Jan Bednář: Zažijte svobodu a volnost, kterou nabízí podnikání

Jan Bednář snil o Americe. Díval se na americké filmy a zamiloval se do svobody, volnosti a příležitostí, které tato země skýtá. V 16 letech si řekl, že by nebylo špatné dostudovat vysokou na Floridě.

Jak si řekl, tak se také stalo.

Odstěhoval se na Floridu a začal žít svůj americký sen po česku.

Ani za oceánem nezapomínal na kamarády a rodinu, kterým zásilkovou formou posílal zboží, jenž u nás nebylo dostupné. Tato nevinná činnost předznamenala jeho budoucí profesi a z ní plynoucí úspěch.

Jan totiž objevil něco, co na mezikontinentálním trhu chybělo – vyplnil prázdnou trhlinu po kvalitní zásilkové službě.

A komentáře přátel jej konečně přivedly na myšlenku odhalit podnikatelský potenciál, který se v jeho dosavadní zálibě skrýval.

A tak vlastně vznikly BedaBox a ShipMonk – dvě služby, které vyšly z Janova podnikatelského záměru. Ta první je založená na doručování zásilek, ta druhá pomáhá měnit zaběhlou představu o tradičním oboru logistiky a zároveň usnadňuje podnikání na celém světě.

Po mnoha letech, s pohledem upřeným do minulosti, Jan uznává, že jeho budoucnost jednoznačně formovalo tehdy velmi odvážné rozhodnutí přestěhovat se na Floridu. Tohoto počinu nejen, že nelituje, ale je přesvědčen, že mu v mnohém vděčí za současnou situaci, v níž se aktuálně nachází. Na otázku, zda by tedy doporučil vycestovat za zkušenostmi za hranice naší republiky, rozhodně odpovídá, že ano.

V čem tedy Janův život zásadně ovlivnil život na Floridě?

1. Díky němu dospěl

V létě roku 2008 strávil Jan na Floridě tři krásné týdny, které věnoval jazykovému kurzu. Po návratu do ČR v něm začalo klíčit rozhodnutí, že se na Floridu přestěhuje. Vůbec ji totiž nemohl dostat z hlavy. Natolik mu zdejší prostředí, lidé a atmosféra celkově učarovali.

Věděl, že to nebude snadné. A tak zvažoval: „Tenkrát jsem ještě vůbec nevěděl, co mě čeká. Protože tři týdny dovolené je úplně něco jiného, než se někam přestěhovat a začít tam žít. V mnohém mě to ale posunulo dopředu. Musel jsem se naučit prát, vařit, žehlit a uklízet. Musím ale říci, že jsem strašně rychle dospěl, a to mi pomohlo jak se školou, tak s podnikáním.“

2. Utvrdil jeho lásku k hokeji

Myšlenko s lehkou nadsázkou. Jan odjakživa patřil k věrným a aktivním fanouškům hokeje.

Jak brzy zjistil, tak na Floridě není lehké dostat se na školu, kterou si vyberete, protože žádná škola nechce brát studenty v polovině školního roku.

Jan měl to štěstí, že na personálním oddělení jeho vysněné školy se nacházel člověk, který sdílel jeho lásku k hokeji. Ten když se dozvěděl, že Jan od malička hokej hraje, nějakým způsobem vše zařídil tak, aby byl Jan přijat.

Tento příběh potvrzuje české pořekadlo, které praví, že nikdy nevíme, co se nám kdy bude hodit.

Napadlo by snad Jana, že vysněnou kariéru mu na samém počátku pomůže odstartovat právě hokej?

A v tom to právě všechno vězí.

Nikdy nevíme, co se nám kdy bude hodit a které zkušenosti budeme kdy moci zúročit v praxi.

Proto dělejme všechno na plno a tak, jako by na tom závisel náš život. V přeneseném slova smyslu to tak totiž skutečně může být. Což dokládá i Janův příklad.

Otočte, prosím, na další stránku.