5 důvodů, proč dávat dětem pouze malé kapesné

Pokud jste rodiči, pak jistě víte, že není většího blaha než vidět štěstí v očích svých dětí.

A pokud ještě rodiči nejste, pak tuto zkušenost bezpochyby máte alespoň zprostředkovaně – když vidíte štěstí v očích svých rodičů, kteří vidí, že se Vám daří a že jste spokojení.

Pro rodiče není většího utrpení než vidět trpět své dítě.

A pro rodiče není většího štěstí než vidět své dítě, jak se raduje.

Jaké to je, když do hry vstoupí peníze?

V našem tištěném magazínu Business Leaders se zabýváme způsoby, jak dosáhnout úspěchu v pracovní sféře. S tím souvisí i otázka, jak se onen úspěch projevuje v soukromém životě.

Jak s úspěchem nakládat, aby se podepsal kladně?

Jedno ze starých rčení říká, že štěstí či láska je to jediné, co nelze koupit.

Je to skutečně tak?

Z dlouhodobého hlediska určitě ano. Nemůžeme však popřít, že kupování si drahými a luxusními dárky není nepříjemné a může na jistou dobu zatemnit mysl a vytvořit iluzi lásky. Ta láska se však často netýká člověka, který obdarovává, ale dárků, které dostáváme.

Vnímají to tak i děti?

Dnešní doba přeje úspěšným. Kdo má nápad a k tomu trochu píle a vytrvalosti, může při troše štěstí během relativně krátkého času vytvořit solidní materiální základnu pro celou rodinu.

Vždy to však tak nebylo. Možná, že někteří z nás si to ještě pamatují. Snad i z toho důvodu touží svým dětem dopřát to, co bylo jim samým ve stejném věku odpíráno.

Drahé hračky. Moderní oblečení. Luxusní technika.

Je to správné?

Přečtěte si našich 5 doporučení, proč nehýčkat děti v přehnaném luxusu a udělejte si vlastní názor. Můžete se s námi o něj podělit na diskuzním fóru BusinessLeaders zde.

1. Rozmazlování může vést k vytváření špatných vzorců chování a nesprávných postojů

Podle řady studií vede rozmazlování dětí v předškolním věku k vytváření dysfunkčních postojů, které si s sebou nesou do pozdějšího věku. Takové děti se často domnívají, že jejich původ je vyzdvihuje nad vrstevníky a že jsou lepší než oni. To potom vede k neharmonickým vztahům s jinými dětmi a v konečném důsledku i k izolaci daného jednotlivce.

2. Budou rozlišovat mezi CHCI a POTŘEBUJI

Média nás bombardují smrští reklam, které stírají rozdíl mezi POTŘEBUJI a CHCI.

Když i dospělí mají mnohdy problém rozlišit mezi skutečnou potřebou a pouhým chtěním, jak to naučit děti, kterým bohatí rodiče dopřejí vše, na co si ukáží?

Neustálý příjem velkého množství peněz vede děti k domněnce, že je rodič povinen vyhovět každému jejich rozmaru. A to rozhodně není dobré. Protože z nevinné roztomilé rozmazlenosti se časem vytvoří zvyk, který bude dítě uplatňovat v dalším životě.

Na paní učitelku, na přednášejícího, na šéfa… Jenže zde se nedočká laskavého přístupu svých rodičů.

Jaké mohou být následky?

Není nic špatného na tom, když vyděláváte a chcete svým dětem udělat radost. Zkuste v nich však podpořit dobré svědomí a fakt, že je nutné vážit si toho, co v životě máme, protože nic není samozřejmé. Ani peníze.

Ukažte jim, že peníze mají svou hodnotu a že bez práce nejsou koláče.

Chce Vaše dítě Playstation 4? Fajn, proč ne. Ale uveďte onu věc do souvislosti s reálným životem a spočítejte, kolik hodin Vaší práce vydá za Playstation 4. Zeptejte se dítěte, zda by bylo ochotno si svou vysněnou hračku takto odpracovat.

Pokud řekne, že ano, zadejte mu drobné úkoly, jejichž splněním si ji zaslouží.

Pokud odpoví záporně, pak je věc jasná. Nechte jej, aby si samo došlo k tomu, že v životě nic není zadarmo.

O dalších způsobech, jak se naučit strategicky hospodařit s financemi a zajistit si solidní budoucnost, se dočtete v tištěném časopisu Business Leaders, který svým předplatitelům zasíláme do schránek každé dva měsíce.

Pro další důvody, prosím, otočte na druhou stránku.