Student zrealizoval originální nápad díky výhře v soutěži, dnes podniká naplno

O netradičních podnikatelských nápadech píšeme často jak na webu, tak v tištěném Business Leaders.

Jsou totiž plné inspirace pro všechny, kdo o podnikání uvažuje, a zároveň na jejich příkladu lze ukázat, že to jde.

Jde to bez velkých investic, jde to bez zkušeností. Někdy se zkrátka jen stačí podívat na věci z jiného úhlu.

To je i případ Vojtěcha Beránka, kterého při studiu architektury na vysoké škole zaujaly vlastnosti kartonu, konkrétně jeho pevnost.

„Při soutěži „Hala roku“ se stavěly konstrukce z různých materiálů a následně zatěžovaly závažím, než praskly. Část konstrukcí byla navržena právě z kartonu a zde bylo krásně vidět, jak je karton až překvapivě pevný materiál,“ vysvětluje Vojtěch.

Napadlo ho, že by se z tohoto opomíjeného materiálu mohl vyrábět levný nábytek pro studenty.

Proč musel svůj záměr pozměnit a místo nábytku pro studenty vyrábí designový nábytek, jak zvládal podnikání při studiu a co to všechno obnášelo?

V čem je karton pro výrobu nábytku vhodný?

Výhodou kartonu je určitě jeho pevnost, snadná opracovatelnost. Jsme schopni vyrobit kus nábytku od návrhu po finální produkt během jednoho dne. Například na rozdíl od výroby z plastů nepotřebujeme žádné formy na odlívání, a tak velice snadno upravujeme naše produkty dle přání zákazníka.

Jaké jsou nevýhody?

Nevýhodou kartonu může být jeho nasákavost, jedná se bohužel jen o interiérový nábytek.

Se svým nápadem jste uspěl v soutěži. Můžete popsat, jak to celé vzniklo?

Podařilo se mi uspět ve dvou soutěžích. Soutěž „Tvůj příběh“ byla zaměřená na realizaci jakéhokoliv snu, cíle. Cíle byly různé, 100 kliků za minutu, napsání muzikálu atd. Můj byla výroba kartonového nábytku. Soutěž nebyla čistě zaměřená pouze na podnikání. Jednalo se o jakousi novinářskou reality show, kde redakce sledovala, jak se komu daří plnit ten jeho sen. Poté, co se mi podařilo dostat mezi 50 vybraných, nebyla už jiná možnost, než se do výroby pustit a projekt rozjet.

A druhá soutěž?

Druhá soutěž Rozjezdy roku, byla již čistě zaměřena na ohodnocení podnikatelského nápadu. Zde se mi podařilo získat první místo ve studentské kategorii.

Studujete ještě?

Studium jsem dokončil začátkem tohoto roku. Popravdě s rozvíjejícím se podnikáním šlo studium trochu stranou. A v důsledku toho jsem si musel školu o rok prodloužit.

Jak a s čím jste začínal? Jaké byly vstupní investice do podnikání?

Na začátku jsem neměl k dispozici žádné vybavení a vlastně ani žádné zkušenosti. Velkou část vstupních investic tvořil výhra ze soutěže Tvůj příběh. Další investice pak byla na nákup vlastního laseru.

24

Jak karton zpracováváte? Jak jste přišel na to, jak s kartonem pracovat? Co je k tomu potřeba?

Všechny naše výrobky nyní vyřezáváme na laseru. Nebylo tomu tak ihned od začátku. Postupně jsme vyzkoušeli několik výrobních procesů a až pálení laserem nám vyhovovalo nejvíce. Nejedná se o nejekonomičtější variantu výroby, ale dovoluje nám rychlou a velice jednoduchou úpravu tvarů a výrobu produktů na zakázku. Při řezání pomocí laseru také nedochází k jakémukoliv poškození kartonu, což oceňujeme hlavně při výrobě stínítek.

Jaké další způsoby jste vyzkoušeli, než jste došli k laseru?

První sedáky byly raženy pomocí raznice. Raznice dovolovala jen velice omezené množství tvarů, proto jsme tuto metodu rychle opustili. Další velkou proměnou prošly bočnice nábytku. Ze začátky byly sedáky z boku opatřeny pouze fólií. Později jsme přešli přes tapety a dřevovláknité desky až k dnes používané bukové překližce, která zaručuje dostatečnou pevnost nábytku z bočních stran.

Kartonový nábytek je ekologický. Jaký máte k ekologii postoj?

Aktivně pozitivní 🙂 Třídění odpadu pokládám již za samozřejmost, stejně jako to, že si vybírám produkty podle složení a země výroby. Vždy rád podpořím ekologické projekty.

Otočte, prosím, na další stránku.