Chcete se odlišit? Rozjeďte vlastní rádio

Ačkoliv byl začátek nesmírně frustrující, určitě bych do toho šel znovu,“ říká o zahájení svého podnikání Věroslav Musil, majitel regionální rádiové stanice Rádio Orlicko.

V našem časopise Business Leaders Vám každé dva měsíce přinášíme inspiraci pro Vaši kariéru a podnikání. V připravovaném 4. čísle se věnujeme faktu, že mnohé nové začátky se rodí z počáteční krize.

Jak vyplývá z rozhovoru s Věroslavem Musilem, zakladatelem začínající regionální stanice Rádio Orlicko, jinak tomu nebylo ani v jeho případě.

Na počátku každého podnikání stojí velké obavy a velké riskování. Abychom je překonali, musíme často překonat především sami sebe a sáhnout si až na dno svých možností. Právě tam ale většinou zjistíme, kolik dokážeme ustát.

Heslem Když nemůžeš, přidej se řídil legendární běžec Emil Zátopek, jehož výkony dodnes nebyly překonány. Naši lídři se, stejně jako on, vyznačují mimořádnou náturou a vnitřní silou, která je žene vpřed.

Ať již je inspiruje kdokoliv a jejich motivací je kdokoliv.

Hledí vpřed a tam také jdou.

Právě proto patří mezi naše lídry i Věroslav Musil. Dlouho cestu totiž ušel už předtím, než vůbec obdržel licenci, která ho opravňuje ke zřízení vlastní rádiové stanice. Během té cesty zakusil mnohé. Jak ale vyplývá z jeho slov, je si vědom toho, že i cesta může být cíl.

Jaké kroky formovaly jeho cestu?

Alternativní hudba pro skutečné fajnšmekry

Věroslav Musil, osmadvacetiletý učitel žijící v malebného východočeském městečku Ústí nad Orlicí, byl již od malička nadšeným fanouškem hudby. Přes Michaela Jacksona a zálibu v elektronické muzice se dostal až k alternativní pražské rádiové stanici Radio 1.

Dnes je jedním z jejích moderátorů a v nedávné době obdržel i licenční povolení pro rozjezd vlastního rádia. Alternativní Rádio Orlicko by mělo své hity začít do éteru vypouštět během několika málo měsíců.

Krok 1. – Nezahazujte své sny jen proto, že vypadají neuskutečnitelně

Věroslav měl od malička velmi rád hudbu. A jelikož sám sebe označuje za alternativce, který chce věci dělat po svém a jít tak trochu proti proudu, líbí se mu i alternativní muzika. Právě s tou se poprvé setkal v dnes již téměř legendárním Rádiu 1, jehož frekvenci si čirou náhodou jednou naladil na svém starém walkmanu při průjezdu Prahou.

Ačkoliv mu bylo pouhých 12 let, alternativní směr mu naprosto učaroval a on se zamiloval jak do elektronické hudby, tak i do samotné stanice, která ji pouštěla.

Krok 2. – Realizujte se v tom, co milujete. Nehleďte na věk. Věk je jen číslo

Vzpomeňte třeba na Lucii Tvrdoňovou, která své podnikání naplno rozjela po dvou mateřských či na mnoho dalších podnikatelů, o nichž píšeme v tištěném časopise Business Leaders, kteří se touto zásadou řídili a dnes se díky tomu mohou realizovat v tom, co je naplňuje a baví.

Rádio 1 splňovalo všechny nároky, která Věroslav kladl na kvalitní poslech. Zajímavá hudba, alternativní kultura, poutavé rozhovory s nevšedními jedinci, přirozený projev moderátorů…

Rádio 1 se prostě lišilo. Úplně ve všem. A právě to se Věroslavovi líbilo.

Krok 3. – Buďte sví a za svým také jděte

Zalíbilo se mu to natolik, že se jednoho krásného dne rozhodl ucházet se o post moderátora v Rádiu 1. Šel na to odvážně a přímočaře, což se vyplatilo.

Na základě obdrženého dopisu zadal tehdejší programový ředitel Věroslavovi jeho první úkol, jehož se zhostil s nadšením sobě vlastním. Chuť k práci a zápal pro danou věc zřejmě imponoval i vedení rádia, protože týden nato již Věroslav vlakem směřoval do Prahy, přímo do sídla Rádia 1, aby společně dohodli podrobnosti o zahájení spolupráce.

Hádejte, co asi Věroslav ve vlaku poslouchal…

Otočte, prosím, na další stránku.