Jste freelancer a už Vás nebaví sedět doma? Využijte coworking centra

Dnešní doba přeje pluralitě. Možnosti jsou široké, stačí si jen vybrat.

Za využití všech dostupných prostředků je reálné rozjet úspěšný byznys přímo z pohodlí obýváku.

Řada úspěšných tak začínala. A není se za co stydět. Naopak.

Práce z domova skýtá mnohé výhody. Zřejmě proto dnes mezi nejžádanější pracovní benefity patří možnost home office. Ti, kteří podnikají na volné noze, si home office mohou povolit sami. Říká se jim freelanceři a psali jsme o nich už tady.

Minimální náklady, pružná pracovní doba, možnost vstávat, kdy se nám zachce. Klid a soukromí. Žádní přísní šéfové. Žádní upovídaní kolegové. Jen Vy a práce, kterou milujete.

Přesto všechno se najdou jedinci, kterým domácí prostředí při práci nesvědčí. Nedokáží se zde soustředit, protože je mají spojené s volným časem. Nebo je rozrušuje upovídaný partner, zapnutá televize, křičící rádio.

Prostě něco. Něco jim nesedí a doma pracovat nemohou.

Co s tím? Vhodným řešením se může stát návštěva coworking centra.

Dostupnost center

Před pár lety byla coworking centra pro české freelancery záležitostí nedostupnou. Asi nejbližší bylo k nalezení v Polsku, vzdálenější pak třeba v USA.

V souvislosti s prudkým vzrůstem výskytu živnostníků pracujících na volné noze se však během relativně krátkého času situace změnila.

Od roku 2009 tak máme v Česku spoustu takových míst sdružujících nezávislé profesionály, kteří zde mohou dát volný průchod své kreativitě, talentu a potenciálu. Nachází se zejména ve velkých městech, jako je Praha, Brno, Ostrava nebo třeba i České Budějovice.

Termín coworking byl poprvé použit v roce 2005, kdy došlo k otevření první společné kanceláře v San Franciscu. První sdílené pracovní prostory však začaly vznikat již kolem roku 1989.

Ačkoliv coworking v doslovném překladu znamená spolupráce, jedná se pouze o sdílení pracovního prostoru.

Zda tu bude docházet i ke sdílení nápadů, postřehů a navazování konverzace či spolupráce, je již věcí svobodného rozhodnutí každého jedince, který takové místo navštíví.

Když freelancerovi nevyhovuje práce z domova, investuje do vlastní kanceláře.

A když nemůže nebo nechce investovat do vlastní kanceláře, sbalí se a jde do coworking centra.

Něco jako studovna

Coworking centrum lze přirovnat ke studovně. Jedná se vlastně o volně přístupné otevřené kanceláře, které pro freelancery plní funkci pracovního prostředí.

Mají zde buď svůj stůl, který si mohou i dlouhodobě rezervovat, nebo provozují tzv. hot-desking. Tedy platí jednorázové vstupné a po příchodu si prostě sednou tam, kde je volno.

Vžijte se do kůže nezávislého profesionála.

Pokud Vás to doma štve, pak již není o ničem mluvit.

Proč byste ale měli chodit pracovat do coworking centra, když máte pocit, že Vám doma nic neschází? Přinášíme pár dobrých důvodů, proč dát práci v coworking centru šanci.

1. Příslušnost ke komunitě

Coworking centra dávají freelancerům pocit sounáležitosti a umožňují jim začlenit se do komunity. Díky nim mohou změnit prostředí a dostat se ven mezi lidi.

S „kolegy“, kteří zde pracují, se bavit mohou, ale nemusí. Zachovávají si tedy svou autonomii, ale vědí, že pokud si budou chtít odpočinout a prohodit s někým pár slov, nebo se třeba poradit o zvolené strategii, mají případné adepty na blízku.

Freelanceři se tak návštěvou podobného místa zbaví pocitu izolace, který může při práci z domova vzniknout.

2. Vlastní pracovní prostředí

Každý ví, že pro produkování optimálních pracovních výkonů je třeba určité pracovní prostředí. A ačkoliv se jednotlivé nároky na pracovní prostor mohou odlišovat, jedno vždy zůstává. Požadavek na soukromí, klid a kousek vlastního místa.

A přesně to nezávislým profesionálům coworking centra nabízejí. Pracovní prostředí, v němž se mohou nerušeně soustředit a věnovat se svým povinnostem.

Otočte, prosím, na další stránku.