V náhodě je síla. Virál je náhoda. Ve virálu je síla

Dnešní doba je charakteristická velkou dostupností informací jakéhokoliv druhu. Říká se, že s jídlem roste chuť. Platí to i v tomto případě. Zřejmě proto velká většina světové populace neustále lační po dalších a dalších zprávách. Ty se ovšem většinou netýkají politických či jinak podobně významných záležitostí.

Trendem je vědět co nejvíce o životě ostatních lidí. Na pomyslném žebříčku sledovanosti dříve stály celebrity, dnes je tomu jinak. Ačkoliv zde slavní lidé stále mají své pevné místo, začínají se jim pomalu dostávat na roveň běžní smrtelníci, kteří mají nějaký výjimečný nápad.

Doba totiž přeje originalitě a nevšednosti. Proto stačí najít něco, v čem vynikáte a rázem se můžete ocitnout v roli nejsledovanějšího jedince na zeměkouli. Myslíte, že přeháníme? Ani náhodou. Přesně to se totiž podařilo nenápadnému třicátníkovi pocházejícímu ze středozápadu USA.

Scott DeLong se z průměrného mladíka během pouhých několika měsíců vypracoval na jednoho z nejlépe placených jedinců planety. A jak, že to vlastně dokázal? Měl nápad. A nebál se jej realizovat.

Umění zaujmout masy

Populární web ViralNova.com spatřil světlo světa před necelými třemi roky. I přesto si za relativně krátký čas získal miliony příznivců, které mu umožňují vydělávat až miliony dolarů ročně. Nebo měsíčně? A to s takřka nulovými náklady.

Zakladatel webu Scott DeLong totiž přesně věděl, kam sáhnout. Rozpoznal slabé místo současné populace a zaútočil přímo tam, kde se nedokázala bránit. Na samu zvědavost.

DeLong šikovně pronikl do techniky virálního marketingu, která pro šíření komerčních sdělení využívá sociální sítě, maily a osobní webové stránky. Tato plánovaná aktivita staví příjemce do role šiřitele. Geniální je, že sám příjemce to ani nemusí tušit.

Šíří se jako virus

Výraz virál se poprvé objevil v 90. letech 20. století, kdy jej ve spojení s online světem použil mediální kritik Doug Rushkoff. Jedná se o sdělení, které uživatelé šíří dál stejně jako nemocní šíří virus. Tomuto šíření mimořádně napomáhají sdělované emoce. K jejich prezentaci je ovšem třeba notná dávka kreativity tak, aby byly uživatelsky atraktivní.

Výběr vhodné cílové skupiny

Správně uchopený virální marketing pak dokáže učiněné divy. Stačí jej za užití aktuálních módních trendů zaměřit na vhodnou cílovou skupinu. Ta se již postará o to, aby se obsah jeho sdělení stal virálním. Povědomí o značce, produktu či službě se začne šířit přirozeně a zcela samo bez výraznějších zásahů zvenčí.

Milion dolarů měsíčně? Proč ne?

A přesně to udělal i DeLong, který se tak pohodlně a takřka bez námahy zaopatřil na příštích několik let. Vynalezl téměř geniální systém, který podle současných odhadů generuje až několik milionů dolarů ročně. DeLong se přitom při jednom z rozhovorů nechal slyšet, že se hodlá vyšplhat až na jeden milion dolarů měsíčně. S přihlédnutím k raketovému vzestupu, jehož dosáhl za posledních pár let, se rozhodně nejedná o záležitost nemožnou. Ba naopak.

ViralNova.com je v kurzu

Jeho projekt ViralNova se, jak sám název napovídá, zaměřuje na publikování virálního mediálního obsahu. Celé to funguje tak, že Scott na internetu vyhledá zajímavý virální obsah. Ten doplní o poutavý název a krátký popisek, aby jej mohl umístit na své webové stránky. Zde se, kromě jiného, nachází i reklamní bannery. Propagaci webu Scottovi pohodlně zajistí externí facebookové odkazy, přes něž sem denně proudí miliony uživatelů dychtících po senzaci.

Podstata virálního marketingu

Přesně o to totiž ve virálním marketingu běží. Jeho principy umožňují za relativně nízkých mediálních nákladů oslovit velké množství potenciálních spotřebitelů. Oni sami se totiž stávají šiřiteli, kteří představují vůbec nejúčinnější komunikační nástroj pro většinu typů společností. Stačí je zaujmout. Což lze zajistit mimořádně kreativním počátečním vstupem, obsahem sdělení a jeho významem pro uživatele.

Co je klíčem k úspěchu?

Vyvolání virálního šíření stojí a padá se třemi klíčovými aspekty. Jedná se o obsah sdělení, body šíření a o šiřitele samotné.

Obsah sdělení

Obsahem sdělení se přitom míní prakticky cokoliv, co dokáže vzbudit potřebu předávání. Jednoduše řečeno, sdělení musí být natolik zajímavé, děsivé, humorné či šokující, aby bylo schopno zaujmout masy a vyvolat bouřlivé diskuze. Vzpomeňme třeba na oblíbené řetězové maily či sms zprávy.

Virálem se tedy mohou stát vtipné maily či videa, powerpointové prezentace, odkazy na webové stránky, různé dokumenty či multimediální zprávy, widgety (části kódů), nebo třeba i nahrávky z call center či fyzické předměty, jsou-li snadno přenositelné.

Pro další klíče k úspěchu, prosím, otočte na 2. stránku.