel zařídit a realizovat, než jste to spustil?

Je to jako v každém podnikání, nebylo toho málo. Člověk si dopředu neuvědomí, co vše v začátcích bude potřebovat a co bude řešit. Ale to se mi právě líbí. Každý den se učím. V případě Jeans Makera to zpočátku samozřejmě začalo látkami. Když jsem měl látky, musel mi někdo říct, jak správně zaměřit zákazníka, a také samozřejmě mít toho správného krejčího, který má vytváření střihů v malíku. To je nejen na kalhotách alfou omegou. Marketing v podobě webových stránek a sociálních sítí je už legrací.

img_1196-copy

Jaká byla Vaše vstupní investice a do čeho jste musel investovat?

Největší investice byla logicky do materiálu. Bez kvalitního materiálu bych nedokázal ušít kvalitní džíny. Investice se pohybovala v řádu desítek tisíc korun.

Měl jste podporu ve svém okolí, nebo Vás spíš od netradičního podnikatelského nápadu odrazovalo?

Zpočátku to vypadalo na další bláznivý nápad, který člověka po pár dnech přestane bavit. Také jsem myšlenku džín na míru na několik měsíců uložil k ledu. Obrat u mých blízkých přišel až s mými prvními zákazníky a myslím, že úplně nejvíce s prvním rozhovorem. Ale znáte to – „Měl by sis najít pořádnou práci“ tam zpočátku bylo…

Když si u Vás chce zákazník objednat kalhoty, jaký je postup? Jak vypadá celý proces až do chvíle, kdy si je zákazník odnáší domů?

Nejprve si domluvíme první setkání, na kterém se s vámi pobavím o tom, jakou představu o svých nových džínách máte. Já vám naopak ukáži, co vám nabízím (látky, prošití a další detaily). Nakonec si zaberu vaše míry. Na příští setkání s sebou přináším tzv. toile, tedy prototyp kalhot, na kterém si ověřím vaše míry a domluvený střih kalhot. Toile poté přeneseme na denim a znovu vyzkoušíme. Džíny ještě nejsou kompletně hotovy, finální prošití a kapsy dodáme až pro předání. Celkově se tedy potkáme čtyřikrát, dohromady ale na maximálně 2 hodiny.

Jak dlouho to celé trvá?

Přibližně 3-4 týdny.

Otočte, prosím, na další stránku.