7 kroků, které z Vás udělají špičkového freelancera

Nedávno jsme se zabývali problematikou tzv. freelancingu.

Nezávislé podnikání na volné noze se hodí pro každého, kdo se chce realizovat v něčem, co jej baví a naplňuje.

Pokud se chcete dozvědět podrobnosti o freelancingu včetně toho, pro koho je vhodný, předešlý článek najdete tady.

V časopise Business Leaders se obvykle věnujeme tématům z oblasti kariéry a podnikání. Pokud ale cítíte, že ani jedno z toho není ta pravá cesta pro Vás osobně, nabízí se právě freelancing. Trend, který si po velkém úspěchu v západních zemích pomalu nachází své místo i u nás.

Freelanceři coby nezávislí profesionálové, se často věnují činnostem, které pro ně mají zásadní význam. Jejich prostřednictvím píší své životní příběhy. Proto se se svou prací velmi často ztotožňují.

Právě zde však může vyvstat problém: Jak oddělit práci a soukromí, práci a volný čas? Všichni víme, že důležitost odpočinku a relaxace se nevyplatí podceňovat.

Z opačného pohledu se může objevit jiný problém: Jak jednat, aby se freelancing nestal pouhým lelkováním, které skončí dříve, než vůbec začalo?

Ať již patříte mezi freelancery, uvažujete, že se k nim přidáte, nebo Vás prostě jen zajímá, jak takoví lidé žijí, jistě Vám přijdou vhod naše praktické tipy, jak být dobrým freelancerem.

1. Mějte jasný záměr a cíl

Jistě máte důvod, proč jste se to rozhodli risknout a postavit se na vlastní nohy. Tedy přesněji řečeno na vlastní volné nohy.

Toho důvodu se držte a podřiďte mu veškerou svou činnost. Zároveň stále hleďte vpřed a přibližujte se svému cíli krůček po krůčku.

2. Plánujte

Přibližujte se k cíli a buďte konkrétní. Stanovte si velký, hlavní cíl a řadu malých dílčích cílů, které představují pomyslné zastávky po cestě na vrchol. Naplánujte si jednotlivé kroky, které Vás přes tyto zastávky dovedou tam, kam si přejete.

Formulujte své představy a naplánujte si, jak je budete realizovat. Plánování není radno podceňovat, což ostatně rozebíráme i v tištěném čísle Business Leaders. Správné plánování Vás dostane přesně tam, kam se chcete dostat.

3. Organizujte

To, že jste svým vlastním pánem, neznamená, že nebudete dodržovat žádná pravidla. Že nebudete mít řád a ve Vaší činnosti nebude panovat pořádek.

S takovým přístupem by Váš freelancing moc dlouho nevydržel.

Určete si priority a podle nich potom rozvrhněte, jak budou vypadat Vaše dny.

Svobodu a volnost si můžete samozřejmě zachovat. Ale pracovat zkrátka musíte. A to třeba i v sobotu, když jste nestihli, co jste měli, v úterý.

Klíčem je vytvořit a zajet si určitý standard, který Vám bude vyhovovat, a nebude Vám tudíž dělat problém se jím dlouhodobě řídit.

Dalším stupněm je připravit se dopředu na situace, které Vás z tohoto zajetého standardu vybočí, a naučit se operativně hledat jejich efektivní řešení.

Já osobně jsem ranní ptáče. Ráda vstávám brzy a začínám pracovat, když svět kolem mě ještě spí. Hřeje mne vědomí, že mám před sebou dlouhý den, který mohu smysluplně a plnohodnotně prožít. Nejraději vstávám mezi 4–5 hodinou ranní. Hodinku cvičím a potom zasedám k pracovnímu stolu. Při dobrém tempu mám po poledni hotovo a mohu vyrazit ven. Vím, že mne čeká celé dlouhé odpoledne a večer, který mohu využít, jak se mi zamane.

Pokud patříte spíše mezi sovy, tak pracujte třeba večer a ráno si přispěte. Každému vyhovuje něco jiného. A právě o tom freelancing je.

Jde jen o to najít zlatý střed, v němž skloubíte svou práci se svým životním rytmem a volným časem. Pro dlouhodobou funkčnost a udržitelnost by ani jeden z těchto prvků neměl převažovat.

4. Užijte si volno

Naučte se hodnotně využívat volný čas, který freelancing přináší. Přijměte skutečnost, že i přes perfektně vypracovaný časový plán a skvělé rozvržení jednotlivých úkonů se stane, že to nevyjde. A že některé dny budete pracovat dlouho do noci a jiné dny nebudete mít do čeho píchnout, protože budete mít všechno hotové. O tom podnikání na volné noze zkrátka je.

Důležité je užít si ono neplánované volno, když nastane, naplno. A nenechat si ho kazit nejistotou týkající se finanční situace. Je samozřejmě jiné, když začínáte a nemáte tolik zakázek, kolik byste si přáli mít, a když již máte poměrně zaběhlý a fungující podnik.

Každý rozumný člověk ale jistě pozná, kdy se jedná o neplánované volno zasloužené, kdy se jedná o lelkování a kdy se jedná o volno značící krizi.

Rozlišujte. A užívejte si volno. To, že podnikáte, neznamená, že nemůžete odpočívat. Naopak. Přetížená a unavená mysl těžko dokáže vyprodukovat originální a kreativní nápady.

Otočte, prosím, na další stránku.