Jak být při práci z domova lepší aneb Home office: Opravdu na to máte?

Patří mezi 10 nejžádanějších benefitů zaměstnanci nebo spolupracovníky: pracovat z domova.

Největší nárůst hlásí oblasti informačních technologií a telekomunikací, kde „home office“ využívá až 40 % všech IT profesionálů.

Práci z domu však mohou pohodlně vykonávat i ekonomové, obchodníci, řemeslníci či kreativci (typicky copywriteři, designéři, scenáristé).

Proč o to lidé tolik stojí? A v čem se nejvíce mýlí?

Co na práci z domova láká…

Ti, kdo volají po home office, nejčastěji hledají příjemné pracovní prostředí a prostor, kde jsou zvyklí dát vyniknout svému talentu a potenciálu. Jsou zvyklí, že doma nic neruší jejich koncentraci a vše stimuluje jejich pozornost. V tom mají pravdu: Nejlepší věci vznikají tam, kde se cítíme dobře. A nejlépe se často cítíme doma.

Je to klidná zóna bez výstražného ukazováku a křiku nadřízeného. Je to – pohodlí. Ale…

V čem zdání klame

Domov a práce nejsou totéž.

Práce z domova vyžaduje velkou dávku sebereflexe a sebeovládání – sebekoučink, sebeřízení, organizaci času. A to nezvládne každý.

Stejně tak přijmout jednu podstatnou změnu: Že totiž domov přestane sloužit pouze odpočinku.

Místo, které si podvědomě spojujeme s klidem a pohodou, najednou bude muset vytvářit náležité podmínky pro sebemotivaci a výkon povolání. Tedy přesný opak.

Když pracujeme v kanceláři a odpočíváme doma, máme jasně oddělené soukromí od profese. Kdykoli na nás zpoza otevřených vchodových dveří dýchne domácí atmosféra, přepneme do relaxačního módu. Ale to se musí změnit.

A kde pak budeme odpočívat?

Jak oddělit práci a odpočinek i doma

Člověk, aniž si to uvědomuje, funguje na principu asociací a podmíněných reflexů. Když Ivan Petrovič Pavlov zazvonil zvonečkem, psi, které testoval, věděli, že přijde pokrm. S každým zazvoněním zvonečku začali nadměrně slinit – ještě dávno před tím, než ucítili jakékoli jídlo.

Člověk dělá totéž. Někdo, jen pustí televizi, začne mít hlad – protože při sledování televize jí. Z návyků žijí mnohé komedie, které sledujeme klidně posté, ačkoli je dokonale známe.

Proto, když už pracujeme doma, bychom neměli práci spojovat s jídelním stolem, sedačkou v obývacím pokoji a už vůbec ne s postelí. S ničím, co máme fixované pro odpočinek. Jinak si totiž narušíme svou zažitou schopnost odpočívat právě při jídle, na sedačce, v posteli.

Lidé, kteří směšují odpočinek a práci (typicky o dovolené), mají problém vypnout. Ačkoli se domnívají, že směšováním odpočinku a práce více udělají, opak je pravdou – neudělají více, odpočinou si méně. Propadají úzkostem, pocitům vyčerpání, vyhoření.

Stejně jako naladit se na odpočinek je důležité naladit se na práci. Jinak se přistihneme, že se nesoustředíme – lelkujeme jak při čtení odpočinkové knihy, tak pracovní pošty. Nevěnujeme pozornost blízkým lidem, s nimiž trávíme čas. Nejsme doma, ani v práci. Jsme někde mezi – ve vakuu.

Proto, pokud už zaměstnavatel přistoupí na možnost home office, měla by platit jedna zásada: S růstem pracovního času tráveného doma musí vzrůstat i nároky na vytvoření odpovídajícího prostředí. Jinými slovy: Snažme se vytvořit oddělený prostor, který bude podporovat naši tvořivost a koncentraci. Nic, co mělo doposud spojitost s odpočinkem. Nechceme relaxovat. Chceme dělat.

Proč je home office ve světě populární a u nás ne?

Otočte, prosím, na 2. stránku.