Aleš Kalina: Přední český kouč se vzdal kariéry snů, aby následoval svůj talent

1. Využijte svůj talent a následujte potenciál

Přesně to by Aleš dnes poradil každému, kdo se bojí vykročit do neznámých a bouřlivých podnikatelských vod.

Práce, která Vám má přinést úspěch, Vás musí bavit. Naplňovat. Musíte cítit, že Vám dává smysl. Jedině tak totiž bude dávat smysl i Vašim klientům a zákazníkům.

Říká se, že jen málokdo má to štěstí, že může dělat práci, která ho baví. To je mýlka. Každý může získat svůj vysněný post, jen musí poslouchat sám sebe a zkusit to, i když okolnosti zrovna hovoří v jeho neprospěch.

Nebát se projevit, jací opravdu jsme a kam v životě směřujeme.

Máme v sobě strach být sami sebou a projevovat se takoví, jací opravdu jsme. A přestože jsem tohle všechno věděl, neměl jsem dříve odvahu postavit se na vlastní nohy, překonat smích a pohrdání ostatních, že to nezvládnu. Takže svůj talent jsem sice znal velice dlouho, ale chyběla mi odvaha,“ vysvětluje Aleš, že se potýkal se stejnými obtížemi jako my všichni.

2. Mějte jasnou vizi a té přizpůsobujte jednotlivé kroky

Moje vize byla jasná: Pomáhat lidem zorientovat se. Předávat všechny svoje zkušenosti v oblasti práce a vztahů. Věděl jsem, že to, co jsem prožíval já, prožívají deseti tisíce až sta tisíce dalších. Věděl jsem, že si najdu zákazníky, kteří budou chtít tyto zkušenosti převzít,“ popisuje Aleš.

Možná, že už tušíte, kterou cestou byste se měli vydat. Jen její směr je ještě jaksi v mlze. To je ale úplně normální. Ani u Aleše tomu nebylo jinak. Microsoft opustil v roce 2002 a až v letech 2004–2005 začal budovat své dnešní živobytí.

Do té doby zkoumal mlhu a hledal, kde se projasňuje.

3. Stůjte si za svým a neslevujte z hodnot, jimž jste se na počátku zavázali

„Moje vize je dodnes stejná: vidět usměvavé tváře, vidět lidi, kteří se radují z toho, že změna je možná. Že mohou ve svém životě najít sami sebe a žít podle toho, jak se sami cítí.“

Pokuste si udržet nadšení a zápal pro věc a neslevujte ze svých počátečních nároků. Ocení to nejen Vaši klienti a zákazníci, ale také Vy sami. Jedině pokud budete schopni udržet zásady, které jste si na počátku vytyčili, budete moci objektivně pozorovat progres a růst, jímž Váš podnik prochází.

Ne nadarmo se říká, že méně je více. Úspěšný byznys, slibná kariéra, atraktivní finanční ohodnocení… to všechno samo o sobě nepřináší pocit spokojenosti, svobody a štěstí. Velké peníze jsou k ničemu, když nás práce, jíž se věnujeme, nenaplňuje a nevidíme v ní nějaký hlubší smysl.

Aleš Kalina o tom ví své – koneckonců po 7 letech opustil jedno z nejlukrativnějších a nejprestižnějších pracovních míst, jaké v té době bylo možno získat.

Stálo ho to notnou dávku odvahy a sebepřekonání. Dnes je za to ale vděčný. Dělá to, co vždy dělat chtěl – na základě vlastních zkušeností pomáhá lidem se seberealizací. Detaily Alešova příběhu spolu s praktickými radami, jak si v obdobné situaci poradit, naleznete v tištěném čísle našeho časopisu Business Leaders, který si můžete objednat pouze zde. V žádné trafice jej totiž nenajdete.

bl_footer_31_8_vyslo_malej5_9

Diskuzní stránka BusinessLeaders je zde.

© Kateřina Lukášová