7 pravidel, které ženu po dvou mateřských vedou k úspěchu ve fitness

Pracovala v restauracích. Relaxovala při aerobiku. Začal ji bavit. Zlepšovala se. Pak začala vést lekce aerobiku. Odtud byl jen krůček k zumbě. Jakmile si i v ní začala budovat jméno, přišla svatba a dvě děti.

Po dvou mateřských dovolených se vrátila k tanci. Aby se lidé při něm cítili co nejkomfortněji, začala jim pomáhat i dalšími službami. Založila firmu na vlastní kolekce oblečení, výživové poradenství, založené na přirozeném hubnutí bez jo-jo efektu, nově nabízí „krabičkovou dietu“. To všechno k lekcím zumby.

Jak se k tomu dopracovat a souběžně zvládat rodinu, vlastní podnikání i domek se zahradou, o tom je časopis Business Leaders, který každé dva měsíce přináší konkrétní technologii úspěchu a detailní návody, jak budovat úspěšnou zaměstnaneckou kariéru nebo podnikání.

Jak v kostce a několika základními větami vystihnout to, jak Lucie Tvrdoňová uvažuje? Lucie sama dává 7 doporučení:

1. Realizujte se v tom, v čem jste dobří

V čem byla schopna vynikat? V tom, v čem na sobě byla schopna pracovat, zlepšovat se. A v čem na sobě byla schopna pracovat a zlepšovat se? V tom, co ji bavilo, těšilo. Byť to bylo cvičení, zumba.

2. To, čemu se věnujete, spolu může souviset

Dnes se zabývá více než cvičením – zumbou. Není náhoda, že vše spolu souvisí. Fitness cvičení – k tomu fitness oblečení – k tomu jídelníček – k tomu zdravé vaření. Vyšla z jednoduché myšlenky:

Pokud chce klientka zhubnout, jen pohyb nestačí. Stravování je důležitou součástí zdravého životního stylu. Sport a výživa k sobě patří. Chtěla jsem klientkám, které navštěvovaly mé lekce, i dobře poradit.“

Pomoci co nejvíce znamená pomoci komplexně. Všechno Lucie nemusí provádět sama. „Na to, co bych nezvládla kvalitně, mám tým úžasných lidí, který to udělá za mě,“ dodává. Inu, nebojí se požádat o pomoc s tím, čím si zrovna neví rady.

3. Buďte svým lidem oporou

Vyjít lidem maximálně vstříc, rozumět jejich potřebám a snažit se jim pomoci. To je nejen její motto, ale i příčina úspěchu. „Nejsme klient a podnikatel, ale přátelé. Snažím se jim být oporou. Důvod, proč chodí cvičit, nebývá jen v potřebě cvičit, ale i v jejich potřebě ventilovat se. Stejně tak změna stravování obvykle souvisí s celkovou změnou životního stylu. Vše je provázané,“ říká majitelka „továrny na sebevědomí“.

Ano, firma ji stojí hodně energie, kterou rozdává klientkám, ale na druhé straně tutéž energii dostává, pokud to, co dělá, má efekt a klientky jsou spokojené. Lucie dobře ví, že být oporou druhým se vyplatí.

4. Šetřete čas sobě i ostatním

Naposledy jí do portfolia přibylo poradenství ohledně krabičkové diety. „Rozhodla jsem se ho zařadit kvůli klientům, kteří nezvládali měnit své stravovací návyky z důvodu nedostatku času. Nyní oceňují, když jim vyvážené jídlo na celý den přivezeme až domů nebo do práce,“ říká Lucie na adresu klientů, kteří nemusejí nic nakupovat, vařit, mýt nádobí, počítat kalorie. Mají jedinou starost – vše předpřipravené a dovezené v krabičkách sníst.

Šetří jim čas. Tak jako se čas naučila šetřit sobě.

Vytvářet si seznam pracovních úkolů. Díky nim má jasný přehled o úkonech, které ten den musí zvládnout. Postupným odškrtáváním nabývá pocit dobře odvedené práce a získává motivace do plnění dalších úkolů. Plánování jí umožnilo stihnout více aktivit – věnovat každé tolik času, kolik je potřeba k úspěšnému odškrtnutí.

5. Mějte dobíjecí základnu

Každý jsme jiný, nicméně Lucie má jasno o své „dokovací stanici“, která nabíjí její energii: „Rodina. Ta mi dává sílu k podnikání. Kdybych neměla oporu v dětech a partnerovi, neměla bych energii něco rozjíždět a být ochotna riskovat. Protože každý začátek nového podnikání je o velkém riskování. Nevíte, co zvládnete, co všechno se budete ochotni učit.“

Je zvláštní, že nezačala podnikat před otěhotněním, ale právě po dvou mateřských – se dvěma dětmi za zády. Jako kdyby předtím necítila tak pevné zázemí…

6. Nebuďte líní

Bez práce nejsou koláče – to je její heslo. Smířila se s tím, že: Pokud chci, aby se mi dařilo, musím zabrat. A pokud se mi zrovna nedaří, intenzivně vymýšlím, co změnit, aby to šlo.“

Ano, posunu věnuje hodně přemýšlení, práce a času. A když něco nevyjde, nebere to jako prohru. Jen jako pobídnutí zkusit to jinak.

7. Věřte si

Jsou lidé, kteří mají předpoklady, vzdělání i příležitost, ale nikdy se neodhodlají. Proč? Nevěří si. „Ano, potřebujete jistou dávku osobní statečnosti,“ usmívá se Lucie.

Snad i to souvisí s tím, proč začala až po dvou dětech. „Podnikání je o důvěře v sebe sama. Kdo se přesvědčí, že obstojí v těžkých okamžicích, zjistí, že je schopen dokázat víc, než si myslel – a odtud je už jen krůček k víře, že dokážete všechno, po čem toužíte.“

Ostatně, i proto navštěvuje různá školení a semináře. Sbírá inspirace, osvojuje si zkušenosti úspěšnějších lidí a stále na sobě pracuje.

Zní to jako klišé. Ale výsledky mluví za ni.

Chcete se inspirovat také? Čtěte magazín Business Leaders, který pro Vás sbírá všechny podstatné informace, potřebné ke kariérnímu nebo podnikatelskému úspěchu. Magazín je dostupný pouze zde.

© Kateřina Lukášová