4 kroky, jak si osedlat nervozitu a využít ji ve svůj prospěch

  1. Koncentrujme se.

Kdo si objednal nové vydání našeho tištěného magazínu FC (s tabulí na obálce), může se inspirovat různými formami koncentrace a z ukázek pochopí, co právě soustředění dokáže.

Je to jako zklidnění neposedných myšlenek v sedle divokého koně. Umožňuje to nechat se vést tam, kudy jde nejsilnější proud, zapomenout na všechny ostatní, nepodstatné.

Se soustředěním na hnací vlně nervozity začne člověk dělat to, co dobře zná a umí. Nejlépe využívá své schopnosti, mnohdy i takové, které dlouho nepoužil a měl je v sobě hluboko ukryté právě pro tuto příležitost.

Je jako zvíře na útěku. Maximálně efektivní v pohybech. Snad nervózní. Snad v obavách. Ale obojí to zvíře žene.

Jste-li připraveni a soustředěni, pak právě díky trémě ze sebe dostáváte to nejlepší. Víte, že jde o hodně. Víte, že MUSÍTE. A víte, že na to máte.

  1. Věřme si.

V magazínu FC jsme psali, jak se dává najevo sebevědomí. Navíc je to uzavřený kruh. Ten, kdo se sebevědomě chová, sebevědomým se i stává. Podobně jako ten, kdo se nutí do úsměvu, stažením lícních svalů vyvolává chemickou reakci, která mu opravdu zlepší náladu.

Mysl je mocnější, než si připouštíme. Přímo rozhoduje o tom, co dokážeme. Jen nasaďme řízné a vzpřímené držení těla. Jen ukažme úsměv. Jen buďme úslužní, příjemní, energičtí. Staneme se jistějšími.

Nemusíme vědět ani umět vše. Nikdo to neví a neumí. Stačí, když jsme přesvědčeni, že v daném okamžiku uděláme vše, co v daném okamžiku dokážeme. Víc ani nejde. Víc nemůžeme.

Nejde o to, co nevíme a neumíme. Jde o to, co víme a umíme. To teď prodáme. Kvůli tomu jsme tady.

V novém vydání magazínu FC se dočtete, jak pozoruhodně přistupuje k nervozitě jeden z nejúspěšnějších Evropanů. Stačí mu jedna myšlenka. Jedna představa.

V mozku je největší nepřítel, anebo přítel – stačí, koho ve svém myšlení chceme vidět.

A pokud přemýšlíte o studiu nebo práci v zahraničí a trošku Vás brzdí nervozita, strach, tréma, zda obstojíte, přečtěte si náš tištěný magazín Business Leaders. Právě na to se soustředí.

Naše magazíny nekoupíte v žádném stánku. Efcéčko pouze zde a Business Leaders pouze zde.

© Kateřina Lukášová, Petr Casanova, foto: Viktor Hanáček