Chcete si vydělat a nasbírat hromadu zkušeností? Jeďte uklízet do Ameriky

Téma aktuálního vydání časopisu Business Leaders se týká Čechů, kteří slaví úspěchy ve světě. Proto jsme se rozhodli představit Vám tuto problematiku z poněkud širší perspektivy. Posvítili jsme si na práci načerno. Rozhodně ji nedoporučujeme ani nepodporujeme. Faktem ovšem zůstává, že k životu patří. Což dokazuje řada jedinců, kteří si tímto způsobem v zahraničí hledají obživu.

Popovídali jsme si s někým, kdo se touto cestou vydal. Ze zřejmých důvodů si však přeje zůstat v anonymitě. Říkejme mu proto třeba Jakub.

Jakub vystudoval Technickou univerzitu v Ostravě. Již od svého nástupu na školu však věděl, že se svému oboru v praxi věnovat nebude. Jeho snem vždy byla Amerika. Země svobody a netušených možností.

A tak jakmile odpromoval, měl jasno. Místo toho, aby hledal lukrativní práci odpovídající jeho zaměření, surfoval po internetu a zjišťoval informace o vízech, která jej dostanou do USA.

Vše potřebné našel a vycestoval.

Po roce a půl je zpět a chystá se na další odjezd, tentokrát do Austrálie.

V čem pro něj byla Amerika výjimečná?

Proč dal přednost obyčejnému uklízení před komfortem dobře placeného inženýrského povolání?

Splnila Amerika jeho očekávání?

Na to všechno jsme se ho zeptali a prostřednictvím následujících řádků můžete nahlédnout do Jakubových zkušeností.

Proč zrovna Amerika?

Existuje více důvodů, proč jsem se rozhodl právě pro Ameriku. Tím prvním a nejdůležitějším bylo určitě cestování a touha vidět to, co vidíte ve filmech. Druhým důvodem byl předpokládaný rychlý výdělek peněz. No a potom také přítomnost kamarádů, kteří poradí a pomohou při zařizování počátečních věcí a také v případě nouze.

Rozhodl jste se jít ilegální cestou. Proč?

Nejedná se přímo o nelegální cestu. Samozřejmě také musíte mít vízum. Jen je to vízum, které Vás neopravňuje pro práci v USA. Vízum, které jsem měl já, představuje nejjednodušší a nejrychlejší cestu, jak se do země dostat. Oficiálně jsem tam ale mohl pouze cestovat.

Co všechno člověk potřebuje k tomu, aby mohl vycestovat? Pomineme-li víza. Nějaké finance do začátku?

Do USA potřebujete vlastně jen peníze na letenku a pojištění. Plus samozřejmě něco málo do začátku. Já jsem měl zhruba 50 000 Kč a bohatě mi to vystačilo. Výše částky závisí na tom, zda máte kde bydlet, nebo jestli si musíte platit motel.

Já jsem měl díky kamarádce víceméně spoustu věcí zařízených. Druhý den po příletu jsem šel do práce. Takže jsem si toho do začátku s sebou moc brát nemusel.

Takže to je vše? Vízum, pojištění, finance. A vstup do USA je volný?

Ne tak úplně. O vstupu do země rozhoduje příslušný úředník až přímo na letišti v USA. Tady hodně záleží na tom, jak se úředník vyspí. Pokud má dobrou náladu, tak se jen zeptá, co jedete do USA dělat a jestli s sebou nevezete moc peněz. Já měl štěstí, protože přesně takhle vypadal můj případ.

Pokud ale pojme nějaké podezření, může si Vás vzít bokem a tam má právo si s Vámi dělat prakticky cokoliv. Může Vám projít telefon, počítač… Vyslýchá Vás a snaží se z Vás dostat všechno možné i nemožné. A nakonec je jen na něm, zda Vás pustí či ne. Kamarádku takhle drželi 3 hodiny. Nakonec ji pustili.

Co dalšího je potřeba zařídit ještě před cestou?

Nutné je samozřejmě zajištění cestovního pojištění, které sjednáte na jakékoliv pojišťovně. Záleží, kolik jste za něj ochotná zaplatit.

No a potom je dobré si vyměnit nějaké peníze do začátku, protože nikdy nemáte jistotu, že Vaše bankovní karta bude v dané zemi fungovat. Pak už stačí koupit letenku a odcestovat.

Pokud nejste vyloženě dobrodruh, pak je rozhodně lepší sehnat si kontakt na někoho, kdo už v USA je, aby Vám pomohl v těžkých začátcích s prací, ubytováním, autem. Na facebooku existuje spousta stránek, kde se takové kontakty dají pohodlně sehnat. Vše funguje na základě doporučení.

Otočte, prosím, na další stránku.