10 finančních chyb, které úspěšní lidé NEdělají

Efektivní hospodaření s penězi je dovednost, která vede k úspěchu. Úspěšní lidé se ji učí již od mládí, v mnoha případech od raného dětství.

Přemýšleli jste někdy o tom, proč tolik milionářů pochází z chudých poměrů?

Protože znají skutečnou hodnotu peněz a podle toho s nimi nakládají. Vědí, jaké je to žít v nedostatku, a proto činí všechna možná opatření, aby jej už nikdy nemuseli zažít.

Klíč k žádaným výsledkům tedy netkví v umění vydělat velké množství peněz. Ten klíč se nachází v umění hospodaření s aktuálně dostupným finančním obnosem. Tedy v činnosti, kterou úspěšní lidé praktikují často a dobře. Odtud potom plyne jejich bohatství a finanční nezávislost.

Nechcete se stát dlužníkem?

Chcete, aby Vám Vaše věci říkaly pane?

Přejete si mít dostatek financí, abyste zajistili svou rodinu?

Zapamatujte si 10 stěžejních principů, jejichž osvojení se Vám v nadcházejících letech vyplatí. Naučí Vás účelně spravovat majetek.

Jak tedy úspěšní lidé hospodaří s penězi?

1. Neutrácejí – žijí za méně, než vydělají

Žití za méně peněz, než kolik vyděláte, patří k zásadním principům efektivního hospodaření. Právě zde je skryto tajemství nejbohatších lidí světa.

Dávejte každý měsíc stranou 10–15 % svého příjmu a spořte na zářnou budoucnost.

2. Nefixují se na cenu, protože chápou význam hodnoty

Úspěšní lidé neustále hledí vpřed. Tak pohlíží i na nákup osobních věcí. Zde většinou volí kvalitní výrobky, které nějakou dobu vydrží. Nehledí na cenu zboží, ale na jeho hodnotu.

Vědí, že cena je pouze součástí příběhu. A že když koupí levné boty za pár korun, budou muset pravděpodobně v další sezóně, ne-li mnohem dříve, kupovat nové. Takže v konečném důsledku utratí mnohem více, než když si pořídí dražší, ale kvalitní zboží.

3. Žádné zbytečné poplatky

Úspěšní lidé vědí, jak řídit své bankovnictví. Proto si dávají dobrý pozor na různé poplatky, které s tím souvisejí. Přesně vědí, kolik a kde platí za výběr z bankomatu, nebo kolik je stojí jiné operace podobného charakteru, jako je třeba pohyb peněz na účtu, zasílání bankovních výpisů apod.

Placení těchto poplatků se s trochou cviku může vyhnout každý. Stačí pochopit, jak funguje systém banky, u níž máte založený účet.

Jakmile pochopíte, můžete být ostražití a hlídat.

Jakmile pochopíte, můžete vyjednávat.

Potom už stačí jednou za měsíc zkontrolovat své bankovní konto. Na to nebudete potřebovat více než deset minut.

4. Nezapomínají na změny svých financí v období velkých životních změn

Vdávaly jste se? Odkazuje na Vás manžel ve své poslední vůli?

Úspěšní lidé neponechávají nic náhodě. Vědí, že změní-li se nějak zásadně jejich životní či rodinná situace, musí provést nezbytné finanční úpravy tak, aby jejich majetek korespondoval s novými okolnostmi.

Proto se alespoň jednou ročně setkávají s finančním poradcem, aby společně vyhodnotili a přezkoumali svůj dosavadní život a přizpůsobili jeho chodu i finanční plán.

Otočte, prosím, na další stránku.