Finanční svoboda. Proč ji mít v seznamu cílů?

Finanční svoboda. Tohle slovní spojení by mělo být součástí slovníku každého, kdo touží po úspěchu. Pro každého podnikatele by to měla být jedna z met, kterých chce dosáhnout. Pokud si nejste jistí, co se za pojmem finanční svoboda skrývá, je nejvyšší čas to změnit – a zvýšit tak svou šanci na úspěch.

Pokud si myslíte, že jste finančně svobodní, když máte dům, auto a nesplácíte žádné půjčky, pak to není tak docela pravda. O vaší finanční svobodě rozhoduje povaha vašich příjmů. Ty mohou být aktivní nebo pasivní. Jestliže chodíte do práce a dostáváte mzdu nebo třeba provize, jde o aktivní příjem. Jsou to finanční prostředky, které získáváte svou prací. Když pracovat nebudete, nedostanete je. Z toho plyne, že pracujete pro peníze.

Možná už jste si domysleli, co jsou tedy prostředky pasivní. Ty získáváte bez toho, aniž byste pracovali. Neodvíjí se od toho, kolik hodin jste odpracovali nebo kolik obchodů jste zvládli uzavřít. Pasivní příjmy mají tu výhodu, že nejsou navázány na váš čas. Vydělávají vám, i když spíte. Klidně můžete celý den zůstat v posteli, týden odjet relaxovat k moři nebo se třeba na měsíc vydat do Nepálu, a nebude to mít na vaše pasivní příjmy vliv.

Už vidíte, v čem je ta výhoda?

Takovým pasivním příjmem může být celá řada věcí. Nájemné, úroky, kapitálové výnosy. Máte firmu, která šlape jako hodinky a není potřeba, abyste se podíleli na jejím řízení? I to je pasivní příjem – vydělává vám, aniž byste museli vynakládat nějaké úsilí. Jakmile výše pasivních příjmů pokrývá životní náklady, je dosaženo finanční svobody.

Přemýšleli jste někdy, co byste dělali, kdybyste byli finančně svobodní? Pro někoho je to prostě jen nikdy nekončící dovolená; někdo by strávil většinu času cestováním, někdo by se věnoval malování, k němuž se řadu let téměř nedostal, jiný by zase co nejvíce pomáhal druhým třeba prostřednictvím charitativních projektů. Možností je nekonečně mnoho, stačí si vybrat. Ale jedno mají společné – budete je dělat, protože chcete a protože vás baví a naplňují. Jakmile je člověk oproštěn od nutnosti aktivně vydělávat peníze, nic mu nestojí v cestě. To je největší výhoda finanční svobody.

Takže si to krátce shrňme. Jaké jsou největší výhody finanční svobody?

Nebudete muset pracovat

Budete-li mít dostatečně velké pasivní příjmy, bude jen na vás, kolik času věnujete práci – a především jaké práci. Nepůjde vám o zisk, protože po finanční stránce jste zajištěni.

Budete pánem svého času

O tom, jak strávíte svůj čas, budete rozhodovat jenom vy sami. Důležité je, že vaše rozhodování nebude ovlivňováno nutností vydělávat peníze. Čas je to nejvzácnější, co máme – když bude patřit jen vám, pak vaše svoboda není zdaleka jen finanční, ale absolutní.

Najdete, co vás naplňuje a baví

Možnost svobodně nakládat se svým časem logicky vede k tomu, že budete dělat jen to, co vás těší a baví. Možná víte, co to je, od samého začátku. Možná budete muset chvíli to pravé hledat. V podstatě na tom nezáleží, protože pokud máte finanční svobodu, máte všechen čas, který potřebujete.

Říkáte si, že to je něco přesně pro vás? Už se vám v hlavě přesně rýsuje, jak byste naložili se vším tím časem, který vám zajistí finanční svoboda?

Jenže – jak jí dosáhnout?

V tom vám poradíme. V článku 8 krůčků k finanční svobodě zjistíte, jakým směrem se vydat na cestu za finanční nezávislostí.

Rádi byste rozuměli penězům?

Schopnost rozumět penězům se nazývá finanční gramotnost. Business Leaders Vám pomůže získat vše, co potřebujete, pro úspěšný materiální rozvoj. Naučíme Vás mít finance pod kontrolou a správně s nimi nakládat, stačí se k odběru registrovat zde.

Pro komunikaci s námi vstupte na facebookovou stránku zde.

© Jan Vavroň