
Také se Vám stane, že vstoupíte do vedlejší místnosti a najednou nevíte, proč jste se tam vlastně vydali?
Nebo po přečtení několika stránek knihy zjistíte, že ani nevíte, o co běží?
Nesoustředěnost.
Jak vzniká a čím zlepšit koncentraci?
Proč by nám měla vadit
Nesoustředěná mysl snižuje efektivitu práce s časem, činí nás roztržitými a nespokojenými. Aby ne, když jednoduché úkoly řešíme zbytečně dlouho, vlečeme se i s rutinními záležitostmi. Jsme unavení, skleslí, bez energie. Nedokážeme si zorganizovat den a nestíháme.
Roztěkanou mysl svádíme s úsměvem na „sklerózu“ či „špatný den“. Zkrátka na něco, co sami neovlivníme. To je ale chyba. Ospravedlňujeme tím vlastní pohodlnost. Umět odolat pokušení z různých rozptýlení a umět se koncentrovat je jednou z nejdůležitějších dovedností těch, kteří v životě něčeho dosáhli.
Ano, je to dovednost, dá se naučit. Pozornost je totiž jako sval. S pravidelným cvičením roste a sílí.
Jak na to
Prvním krokem k zesílení soustředěnosti je vybrat si jeden jediný úkol a zaměřit se na něj.
To znamená uvědomit si, co právě teď děláme. Největší ztráty času a produktivity způsobují bezmyšlenkovité úkony (jen tak hledíme z okna, jen tak přejíždíme statusy na Facebooku atd.). Žijme v přítomnosti. Připomínejme si, co teď děláme, třeba i nahlas. Lépe každou (ne)činnost procítíme.
A jaké konkrétní cviky pomáhají zostřit mysl?
1. Hledej rozdíly
Dva obrázky. Na první pohled zdánlivě stejné. Teprve při bližším zkoumání zjišťujeme, že se liší v několika detailech.
Krásné cvičení, které ukazuje, co dokáže zostřená mysl. Čím více se soustředíme, tím více rozdílů nalézáme. A proč? Protože je hledáme. Přesně tak funguje úspěch v životě. Co nehledáme, to nevidíme a nenalézáme.
A pokud se nám snad tento úkol zdá příliš snadný, dostaňme se pod tlak stanovením časového limitu nebo soutěžme s někým jiným, kdo rozdíly rychleji rozpozná.
2. Staň se zrcadlem
Zkuste si zrcadlové čtení nebo psaní. Zkrátka, sedněte si před nakloněné zrcadlo a čtěte/pište při pohledu do jeho odrazu.

Vyžaduje to setrvalou koncentraci a zároveň přijímáme okamžitou zpětnou vazbu. Kdykoli snížíme svou pozornost, okamžitě se to projeví na směru/kvalitě psaného písma.
Nedívejme se při psaní na papír, ale do zrcadla.
Schválně, jak dlouho vydržíme psát bez chyby.
Jak se dá různě „meditovat“?
Otočte, prosím, na 2. stránku.