Mozkový jogging aneb 5 tipů, jak nastartovat svou myslivnu na plné obrátky

Každý občas zapomíná. To je úplně normální.

Drobné mezery v paměti nemusí nutně signalizovat přicházejícího Alzheimera. Jsou-li ale častější, dokáží nepříjemně zkomplikovat život.

Mohou nás dostat do svízelných situací souvisejících s vypuštěním důležitého data nebo události. Ostatní se potom zlobí, že jim nevěnujeme dostatečnou pozornost.

Je to opravdu tak? Může za zapomnětlivost nedostatečná koncentrace?

Ať už je zapomnětlivost dílem malé pozornosti nebo čehokoliv jiného, faktem zůstává, že je-li na denním pořádku, pak to v pořádku rozhodně není.

Co dělat pro to, aby takové momenty byly méně časté?

Jak se proti nim bránit?

Odpověď zní: Mozkový jogging.

Správnou činnost mozku lze totiž pěstovat stejně jako vyrýsované svalstvo. Jeho funkčnost lze zvyšovat stejně jako kondici.

Hbitost, bystrost a umění pohotové reakce lze cvičit stejně jako vytrvalost. Pevné koncentraci a klidné mysli se lze naučit stejně dobře jako technice dobrého běhání.

Běh na dlouhou trať

Odtud tedy mozkový jogging. Běhat totiž nemusíte pouze v parku. Stejně náročný běh se odehrává každý den, každou noc, každou hodinu, minutu, sekundu v našich hlavách. Je to nekončící běh na dlouhou trať. Pokud mu dáme řád a formu, zbavíme se zapomnětlivosti.

Tak co, půjdete do toho s námi?

Zrychlená doba

Tempo dnešní doby je rychlé. Někdy až moc. Stejně rychlé jsou i běhy našich myšlenek.

Ty jsou rozrůzněné. Nejednotné. Překotně skáčou jedna přes druhou, strkají do sebe, závodí a předbíhají se. A výsledek? Zapomínáme.

Dříve byl diář tím, co sloužilo jako vodítko v případě nejistoty týkající se následujícího programu.

Takhle to dnes už ale nefunguje.

Protože si musíme pamatovat otevřít jej a podívat se, co máme naplánováno.

Ale co když jej zapomeneme otevřít?

Na scénu vstupují chytrá zařízení, jako jsou smartphony či tablety, které nabízí moderní alternativu klasického diáře.

Elektronická verze funguje jako asistent, který za Vás hlídá, co Vás čeká, a včas na to upozorní. Třeba běžnou ranní zprávou. Ta za doprovodu zvukového signálu vyskočí na displeji se slovy „Na dnešek máte naplánovány tyto události: …“.

V lepším případě Vás o běhu nadcházejícího dne informuje již večer před jeho započetím: „Zítra Vám den začíná brzy. První událost máte naplánovanou na 6 hodinu.“

Přenášení zodpovědnosti

Chytrá zařízení se všemi možnými i nemožnými aplikacemi dokáží výrazně zjednodušit život. Spolu s tímto zjednodušováním se do něj však nenápadně vkrádá lenost a pohodlnost.

Proč bych si měla něco pamatovat, když si to můj tablet pamatuje za mě?

Zcela vědomě přenášíme zodpovědnost na stroje, které se mohou rozbít.

A co se stane potom? Co se stane, když vypadne systém a spolu s ním se ztratí i diář s veškerými kontakty?

Náhle nevíme, s kým, kdy a kde jsme se měli sejít. Což může v pracovní sféře vyústit v nepříjemný postih. Můžeme přijít o významné obchodní partnery a klienty.

Pamatuji si, že můj Apple iPad Air 2, který garantuje 100% spolehlivost, si ze mě jednou pěkně vystřelil. To, že měl již od počátku tendence ukládat v diáři jakoukoliv nově zapsanou položku na čtvrtek v 8 hodin, jsem věděla. Ale to, že jakýmsi záhadným způsobem nechal zmizet zapsané čtvrteční klienty, aby je večer zase nechal objevit, jsem nečekala.

Ve čtvrtek ráno mne z klidné pohodové práce náhle vyrušilo vyzvánění telefonu. Volal znepokojený klient, který na mne čekal před kanceláří. Následovali 3 další. Naštěstí se jednalo o rozumné a vstřícné lidi, kteří technický výpadek mého společníka pochopili a omluvili. Zařekla jsem se, že si pořídím klasický papírový diář, kam budu vše poctivě zaznamenávat, abych předešla dalším podobným situacím. Od té doby uběhl již rok. Papírový diář stále nemám…

Kamarádce, která se živí jako instruktorka zumby, zpestřil podobným způsobem pracovní program její extra chytrý telefon. Vymazal všechny smluvené lekce, vystoupení a školení na celý rok. Kamarádka si následně pořídila papírový diář. Zaznamenává do něj a nic podobného se jí od té doby nestalo. Pamatuje si termíny a všude chodí včas.

Co z toho plyne?

Nepřenechávejme zodpovědnost přístrojům, které se mohou porouchat, a ničivě tak zasáhnout do našeho profesního i soukromého života.

Převezměme zodpovědnost za své činy a naučme své myšlenky běhat tak, jak chceme a potřebujeme. Pěstujme mozkový jogging.

Jak na to? Otočte, prosím, na 2. stránku.