Nejdražší je ubytování, v ošetřovatelství si můžete vydělat až 80 000 korun, říká Čech, který už 11 let žije v Anglii

Kdo už četl třetí číslo Business Leaders, zná příběh Rudy Hampla. Už 11 let žije v Anglii, přestože tam původně jel jenom na rok, aby si zlepšil angličtinu.

Neuměl moc dobře anglicky, neměl skoro žádné peníze ani předem zajištěnou žádnou práci. Těžký a dramatický začátek byl nevyhnutelný.

Po čase se však karta obrátila a Ruda získal zajímavé zaměstnání v oblasti sociální péče a ošetřovatelství. Nejprve měl na starosti nábor zaměstnanců, později dostal nabídku stát se lektorem, pořádat školení a semináře. Vystudoval několik kurzů na střední a dálkově na vysoké škole a získal pedagogické vzdělání. Vlastní pílí kariérně rostl a získával stále větší zodpovědnost.

Zajímá Vás, jak se dá v Anglii získat práce v této sféře? Kolik peněz si vyděláte?

Jaké musíte mít předpoklady? Co musíte splnit a absolvovat? Zda musíte mít praxi?

Kolik peněz se dá v tomto oboru vydělat?

Pak pokračujte ve čtení, připravili jsme rozhovor s Rudou, který všechny tyto otázky, které Vás mohou v souvislosti s prací v Anglii napadat, zodpoví.

Práce v ošetřovatelství

Kolik peněz se dá v této sféře v Anglii vydělat?

Vše záleží na typu práce. Sociální péče a ošetřovatelství se dá dělat ve třech různých oblastech.

První je LIVE IN CARE, tedy práce u klienta doma na minimální dobu 2 týdny, maximálně 11 týdnů v kuse. V takovém případě je výdělek 55 až 70 tisíc měsíčně.

Druhý způsob je HOME CARE, tedy návštěvy u klientů doma. Výdělek se odvíjí od odpracovaných hodin, v průměru je to kolem 40 až 55 tisíc měsíčně.

A třetí varianta?

Třetí je CARE / NURSING HOMES, práce v domově důchodců. Opět záleží na hodinách, zkušenostech a vzdělání, v průměru opět 40 až 55 tisíc měsíčně.

Pro koho je tato práce vhodná?

Být ošetřovatelem či pečovatelem není složité. Ale člověk musí být připraven na emocionální realitu. Z hlediska fyzické práce to náročné není, máme přístroje, bezpečnost práce je ve Velké Británii na obrovské úrovni a dbá se na neustálé školení, trénink a vývoj nových mechanických/elektrických přístrojů, které nám usnadní život a ušetří spoustu zranění zad, ramen, kolen a páteře.

Přestože to tedy není náročné po fyzické stránce, po té psychické jistě ano. Jaké vlastnosti by takový člověk měl mít, aby byl dobrým ošetřovatelem a aby to vůbec „ustál“?

Člověk, který má zájem pečovat o staré, postižené nebo nemocné lidi, musí mít povahu kliďase. Musí mít trpělivost a ochotu naslouchat, musí být připraven na to, že ne každý člověk na něj bude hodný a bude spolupracovat.

Musí v sobě rovněž mít pečovatelského ducha, soucit, určitý cíl a sebevědomí, a zejména to musí chtít dělat. Úcta a respekt je naprostou nutností!

Takže člověk, který takové kvality nemá, kurzy neprojde?

Ze své vlastní zkušenosti mohu říci, že si neumím představit, že bych nechal projít člověka, který je drzý, nemá respekt k ostatním, nechce se učit a naslouchat. Mám totiž i ze zákona povinnost nedoporučit člověka bez toho, aniž by splňoval veškerá kritéria.

Jak je to s předchozí praxí? Je nutná?

Žádná předchozí praxe není zapotřebí. Jen ochota naučit se nové věci, zjistit, že každý člověk je jiný a že každý člověk má jiné názory a náhled na svět.

Co musím udělat, kdy se rozhodnu, že chci pracovat v oboru sociální péče ve Velké Británii?

V dnešní době má člověk strašně moc možností a není těžké získat práci. Všem lidem s přáním dělat ošetřovatele nebo pečovatele bych doporučil tuto problematiku důkladně prostudovat, abyste věděli, co ošetřovatelství je a co se od ošetřovatelů očekává. Doporučuji strávit nějaký čas na webových stránkách www.skillsforcare.co.uk.

Každý, kdo má zájem se starat o starší či handicapované lidi, by si měl ujasnit, ve kterém ze tří hlavních odvětví chce pracovat, protože každé z nich je naprosto odlišné. Vše záleží na tom, jakou má člověk představu o práci.

Takže pracovních příležitostí je dostatek?

Ze své zkušenosti vím, že v UK je tisíce pečovatelských firem s různými specializacemi a hledají různé zaměstnance. Pokud máte chuť se pustit do něčeho nového a neznámého, projít se dá vším a bez velkých problémů. Možností je celá řada, stačí chtít, sebrat odvahu a mít chuť naučit se věcem, které nejsou v ČR zrovna populární nebo vyhledávané.

Já sám mám kontakty na nejrůznější firmy, od malých domovů důchodců až po jedny z největších firem v celé Anglii, které se zabývají ošetřovatelstvím. Budu rád, když se naskytne možnost někomu pomoci získat práci.

Co je potřeba absolvovat, než tuto práci můžu vykonávat?

Předtím než člověk může začít pracovat, musí ze zákona projít školením. Každý zaměstnavatel to dělá jinak, záleží na finančních prostředcích. Školení může být v rozmezí od tří dnů do tří týdnů. Člověk se tam naučí starat o nemocné či handicapované, veškeré zákony, které se týkají sociální sféry, praktické využití přístrojů ke zvedání lidí atd. Je toho spousta. Každý zaměstnavatel má také povinnost ošetřovatele neustále proškolovat.

Já sám jsem prošel minimálně 15 školeními, kde se lidé mohou kariérně specializovat.

Otočte, prosím, na další stránku.