Překonal strach a opustil svou komfortní zónu – inspirujte se a dokažte to také!

Děsí Vás samota?

Bojíte se selhání?

Myslíte, že nezvládnete odloučení od rodiny a přátel?

Lukáš Kerhart, dobrodruh, který během 5 let procestoval 5 zemí, věří, že to zvládnete na jedničku. Tak si začněte věřit také. Stejně jako si věřil Lukáš, když pouhé dva dny po oslavě svých 18 narozenin odjel na 3 měsíce do Anglie.

Znovu se tam vrátil hned po maturitě, tentokrát již zůstal déle. Opustil svou komfortní zónu a vsadil na dlouhodobý pobyt v zahraničí. S odstupem času své tehdejší rozhodnutí hodnotí jednoznačně pozitivně a kladně: „Jsem si jistý, že právě dlouhodobý pobyt v zahraničí a odloučení od rodiny každému prospěje a člověk si uvědomí, kam patří,“ potvrzuje Lukáš.

Rozcestovat mladé Čechy do 5 let

Lukáš Kerhart si po návratu do ČR klade za cíl rozcestovat mladé Čechy. Domnívá se totiž, že život v zahraničí jednak „otrká“ a dodá zkušenosti, jednak vytvoří nový pohled na svět. Zároveň však doufá, že se cestovatelé budou vracet domů, protože je tady otevřená mentalita potřebná.

Kanada: Vysněná práce, pohodoví lidé, nádherná příroda

Na Kanadu, již byl nucen předčasně opustit, dodnes s láskou vzpomíná. A to nejen kvůli vysněné a pohádkové práci, v jejímž rámci působil jako vedoucí volnočasových aktivit a marketingu na velké jazykové škole ve Vancouveru. Vytvářel zde zábavu pro studenty z celého světa a následně ji realizoval.

Získala si jej ale i krásná a divoká kanadská příroda: Nikdy nezapomenu na pozorování vlků, medvědů, velryb ve volné přírodě a doufám, že v Kanadě jednou budu mít svůj vlastní srub a budu se tam vracet.“

Doma je doma

Nemoc v rodině způsobila, že se předčasně musel vrátit do ČR, ačkoliv plánoval ještě nějakou dobu pobývat v Kanadě.

Po návratu z Kanady spojil své dvě vášně – cestování a vzdělávání. Dnes objíždí střední a vysoké školy, kde na svém vlastním příběhu ukazuje studentům, jaké dnes mají možnosti a jak jich mohou využít.

Právě zde vznikl jeho cíl do 5 let rozcestovat mladé Čechy. Vychází přitom z vlastní zkušenosti, která jej posunula mnohem dál a otevřela mu oči. „Protože když má člověk srovnání a vidí v zahraničí jak pozitiva, tak negativa, tak ho to zaručeně ovlivní,“ dodává zasvěceně Lukáš.

Rozšíření obzorů pomáhá při utváření vlastních názorů

Lukáš razí myšlenku, že cesta do zahraničí pomůže mladým lidem s vytvářením vlastních názorů, protože jim rozšíří obzory. Uvědomí si, že ačkoliv se zřejmě někde mají lépe, nemáme se ani my zrovna špatně. Naučí se lásce k vlasti a pocítí touhu se do ní vrátit a skrze toto národní cítění dále směřovat a řídit svou činnost. Stejně jako on.

Všude na světě jsou dobří a špatní lidé a člověk nemůže generalizovat podle národností. U nás se máme svým způsobem jako králové a je hloupost si neustále jen stěžovat. Máme dostatek vody, kvalitní zdravotnictví, elektřinu, jízdní řády a tak bych mohl pokračovat. Na druhou stranu u nás je mnoho korupce nebo příliš teoretický vzdělávací systém. Tím, že člověk vycestuje do zahraničí, tak si právě rozšíří obzory a udělá si na vše svůj vlastní názor, což řadě lidem v ČR chybí,“ sděluje své stanovisko Lukáš.

Investujte do cestování

Nová kniha Cestování – nejlepší životní investice má sloužit jako vodítko pro mladé lidi, kteří se trápí tím, že nevědí, co by chtěli v životě dělat. Možná mají jasnou představu, čeho dosáhnout, ale tápou ohledně způsobu, jak se tam dostat.

O všechny takové zbloudilce se rozhodl Lukáš postarat a věnoval jim své dílo. Radí jim, aby nejistotu týkající se budoucnosti hodili za hlavu a na čas vycestovali do zahraničí.

Podle mého názoru, když mladý člověk neví stoprocentně, co chce v životě dělat, měl by si dát na nějakou dobu pauzu, vycestovat do zahraničí a utříbit si myšlenky. Tím, že v mládí vycestuje, tak rozhodně neztratí, ale pouze získá,“ vysvětluje Lukáš.

Inspirace a vodítko pro tápající

Kniha má sloužit jako inspirace a vodítko pro ty, kteří tápou. Nevíte si rady s kariérou? Domníváte se, že Vám chybí odvaha?

Máte své sny, ale nevíte, jak je uskutečnit? Nebo naopak – jste snad v roli rodiče, jehož dítě si (anebo Vám) klade podobné otázky?

Nebo potřebujete pouze zajímavou inspiraci a nevíte, kde ji hledat?

Tak přestaňte zoufat. Patříte-li do jedné z výše vyjmenovaných skupin, pak právě pro Vás se skvěle hodí Lukášova kniha, která laskavým a čtivým způsobem popisuje jeho zážitky z cest. Naleznete zde ale i jiné inspirativní příběhy mladých lidí, kteří se nebáli a zkusili to. Odjeli. Odvážili se přejít hranice své komfortní zóny a ono to vyšlo. Vyplatilo se to.

Dal jsem si za cíl napsat takovou knihu, jakou bych si přál ve svých rukou držet, když mi bylo mezi 18–25 lety a měl jsem mnoho otázek týkajících se mé budoucí kariéry,“ představuje své dílo Lukáš.

Jaké ohlasy má Lukáš na svou knihu? A co dalšího podniká pro dosažení svého cíle, tedy rozcestování mladých Čechů do 5 let?

Jaké jsou podle Lukáše největší brzdy, které brání Čechům v cestování? A jak je překonat?

Co si Lukáš myslí o českém školství?

Existují nějaké obecné zásady, jimiž bychom se měli při vycestování do zahraničí řídit?

Chcete-li se o tomto zajímavém tématu dozvědět více, přečtěte si nejprve detailní rozhovor s Lukášem Kerhartem, který vyjde v našem časopise Business Leaders, jenž si můžete objednat pouze zde. A potom prolistujte i Lukášovu knihu Cestování – nejlepší životní investice.

Diskuzní stránky BusinessLeaders jsou k dispozici zde.

© Kateřina Lukášová