Podnikání při zaměstnání aneb Co je dobré vědět, než se do toho pustíte naplno

Pohráváte si s myšlenkou podnikání, ale zdráháte se opustit stabilní zaměstnání?

Toužíte po finanční nezávislosti, ale bojíte se neúspěchu?

Rádi byste se profesně postavili na vlastní nohy, ale nechcete přijít o jistotu měsíční výplaty?

Pokud si kladete takovéto otázky, pak zkuste zvážit podnikání při zaměstnání. To představuje ideální začátek pro ty, kteří se ještě necítí na to jít do podnikání na plný úvazek.

Kdo již četl nové vydání časopisu Business Leaders ví, že nás na cestě za úspěchem čeká i mnoho nástrah. Podnikání lze pohodlně provozovat i při práci. Stačí z něj udělat vedlejší činnost. Vyhnete se tak počáteční nejistotě, kterou minimálně v prvních měsících samostatné výdělečné činnosti přináší vidina nejistého výdělku. Zůstane Vám výplata, na níž jste zvyklí. Vše ostatní bude jen příjemným benefitem.

Aby však podnikání při zaměstnání neohrozilo Vaši stávající profesi, je třeba dodržovat určité zásady. Ve většině případů se jedná o právní normy stanovené zákonem. Nevyhnete se povinnostem, které jsou s provozováním živnosti těsně spjaty.

Přinášíme několik tipů, jejichž dodržováním si zajistíte hladký průběh Vaší vedlejší výdělečné činnosti.

1. Obor podnikání

Chystáte-li se podnikat ve stejném oboru jako Váš zaměstnavatel, musíte si nejprve opatřit jeho písemný souhlas.

Ano, tak to skutečně je. Můžete se totiž stát potenciální konkurencí. Samotný fakt, že Vašich perfektních služeb by mohl využívat někdo jiný než Váš současný zaměstnavatel, může vytvářet zneklidňující dojem.

Udělený písemný souhlas může zaměstnavatel kdykoliv odvolat. Stačí, aby uvedl důvody přehodnocení rozhodnutí a podal je písemnou formou. Zaměstnanec je pak povinen bez jakýchkoliv odkladů svou výdělečnou činnost ukončit. Respektive dokončit rozpracované zakázky, ale neuzavírat nové, ukončit propagaci apod.

V opačném případě, tedy chystáte-li se podnikat v jiném oboru než Váš zaměstnavatel, o jeho svolení žádat nemusíte. Dokonce ani nejste povinni jej o zahájení podnikatelské činnosti informovat.

Výjimku tvoří zaměstnanci státní správy, samosprávy, ozbrojených složek, soudů a státních zastupitelství. Těm je podnikání zapovězeno úplně. Mají jej totiž výslovně zakázáno.

Nedopusťte, aby podnikání ovlivnilo pracovní výkony v zaměstnání

Zaměstnavatelé obecně nevidí vedlejší podnikatelské aktivity svých zaměstnanců rádi. Energie, kterou vkládají do své činnosti, jim totiž potom chybí při výkonu vlastní profese.

Což se šéfům pochopitelně nelíbí. Takové jednání totiž může vést nejen k poklesu pracovních výkonů, ale i ke snížení vyplácené odměny.

2. Pozor na konkurenční doložku

Zaměstnavatel může při odchodu ze zaměstnání po zaměstnanci požadovat podpis tzv. konkurenční doložky. Jejím stvrzením se zavážete, že nejdéle po dobu jednoho roku nebudete vykonávat výdělečnou činnost totožnou s předmětem činnosti zaměstnavatele. Nesmíte se věnovat ani činnosti, která by mohla pro bývalého zaměstnavatele mít jakkoliv konkurenční charakter.

Solidní finanční kompenzace

Každá situace má svůj rub i líc a jinak tomu není ani v případě konkurenční doložky. Ačkoliv v jistém slova smyslu odcházejícímu šikovnému zaměstnanci svazuje na poměrně dlouhý čas ruce, nabízí rovněž i jistý benefit. A tím je nárok na kompenzaci od bývalého zaměstnavatele. Zákon stanovuje, že její výše by se měsíčně měla rovnat alespoň průměrné mzdě v předchozí práci.

Než se tedy rozhodnete realizovat svůj podnikatelský záměr, ujistěte se, že nebude jakkoliv zasahovat do plnění Vašich běžných pracovních povinností. V opačném případě byste šli sami proti sobě. Pokud tedy časem neplánujete rozjet to na vlastní pěst se vším všudy jako OSVČ.

Otočte, prosím, na druhou stránku.