Na kolo s elegancí: Ze školního projektu vzniklo úspěšné podnikání

Dvě sestry, Dagmar a Eliška Mertovy, svoje umělecké nadání nasměrovaly k oděvnímu návrhářství a designu už na škole.

Ze školního projektu jedné z nich postupně vznikla značka SegraSegra, pod kterou dodnes šijí oblečení pro cyklisty. Především ty městské.

Proto nejde o upnuté barevné dresy, ale o takové oblečení, v němž můžete z kola přesednout třeba do kanceláře nebo kavárny.

Na to, jak se z nápadu vyrábět streetwearové oblečení pro cyklisty stalo podnikání, jsme se zeptali jedné ze sester, Elišky. Proč jako materiál používají cyklistickou duši, jaká má tento segment specifika a proč se sestry zaměřily zrovna na cyklisty, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Kde má Váš podnikatelský nápad kořeny? Jak vznikl?
Přišlo to během školy, když ségra Dáša měla vytvořit vizuál pro novou oděvní značku, já k tomu vyrobila malou sérii triček, ona potisky a grafickou úpravu. Celá práce se líbila hlavně kamarádům, pro které jsme začaly vyrábět první kusy triček a mikin, a postupem času jsme to začaly rozšiřovat. Zkusily jsme první design markety, a jelikož zájem stále narůstal, začaly jsme pracovat i na dalších věcech. Já postupně školu také dokončila a přirozeně se to stalo mou následnou prací na plný úvazek. Ségra vedle toho pracovala v grafickém studiu. To bylo před 9 lety.

Jaké obory jste na vysoké studovaly?

Já jsem studovala oděvní návrhářství a Dáša grafický design na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Obě jsme předtím studovaly uměleckou střední V. Hollara zaměřenou na propagační výtvarnictví.

Takže jste obě měly umělecké nadání?

Naše máma je akademická malířka, v umění jsme vyrůstaly od mala. Přirozenou cestou jsme se tudíž i my rozhodly pro podobný obor, i když každá v jiném zaměření. Obě jsme si našly to, co nás v té době nejvíce zajímalo.

IMG_7155

Kdy Vás napadlo, že byste v tomto odvětví mohly podnikat?

Napadlo nás to právě během studií na vysoké škole. Spojení se ukázalo jako velmi praktické, a tak jsme v tom pokračovaly nadále.

Jaký máte vztah k cyklistice? Jezdíte na kole?

Já jezdím na kole po městě už deset let. Mám to ráda a je to zároveň nejrychlejší a často i nejpohodlnější pohyb po městě. Obě pak rády jezdíme i mimo město na různé vyjížďky. Pro nás je to příjemné spojení sportu s možností podívat se, kam chcete, aniž by vás něco příliš omezovalo.

Takže kolekce pro cyklisty vycházela z Vašich vlastních potřeb?

Přesně tak. Kolekce pro cyklisty vznikla nejprve z mé vlastní potřeby, jelikož mi v zimě byla často zima. První kousky vznikly jako klauzurní práce a následně jsem stejné téma rozvedla ve své diplomové závěrečné práci.

Proč jste se rozhodly zrovna pro cyklistické oblečení? Zvažovaly jste i nějaký jiný typ?

Zpočátku jsme udělaly asi tři kolekce streetwearové módy. Různé mikiny, bundy či trička s potiskem, na nichž byla jednoduchá hesla související s našim názvem doplněná o komiksové kresby. Na těchto prvních kolekcích jsme hodně pracovaly obě dvě. Ségra vymýšlela potisky a kresby a já k tomu šila oblečení. Asi po dvou až třech letech jsme přišly s kolekcí pro cyklistky, ve které jsme navíc využily recyklované duše z kol. Od té doby pracujeme na jejím rozšíření a zlepšování.

Jak byste svůj záměr popsaly? S čím jste měly v úmyslu přijít na trh?

Úmyslem bylo nabídnout lidem, kteří jezdí po městě na kole, funkční oblečení, které ale neoplývá pestrobarevnými motivy, je decentní a přitom poskytne ochranu při nepřízni počasí či při jízdě v noci. Snažíme se začleňovat reflexní prvky do oděvu, které však nejsou na první pohled hned vidět, když zrovna nechcete.

Komu je tohle oblečení určeno?

Naše oblečení je určené pro ty, kdo se chce ve městě přepravovat na kole a to kamkoli. Nejen do práce, ale po práci třeba do divadla nebo na koncert, tak aby se člověk nemusel neustále převlékat ze sportovního oblečení do „normálního“.

Otočte, prosím, na druhou stránku.